Define cilik ve define isaretleri hakkında kullanıcılara bilgiler sunulan forum sitesi, define isaretleri, define siteleri, define sitesi, definecilik Kim Bu Insanlar? (su Arayıcıları) | Sayfa 2 | Define Mekanı- Define işaretleri
  1. Merhaba,

Sitemizdeki öz verili ve güvene dayalı bilgi alışverişi sonucu olumlu sonuçlar elde edilmiştir.

Bu anlamda emeği geçen tüm üyelerimize teşekkür eder katkıları için minnettar olduğumuzu belirtmek isteriz.

>Saygılarımızla<

Teşekkür Ler

Kim Bu Insanlar? (su Arayıcıları)

Konusu 'Güncel AR-GE (Araştırma ve Geliştirme) Bölümü' forumundadır ve bornovalı tarafından 19 Kasım 2015 başlatılmıştır.

1. Lacivert24

Lacivert24 Extra/Dini Konular Araştırmacı

Beğenileri:
    15.853
    Tecrübe Puanı:
    113
    Meslek:
    Emekli
    Yer:
    Erzincan
    Elinize sağlık ustam..(beğendim)

2. bornovalı

bornovalı V.i.p Üye Özel Üyemiz

Beğenileri:
    881
    Tecrübe Puanı:
    93
    S.A.
    Herkese merhaba.

Bu hafta sonu yaşadığım bir olayı anlatmadan geçemeyeceğim. Kaleme aldığım yazılarım, bu meziyetimiz hakkında hiçbir bilgisi olmayan veya çok az bilenlere hitap ettiği için, onları ilgilendireceği kanaatindeyim.

Yazılarımdan takip edenler bilirler ki, ben su akakları tespit çalışması yaparım. Şimdiye kadar 2 tane kuyuyu tek başıma kazdım. 3 kuyu da ise 7.metre de kaldım. Hemen hemen suya ulaşmak üzere olduğu kanaatindeyim. Dizimdeki rahatsızlıktan ötürü 5 ayı geçkin bir süredir kuyu ile hiç ilgilenemedim. Hem araziyi dolaşmak, hem kuzu göbeği mantarı toplamak, hem de kuyunun ne alem de olduğunu görmek için düştük yollara. Dağ da 2 delikanlıya rastladım. Onlarda doğa yürüyüşüne çıkmışlar ama yöreyi bilmiyorlar. Nereye gidebiliriz ne yapabiliriz diye sordular. Bizim kulübenin yakınlarında idik. Hadi gelin bir çay için sonra yine gezersiniz ama önce bir yere uğrayalım dedim. Tamam dediler. Kazdığım kuyunun yanına gittik. Onlar da çok meraklı. İşte bu arazi kimin? Bu kuyuyu niye kazdınız? Yerini nasıl tespit ettiniz? gibi şeyler sorunca, bende üstün körü anlattım. Bir tanesi: “bu tür şeyleri duyuyoruz ama bunun ilimsel bir izahı yok.” Deyince, ne iş yapıyorsun? dedim. Fizikçi olduğunu ve ……. Dalında da yüksek yaptığını söyledi. Peki ön yargılı mısın? dedim. Hayır dedi. Beni tanıyor musunuz? Dedim. Hayır dediler. (o kıyafetlerle çocuklarım bile tanımıyor ya neyse) onlar kuyu ile ilgilenirlerken ben, basit bir galvaniz tel buldum. Onun tam ortasına bir ağaç parçası koyarak ve ikiye katlamak suretiyle ortada bir halka oluşturdum ve uzun kısımlarına da kavis vererek elde tutulabilecek hale getirdim. Fizikçi olana; gel bakalım. Şunu şu şekilde tut ve rahat bir yürüyüş hali ile bir gezin bakalım dedim. Epey bir gülüştüler. “ya dayı ne anlarız biz bu işlerden. Bunlar gizemli işler falan filan.” İşi eğlenceye vuruyorlar ama efendi çocuklar. 2-3 tur attı. Şöyle tut böyle davran falan filan derken onu sızma suyun üstüne yönelttim. Bakalım ne olacak diye. Hızlı adımlarla yürüyordu. Eğlence babında. Ama bir anda elindeki o basit tel tepki verdi. “Ya bu tel elimden kaydı galiba dedi. Olabilir, ileri git bir daha aynı yerden geri gel dedim. Ama bu sefer yavaş adımlarla.” Aynı nokta da yine onun tabiriyle elinden kaydı. “Sıkı tut koçum. Kaymasın. Hadi bir daha geç aynı yerden dedim”. Ama bu sefer elinden kaymadı. Öbür delikanlıya da yaptırdım tık yok onda. Çocuk meraklı “ ya dayı bir şey söyleyeceğim, bu tel elimden kaymadı da sanki bir şey onu çekti.” Emin misin? koçum. Ama sonra sıkı sıkı tutunca olmadı. Onları aldım kuyudan daha uzak bir yere ama ana damarın olduğu yere götürdüm. ”Şimdi bir daha gezin bakalım buralarda dedim”. Tam ana damarın üstünde; o basit tel parçası neredeyse elinden fırlayacak. Öbür delikanlı işi gırgıra vuruyor. “Ya bir şeyi tutmayı beceremiyorsun. Yahu daha nasıl tutayım?” “Sıkı sıkı tut şunu.” Tam damarın üstünde bütün gücüyle tutmasına rağmen telin aşağıya bükülmesine mani olamıyor. Aldı mı şimdi bunları bir merak. “Ya bu nasıl iştir? Anlatsana ne oluyor. Ben nereden bileyim koçum. Fizikçi olan sensin. Vardır bir izahı”. Bunlar kendi aralarında tartışıyorlar. Öbürü diyor ki,” ya şaka yapma” Bu diyor ki; “ ya niye inanmıyorsun bana. Yeminle bir şey teli aşağıya çekiyor. Bütün gücümü kullanıyorum tutamıyorum. Ya dayı anlat bize şunu. Nedir bu iş?

