Define cilik ve define isaretleri hakkında kullanıcılara bilgiler sunulan forum sitesi, define isaretleri, define siteleri, define sitesi, definecilik Cennet kaç katlıdır? | Define Mekanı- Define işaretleri

Cennet kaç katlıdır?

Konusu 'Ahiret Cennet ve Cehennem' forumundadır ve MURATS44 tarafından 28 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. MURATS44

  MURATS44 üye Kullanıcı

  Katılım:
  16 Mart 2013
  Mesajlar:
  249
  Beğenileri:
  71
  Tecrübe Puanı:
  28

  İnsanların dünyada elde ettikleri makamlarına göre Allah (cc) ahirette farklı cennet tabakaları yaratmıştır.
  Tefsir ve hadis âlimlerince cennetin yüz derecesi vardır. Fakat cennetteki tabakalarının sayısı konusundaki rivayetler farklılık göstermektedir.
  İbn-i Abbas’ın (ra) görüşü cennetin yedi tabaka olduğu yönündedir
  İbn Abbâs’dan (ra) gelen bir rivayette, Cennetin yedi tabakası olduğu haber verilmektedir. Bunlar; Firdevs, Adn Cenneti, Nâim Cenneti, Daru'l-Huld, Me'va Cenneti, Daru's-Selâm ve İlliyyûn'dur. Bu tabakalardan her birinde, mü'minlerin yaptıkları iyi işler karşılığında girecekleri veya yükselecekleri derece veya mertebeler vardır. (Beydâvî)
  İbn-i Abbas’ın (ra) bu rivayetinin haricinde cennetin yedi tabaka olmasına dair herhangi bir rivayete rastlanmadı.
  Cennetin sekiz tabaka olduğu görüşünde bulunan alimler de vardır
  Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri “Cennetin sekiz tabakası” olduğunu belirtmiştir. Cennetin bu sekiz tabakası ayet ve hadislerle şöyle anlatılır:
  1. Adn: Lügatta; ikamet ve ebedi yer manasındadır.
  "(Böyle yaparsanız, O) günahlarınızı size bağışlar ve sizi, altlarından ırmaklar akan Cennetlere ve Adn Cennetlerindeki güzel meskenlere koyar. İşte büyük kurtuluş, budur!" (Saf, 12)
  "Allah, mü’min erkeklere ve mü’min kadınlara, altlarından ırmaklar akan, içinde ebedî olarak kalıcı oldukları Cennetler ve Adn Cennetlerinde güzel meskenler va‘d etti. Allah’ın rıdvânı (râzı olması) ise daha büyüktür! İşte büyük kurtuluş budur!" (Tevbe, 72)
  Hz. Peygamber’e bu ayetin manası sorulduğunda şöyle demiştir: “Onlar inciden yapılmış köşklerdir. Her bir köşkte kırmızı yakuttan yapılmış yetmiş yurt vardır. Her yurdun içinde yeşil zümrütten yapılmış yetmiş ev vardır. Her bir evde bir taht vardır. Her bir tahtın üzerinde çeşitli renkli yetmiş yatak vardır. Her yatağın üzerinde ela gözlü hurilerden bir zevce vardır. Her evde yetmiş sofra vardır. Her sofranın üzerinde yetmiş çeşit yemek vardır. Her evde yetmiş cariye vardır. Mü’min bir kimseye her sabah öyle bir kuvvet verilir ki bütün bunlarla görüşebilir.” (Ebu Şeyh) (İhya-i Ulumiddin)
  Peygamberimiz (asm); “Adn cennetinde cennetlikler Rablerini görürken onlar ile Allah (cc) arasında sadece “Kibriya Perdesi” bulunur.” buyurmuştur. (Buharî)
  “Allah (cc), Adn cennetini yarattı. Ağaçlarını özel bir itina ile dikti. Sonra da ona ‘Konuş’ buyurdu. O da: ‘Mü’minler muradlarına erdiler.’ dedi.” (Hakim)
  "(O yurt,) girecekleri Adn Cennetleridir; (ki) altlarından ırmaklar akar, orada kendileri için ne isterlerse vardır. İşte Allah, takvâ sâhiblerini böyle mükâfâtlandırır!" (Nahl, 31)
  2. Firdevs: Lügatta; Her çeşit bitkiyi cem’eden bahçe, bostan manasındadır. Ancak “Üzüm asmalarının bulunduğu bahçedir” de denmiştir.
  “Allah'tan cennet istediğiniz vakit Firdevs'i isteyin." (Tirmizî)
  Firdevs cenneti hepsinin yukarısında, hepsinden üstün olduğu için Allah’tan öncelikle bunun taleb edilmesi tavsiye edilmiştir. (Kütüb-i Sitte)
  3. Naîm: Lügatta; yaşayışı rahat ve müreffeh olmak, nimet, bolluk, refah içinde yaşama manasındadır.
  "Muhakkak ki îmân edip sâlih ameller işleyenler ise, îmân etmeleri sebebiyle Rableri, onları altlarından ırmaklar akan Naîm Cennetlerinde (mükâfâtlandıracağı doğru bir yol üzere) hidâyete erdirir." (Yunus, 9)
  “Ve beni Naîm cennetinin vârislerinden kıl!” (Şuara, 85)
  4. Me’va: Lügatta sığınacak yer, makam, yurt, mesken manasındadır. Ayrıca bu tabakanın şehid ve mü’minlerin barınağı olacağı söylenmiştir.
  "Îmân edip sâlih ameller işleyenlere gelince, artık yapmakta olduklarına karşılık onlar için bir ağırlama yeri olarak Me’vâ Cennetleri vardır." (Secde, 19)
  "And olsun ki, onu (Cebrâîl’i aslî sûretinde) diğer bir inişte de (mi‘râc gecesi), Sidretü’l-Müntehâ’nın yanında (iken) gördü. Ki Cennetü’l-Me’vâ onun yanındadır." (Necm, 13-15)
   
 2. aliveli44

  aliveli44 "Rüştü" Yönetici Araştırmacı

  Katılım:
  12 Haziran 2012
  Mesajlar:
  9.672
  Beğenileri:
  16.294
  Tecrübe Puanı:
  426
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Sağlık
  Yer:
  Malatya
  Cevap: Cennet kaç katlıdır?

  allah c.c razı olsun
   
 3. Lacivert24

  Lacivert24 Extra/Dini Konular Araştırmacı

  Katılım:
  20 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.143
  Beğenileri:
  16.029
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Emekli
  Yer:
  Erzincan
  Cevap: Cennet kaç katlıdır?

  Elinize sağlık kıymetli dostum, mevlam bağışlasın.. ey günahkar kulum, haydi senide affettim.! desin bu bize yeter, mevlaya kul olabilmenin, onun rızasını kazanabilmenin hazzı, yeterde artar bile...(kulum senide affettim) desin inşAllah.! başka birşey istemem...
   

Sayfayı Paylaş