Define cilik ve define isaretleri hakkında kullanıcılara bilgiler sunulan forum sitesi, define isaretleri, define siteleri, define sitesi, definecilik Hedef Toprak Yüzeyine Çikiş Şekli Ve Derinlik Hesaplamalari: | Define Mekanı- Define işaretleri

Hedef Toprak Yüzeyine Çikiş Şekli Ve Derinlik Hesaplamalari:

Konusu 'işaret çözümünde dikkat etmeniz gerekenler' forumundadır ve TEVFİK tarafından 19 Aralık 2015 başlatılmıştır.

 1. TEVFİK

  TEVFİK üye Kullanıcı

  Katılım:
  11 Haziran 2012
  Mesajlar:
  3.425
  Beğenileri:
  5.934
  Tecrübe Puanı:
  113
  Yer:
  FETHİYE,MANİSA,İZMİR.

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.  ben facebook'tan buldum ve benim çok ilgimi çekti bende sizlere sunmak istedim.iyi seyirler.bakalım Sayın Asiavcı ustam ile İkizceli Ersan ustalarım gibi daha nice ustalarım neler söyleyecekler..bu aradada bende öğrenmiş olurum Saygılarımla.
   
  • Beğen Beğen x 8
 2. ikizceli

  ikizceli çalışmalarınızı yasal yapınız. Özel Üyemiz

  Katılım:
  11 Eylül 2013
  Mesajlar:
  7.219
  Beğenileri:
  25.808
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  EMEKLİ
  Yer:
  ORDU- SAMSUN-ANKARA
  4000 yıl önce insanlar belirli normlara uygun ağaç dalları ile su bulmayı keşfetmiş ve temelde insanda var olan statik enerji ile kütlelerin yaydıkları enerjiler arasında anlaşılır bir mantık kullanılmıştır. Halen günümüzde bu mantık ile hareket eden teknik cihazlar kullanılmakta olup, bu şekilde sondaj yaparak yer yapısını incelemek, su kuyuları açmak, bazı madenlerin damar ya da yataklarına ulaşmak mümkün olmaktadır. Bu teknik ile kullanılan cihazlar, sadece su bulmakta değil, yer altında var olan boşlukları, yoğun mineralleri, metal ve metal etkisi veren elementleri ve en nihayetinde bunların arasında en değerli metal olan altını bulmada büyük bir yardımcıdır.

  Teorik olarak yer altındaki her metalin bir enerjisi oluşur. Biriken enerji yer altından 45 derecelik açılar ile her yöne doğru yayılmaktadır. Bu sinyaller yeryüzüne vardıkları sırada 90 derecelik dik bir açıya kavuşur ve takriben 100-180 cm daha yükselirler. Bu noktadan sonra tüm sinyaller, dünyanın manyetik çekim prensibine uygun olarak, pusulanın her şartta kuzeyi göstermesi gibi, kuzeye yönelir.

  Bütün bu fiziksel gerçeklerden yola çıkılarak günümüzde bu alanda geliştirilen bir takım pratik ve kullanışlı jeofiziksel cihazlar vardır ve bunlara genel olarak “ALAN TARAMA” cihazları denmektedir.

  Alan taramalar, özellikle geniş arazilerde ve çok derinde olabilecek bazı metal veya boşlukların tespitinde kullanılan yardımcı cihazlardır. Alan tarama cihazları dedektörlere nazaran büyük arazilerde hedefe varmada ya da yön göstermede çok daha pratik ve hızlı sonuç veren cihazlardır. Aramalarda nihai hedef tespiti için mutlaka bir dedektör ile desteklenmesi gerekmektedir.

  Prensip olarak alan tarama cihazları, statik enerjiyi kullanıcısından direk olarak alıp hareket kabiliyeti olan mekanik bir sistemle hedefin yaydığı frekansları algılayarak yön gösterir. İstenen doğru sonuca varmak için alan tarama cihazının gösterdiği yönleri ve çalışma prensibini iyi anlamak gerekmektedir.

  Toprak içinde bulunan minerallerin çokluğu ya da yoğunluğu alan tarama cihazının kararsız davranmasına sebep olabilir. Bu kararsız davranışları, olası bir hedefin kesin olarak belirlenmemesi olarak özetlenebilir. Kullanıcının aradığı zaten kararlı sinyallerdir. Yani olası bir hedeftir. Bunu ancak metal çubuklu antenleri olan ve kullanıcısından statik enerjisini direkt dokunarak elde eden alan taramalar en doğru şekilde çözümleyebilir. Diğer tarz; dijital, ekranlı, hareketli, manyetometre prensibini kullanan ya da lazerli denilen alan taramalar, yani esasen alan tarama olmayan fakat alan tarama cihazı diye satılan cihazlarının tamamı, yanıltıcı ve ticari ürünlerdir. Alan taramada en doğru ve hızlı sonucu almak, temel teori ve buna bağlı prensibi değişikliğe uğratmadan, statik enerjiyi kullanarak mümkün olabilmektedir.