“Şu ilerdeki kurumuş delice zeytin çalısını görüyor musun? Kap gel onu. Getirdi sağ olsun. Şimdi şurasından buralarından kır ve aralarındakini temizle. Sakın sana iş buyurduğumu da düşünme. Bunu sana yaptırmamın bir sebebi var. Ben hiç elimi sürmeyeceğim. Tamam mı? Tamam?” Ona “Y” şeklinde çatalı hazırlattım. Bir de kurumuş mübarek sanki çelik bir yay. Şimdi şöyle tut. Böyle tut. Ger biraz ve bu şekilde eve kadar yürü önümüzden. Onu biraz dolaştırdım ama yine ana damarın üstüne getirdim. O dal parçası bir anda elinden fırladı. Bu sefer ben dedim. Yaa koçum bir çubuğu tutamadın. “ sen ne diyorsun dayı yaa, bir şey elimden çekip alıyor sanki. Bu sefer çok daha güçlü tut. Var gücünle tut ve bakalım ne olacak.” Keşke demez olaydım. Bu var gücünle direniyor ama bir kıymık, delikanlının avucunu parçaladı. Dayanamadı bıraktı elinden çatalı. Üzüldüm. Boş yere çocuğun canı yandı. Evde sardık falan ama 3-4 gün elini kullanamayacak gibi. “Şimdi dedim; hiç soru sormak yok. Al şu pirinç çubukları karşıda bir gez bakalım ve çubuklarda farklı bir hareket olacak mı”? Nasıl tutması gerektiğini gösterdim ve eski köy çeşmesinin etrafında gez gel dedim. Gezdi geldi. Var mı çubuklarda bir farklı bir hareket? Yok dedi. Belki eli sarılı olduğu için çekim veya tepki alamamış olabilir veya meziyeti sadece çatal benzeri cisimlerde. Bilemiyorum.

Bunlar yürüyüşü falan bıraktılar. Anlat bize şunu nedir ne değildir? Benim de zamanım yok fazla bir şey söyleyemedim. Sadece mail adresini ver sana bu konu hakkında yazdığım yazıları göndereyim. Madem fizikçisin, sen de bu meziyeti “ilimsel” olarak araştır. Bulabildiklerini de bana gönder ki paslaşalım dedim. Önce Üniversitedeki hocamla konuşur sonra onun gösterdiği doğrultuda araştırır sizi bilgilendiririm dedi. Hocan kim diye sordum. Falanca değince; eğer sen onun görüşleri ile yol alacaksan hiç başlama koçum. Hiç girme bu işe. Niye? diye sordu. Senin hocan kendine bile inanmıyor ki buna inansın ve sana mürşitlik yapsın. Şahsen tanımıyorum ama genel düşüncelerinden haberdarım. Ondan sana fayda gelmez. İlla ki bahsedeceksen bile benden bahsetme veya sana göndereceğim yazıların kaynağını son dakika ya kadar gizle. Ters düşmeni istemem. Benden söylemesi.

Bu delikanlının müthiş bir meziyeti var. Farkında değildi. Onlara biraz gösteri mahiyetinde bir şeyler gösterdim. Toprağa bazı şeyleri gömdürdüm ve gömdüklerinin ne olduğunu, çubukların nasıl şekil aldığına dikkat etmesi gerektiği gibi şeyleri gösterdim ve en önemlisi de, bu meziyetin; kullandığı cisimlerle direk bir bağlantısı olmadığını,(Türkçesi; su bulmak için illa ki dut veya zeytin veya fındık ağacı olması gerekmediği) hele ki; mistik güçlerle, Din ile, şişman veya zayıf olmakla, kan grubunla, kör cahil veya bilim adamı olmakla ilgisinin olmadığını kıyaslamalı olarak anlattım.

Bu meziyetimiz hakkında hiçbir bilgisi olmayan veya çok az bilip, ilgi duyan arkadaşlar; aynı sözler sizin içinde geçerlidir. Şarlatanlara, umut tacirlerine kanmayın lütfen.
    Sağlıcakla Kalın
    ALLAH 'a emanet olun

• Beğen Beğen x 5
  3. ali-can

ali-can üye Kullanıcı

Beğenileri:
    19
    Tecrübe Puanı:
    8
    Ellerine saglık bornavılı

• Beğen Beğen x 1
    • Allah(c.c) Razı Olsun Allah(c.c) Razı Olsun x 1
  4. ziraatci

ziraatci üye Kullanıcı

Beğenileri:
    274
    Tecrübe Puanı:
    63
    Meslek:
    mhnds
    İYİ ÇALIŞMALAR

• Allah(c.c) Razı Olsun Allah(c.c) Razı Olsun x 1
  5. Trakyalı06

Trakyalı06 üye Kullanıcı

Beğenileri:
    3
    Tecrübe Puanı:
    3
    Sn. bornovalı ustam Merhaba,

Sevdiğim ve değer verdiğim bir hocamın tavsiyesi üzerine, siteye üye oldum ve profil sayfanızdan açmış olduğunuz tüm konuları okudum. Değişik konulara yazmış olduğunuz mesajların da bir kısmını okuyabildim.
    Olaylara bilimsel yaklaşımınız,okuyucunun yolculuğunda sürekli kendisine sorular sordurtmanız ve en sonunda da yine topu kucağında bırakarak araştırmaya sevk etme tarzınızı takdir ettiğimi bildirmek isterim. Büyük bir özveri,merak ve araştırma ile okyanusun içerisinden çok faydalı bilgiler derleyerek,bizim gibi merak edenlere altın tepside sunmuşsunuz. Şahsım adına teşekkür ederim.
    Bir süredir,metal L ikili çubuklar ile,metallerin toprak altı davranış biçimlerinin karakteristiği,metal-toprak-zaman arasındaki farklılıklar,birbirleri arasındaki baskınlıklar, atomların titreşim yoluyla yaydığı frekanslar,elektron dizilimleri,diamanyetikler,metalik bağlar,elektron bulutu v.b. konuların harmanlanıp,bu karmaşanın içerisinde metalin merkezinin doğru olarak L çubuk ile noktalanması hususlarında kendi çapımda araştırmalar yapan biriyim. Kısaca kendimi tanıtmak istedim ki,okyanusta minik bir su damlası bile olamadığımı ve ne ile uğraştığımı da az çok bildiğimi belirtmek istedim.

Sizden bir konuda açıklama rica etmek istiyorum. Vaktinizi ayırıp cevaplandırırsanız memnun olurum.

" Çubuklarla suyu buldum. Yanıma su alarak teyitte ettim. Bu kadar mı? Hayır. Daha sonra, tespit ettiğim noktaya bir işaret koyarım. İleri-geri, sağa-sola hareket ederek suyun geliş- gidiş yönü ile su yatağının genişliğini tahmin etmeye çalışırım. (Sudan uzaklaştığımda çubuklar arama moduna geçer. Suyu bulduğumda ise içeri doğru kapanırlar.) " (sizden alıntıdır)

Sn. Ustam,
    1 yıl önce meyve bahçesi yapmaya karar verdiğim araziye sondaj yaptırtarak su çıkartmaya karar verdim. Refere ettikleri X şahsı buldum ve ziyaret etmesini rica ettim. Bakır çubuklar ile araziye girdi ve yaklaşık 2 m genişliğinde damarı buldu.
    - Evet senin arazinde su var.
    + Peki su yeterli mi ?
    - Damar geniş,güzel bu su sana yeter. 30 yıldır bu işi yapıyorum.
    + Peki su kaç metrede ?
    - Orasını bilmem. Vururuz sondajı artık kaç metrede çıkarsa.. Ama buralarda en fazla 70-80 m kazarız. İlla suyu buluruz.
    + Peki. Ben burası için önce arama ruhsatı çıkaracağım. Yani masraf yapacağım. Sondajı vuracağımız yerin koordinatlarını vereceğiz. Ve sen gelip delmeye başlayacaksın. Sana 2 sorum var. 1-) Ya su çıkmazsa ? 2-) Delme işleminde işler ters gitti ve alet edavatın içeride kaldı veya vb. o zaman ne olacak ?
    - Orasına sen karışma! Ben sana suyu bulacağım. Kullanıma hazır hale getireceğim. Bunu yapamazsam bana 5 kuruş para verme!
    + Ehh peki.. Usta sensin. Damarın ne tarafa gittiğini gördüm. Sınıra 2 m kala tam şu noktayı istiyorum. Uygun mudur?
    - Genişliğini ölçelim. Tam orta noktasından delelim. Tamam burası uygundur.
    + Tamam abicim teşekkür ederim. Geri dönüş yapacağım. Bana az zaman ver..