  Yer altında bulunan metal kütlenin uzun süre bulunduğu yerde hiç açılmadan duruyor olması, metal kütlenin etrafında manyetik bir alan oluşturacaktır. Bu “Manyetik Alan”, cismin toprak altında kalma süresi uzadıkça daha da genişleyerek büyüyecektir. Manyetik alanın, metal etkisi nedeniyle metal objeleri daha büyük veya daha derinden tespit edilmesine hem sebep hem de yardımcı olacaktır.

  Aşağıdaki grafikte olası bir aramada, alan tarama ile yapılabilecek yer tespitini görebilirsiniz.

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.
  Resim 1'de olası bir hedefin yer altı kesiti şeklinde görünüşünü görebilirsiniz. Hedef, burada metal bir obje, 45 derecelik açılar ile tüm yönlere enerji frekansını yaymaktadır. Yüzeye ulaşan bu frekanslar dik bir açıya kavuşur ve yaklaşık 100-180 cm kadar daha yükselebilirler. Daha sonra bu frekanslar, kuzeye doğru yönelme eğilimindedir.

  şemayı yayınlayan ,alan taramanın tanıtımı amaçlı ,doğruluk payı var ama yetersiz bir şablon çizimi sunmuş.
  kullandığımız çubuklar yerden bir metreden az yükseklikte tutulmuyorki.
  bu makalede bazı kişilerin,kuzeyden bakılmalı nın cevabını da veriyor.
  bu verilen sistem ,bazı kullanıcıların derinlik ölçme sistemine uyarlanmış görünüyor.benim tavsiyem her zaman kablo ile alınmasıdır.
  yoksa bu hesaba göre, noktadan 4 yana 6 şar metre algılama alanı olsa , hedef ortada olmak kaydıyla 12 şer metre bir alana nüfuz etmesi gerekir . buda 6 m. derinlikte 144 m kareye tekabül eder. daha derin olanı sizler düşününüz.
  gördüğümden anladığım budur tevfik ustam. sağlıcakla. tablodan farklı algılaması olanlar yazacaktır.
   
  • Beğen Beğen x 8
 3. yörük

  yörük üye Kullanıcı

  Katılım:
  5 Nisan 2014
  Mesajlar:
  167
  Beğenileri:
  340
  Tecrübe Puanı:
  63
  Paylaşım için teşekkürler ustam.O derinlikte o büyüklükte bir sandığın dış frekans çapını almak çok zor diye düşünüyorum.Birde sağında solunda başka paralar filan bunu tek,tekçözmek her babayiğidin işi değil.Böylesine birdurumu ancak çubuk yanında derin pulse dedektör vede çerçeve başlık çözer diye düşünüyorum.
   
  • Beğen Beğen x 3
 4. TEVFİK

  TEVFİK üye Kullanıcı

  Katılım:
  11 Haziran 2012
  Mesajlar:
  3.425
  Beğenileri:
  5.934
  Tecrübe Puanı:
  113
  Yer:
  FETHİYE,MANİSA,İZMİR.
  S.a. Sayıın İkizceli Ustam bu Güzel yorumunuz için ve bu güzel bilgileriniz için çok çok teşekkür ederim.Saygılar
   
  • Beğen Beğen x 2
 5. aliömer

  aliömer üye Kullanıcı

  Katılım:
  2 Haziran 2014
  Mesajlar:
  446
  Beğenileri:
  1.639
  Tecrübe Puanı:
  93
  Cinsiyet:
  Bay
  İkizceli ustam elinize yüreğinize sağlık. Birkez daha öğretici ve aynı zamanda eğitici yanınızı hiç bir karşılık beklemeksizin ortaya koymuşsunuz. Bende bu konuda edindiğim bazı tecrübelerimi aktarmak istiyorum. Akü Pil vs. Güç devreleriyle çalışan alan taramalar normal statik yani vücut enerjisiyle çalışan çubuklara oranla daha çok hedef noktalarda sapma yapar yine hedef noktadaki manyetik alanı çubuklara oranla daha geniş gösterir. Dolaysıyla iyi bir çubuk kullanıcısı çok fazla bir sapma yapmadan hedefi noktalayabilir. Yine arazide çubuklarıyla işlem yapan usta Çubukçu aldığı sinyalin metal olduğunu teyit ettikten sonra hedefe kolaylıkla ulaşabilir diğer bir husus arazide hedefin yaydığı sinyal alanına bakılarak ta metalmı minarelmi oldugu tahmin edilebilir. Çünkü minarel veya işlenmemiş metal toprak altında işlenmiş metale oranla daha fazla manyetik alan oluşturmakta. Ayrıca çok uzak mesafelerede sinyal alan cihazlar kısa mesafe sinyal alanlara oranla daha çok yanıltmakta bu yazdıklarım tecrübeyle sabitlenmiş bilgilerdir Çubukçu arkadaşlara yararlı bir bilgi olurmu olmazmı oda arkadaşların taktiri
   