Madenler ile araştırmalarım var olmasına rağmen,su ile tecrübem hiç yoktu. Sondajcı gittikten sonra,hiç kullanmadığım pirinç çubuklarımı elime aldım ve bende tespit yaptım. Evet gerçekten 2 m genişliğinde su damarı var gözüküyordu. Araziyi enlemesine ve hafif çapraz bölerek devam eden bir damar.. Damara yakın böğürtlen çalılarının,damara paralel olarak hat şeklinde çıkmış olması da gözüme çarpmıştı..
    Tabi metraj almak istedim. Ancak kullandığım 15 metrelik bakır kablomun yetmeyeceğini düşündüğümden,kabaca bir derinlik aldım. 20,4 m aldığım bu derinliği sondajcıyla paylaşmadım. Sonuç olarak sondajcı geldi ve kazdı. İlk su 19 m de çıktı. Çok hafif kum geldi. (Kum gelirse su damarına denk gelmiş oluyormuş) sonrasında 22m,25 m, ve asıl su 38 m de çıktı. Bir kum ama oluk oluk.. Velhasıl kelam, 45 m de kuyuyu sonlandırdık. Bu su sana yeter dedi..
    1 hp dalgıç pompa,32 mm kangal boru ile 5 tonluk depoyu 90 dakikada dolduruyor. Pompa hiç durmuyor su kesilmiyor. Güzel su benim için.

Hikayem bitti. Ama ben bu su işine merak saldım. Keşke şurda su olaydı diyen bir sürü çiftçi tanıyorum o yörede. Neden onlara yardım etmeyeyim sorusu yankılanmaya başladı. Madem su ,hayat demekse,küçük dokunuşlar belki bende yapabilirim diye bu konuya da eğilmek istedim.
    Çubukların tepkileri dediğiniz gibi kişiye has özelliktir. Bunları iyi bildiğimi söyleyebilirim.
    Sizden ricam ise Metal çiftli L çubuklar ile tecrübeniz var ise ;

1-) Suyun geliş ve gidiş yönünü "siz" nasıl anlıyorsunuz ?
    2-) Örnekteki gibi,alt alta birden çok damar olan yerlerde, bunları tek tek saptayabiliyor musunuz ?
    3-) Damar genişliğini, damara dikey ileri-geri giderek mi tespit ediyorsunuz ?
    4-) Alt alta farklı metrajlarda damar var ise, her damarın genişliğini ayrı ayrı alıp,ayrı ayrı da metraj tespit edebiliyor musunuz ?

Cevaplama şansınız olur ise memnun olurum. Yazacaklarınız (yazar iseniz)her ne kadar şahsınıza özel tepkimeler olsa da, mantalite olarak kavrayacağımı ve kendime özel tecrübe ederek uygulayabileceğimi düşünüyorum.
    Saygılarımı sunarım..

• Beğen Beğen x 2
  6. bornovalı

bornovalı V.i.p Üye Özel Üyemiz

Beğenileri:
    881
    Tecrübe Puanı:
    93
    S.A.
    Merhaba Trakyalı06 ustam.
    Mesajınızı yeni gördüm. İçten ve samimi temennileriniz için teşekkür ederim.
    İşlerimin yoğunluğu yüzünden sorduğunuz sorulara şu an için her hangi bir cevap yazamayacağım. 15 gün kadar çok ama çok yoğunum. Döndüğüm zaman sorduğunuz sorulara elimden geldiğince bir şeyler yazmaya çalışırım.
    Sağlıcakla kalın
    ALLAH a emanet olun

• Beğen Beğen x 2
  7. Trakyalı06

Trakyalı06 üye Kullanıcı

Beğenileri:
    3
    Tecrübe Puanı:
    3
    A.S. bornovalı ustam,
    Islerinizin rast gitmesi temennisiyle kolaylıklar dilerim.
    Cevabınızı bekleyeceğim.
    Sizde Allah'a emanet olun.
    Sağlıcakla kalın..

• Beğen Beğen x 1

Sayfayı Paylaş