  • Beğen Beğen x 5
 6. ikizceli

  ikizceli çalışmalarınızı yasal yapınız. Özel Üyemiz

  Katılım:
  11 Eylül 2013
  Mesajlar:
  7.219
  Beğenileri:
  25.808
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  EMEKLİ
  Yer:
  ORDU- SAMSUN-ANKARA
  senin de yüreğine sağlık aliömer kardeşim. çubuklar ve maden tespiti konusundaki, tecrübeniz yorumlarınızdan net olarak görülüyor. açıklamalarınız ,bu konudaki tecrübelerinizin kaleme alınması olarak görüyor ve altına imzamı atıyorum.
  tespitte alan taramayı,kimse kusura bakmasın,ne kullanırım ne de tavsiye ederim.
  çubuklarla ,bazı ustalarımızın şu kadar bir tarafa atıyor sözüne ise katılmıyor,noktanın kalbine çok rahat tam 12 den ulaşıldığını söylemek istiyorum.
  yine mineralli alanın,bir saklıdan daha geniş bir alan içereceğide gayet normaldir ve gerçektir.haliyle tepkiside, buna göre geniş alanı kapsayacaktır.
  bu detaylandırdığın konular,çubuk kullananlar için şüphesiz,çok faydalı hayati bilgilerdir.
  seninde emeğine sağlık kardeşim.
   
  • Beğen Beğen x 5
 7. TEVFİK

  TEVFİK üye Kullanıcı

  Katılım:
  11 Haziran 2012
  Mesajlar:
  3.425
  Beğenileri:
  5.934
  Tecrübe Puanı:
  113
  Yer:
  FETHİYE,MANİSA,İZMİR.
  S.a. Sizinde Bilgilerinize Sağlık Sayın Ustam.
   
  • Beğen Beğen x 1
 8. adaletli

  adaletli üye Kullanıcı

  Katılım:
  21 Şubat 2015
  Mesajlar:
  45
  Beğenileri:
  40
  Tecrübe Puanı:
  18
  Cinsiyet:
  Bay
  bu konuyla alakalı bilimsel bi makale okumuştum toprak alanda kalan metalin manyetik enerjisi sabah güneşin dogmasıyla birlikte alttaki metalin manyetik enerjisi direkmen metalin üstünden cıktıgını daha sonraki vakitlerde 45derece acıyla iki yönden cıktıgını akşama dogruda 180derece acıyla birçok yönden çıktıgını tespit etmişler .bu olayda biz acemi definecilerin birşey bulma olasılıgı azalıyor eline dedektör alan bir kişi biryerden sinyal alıyor ve oraya iki üç kazma vuruyor tekrar makinayı tutuyor ama sinyal vermiyor tekrar makinayla şüpelendiği alanda geziniyor bi bakıyoki yine sinyal almış yine kazmalıyo sinyal yine kayboluyor bu defa ne diyor burası tılısımlı cinler malı kaydırıyor halbuki cin min yok nevar azönce bahsettigimiz farklı acılarda farklı noktalarda manyetik enerji çıkıyo makinacıda onu tespit ediyor .bu konuda ne yapmalıyız nasıl bir yöntem izlemeliyiz onun cevabını bulmamaız lazım .bu arada eger bu bilgi gerçekten doğru ise dedektörlerin derin algılamasına gerek yok zaten manyetik enerji yüzeye cıkıyor .eger sabah güneşle birlikte hareket ediyorsa bu enerji bizlerde güneşin doguşuyla gider şüpelendiğimiz yere tutarız eger bi sinyal alırsak ki zaten direk metalin üstünden acı yapmadan cıktıgı için nokta tespiti yapmış oluruz diye düşünüyorum derinlik konusu kalıyo onuda öglenleyin gelip 45dereceyle cıkan enerjiyi tespit ederiz ve sabah tespit ettiğimiz noktayla arasını ölceriz bu şekilde derinlik mesafesinide bulmuş oluruz
   
  • Doğru Doğru x 1

Sayfayı Paylaş