Define cilik ve define isaretleri hakkında kullanıcılara bilgiler sunulan forum sitesi, define isaretleri, define siteleri, define sitesi, definecilik Kuyular | Define Mekanı- Define işaretleri

Kuyular

Konusu 'Fotoğraflı Define işaretleri, anlam ve çözümleri -' forumundadır ve YAĞMUR ADAM tarafından 16 Şubat 2018 başlatılmıştır.

 1. YAĞMUR ADAM

  YAĞMUR ADAM üye Kullanıcı

  Katılım:
  4 Ocak 2015
  Mesajlar:
  441
  Beğenileri:
  932
  Tecrübe Puanı:
  93
  Cinsiyet:
  Bay
  KUYULARDA MAL NEREDE OLUR?

  Kuyular evlerin altında , avlularda , mahallenin ortasında ve arazide merada olur.
  Su toplamak yada çıkartmak için yapılmalarına ragmen bu amaçla kullanılma süsü verilerek hazine saklamak yada bir sisteme giriş yapmak için kamuflaj olarakta kullanılmıştır.
  3 çeşit kuyu vardııır.

  1- Su kuyuları
  2- Kör kuyular
  3- Su sarnıçları

  1- Su kuyuları ; Yagmur suyunun yada taban suyunun biriktiği kuyularda ilk bakılması gereken şey ; su tabandan mı kaynıyor yoksa kuyunun ortasından mı dökülüyor oldugudur .
  Eğer su tabandan kuyuya giriş yapıyorsa bu gerçek bir su kuyusudur . Bu tür kuyularda kuyu duvarlarında saklı olan malı bulmak için ;
  a- Kuyunun örgü duvarlarında farklı renkte ; kırmızı tuğla rengi ,mavi, gri , beyaz mermer bir taş aranır.
  b- Yine kuyunun örgü taşlarında farklı formda ; dörtgen, kare , üçgen veya kuyunun taşlarından daha farklı formatta bir taş bakılııır.
  c- Kuyunun içinde sıvalı bir alanda aranmalıdır.
  d- Dizgideki taşlar üzerinde çizgisel yada kabartma işaret ; ok işareti, X , Y ,V , U, C , kare içinde haç, daire içinde haç ve buna benzer çeşitli ebatlarda işaret bakılır. Bu işaretlere göre malın nerede oldugu tespit edilir.

  Aradıgımız kasa kuyudaki su seviyesinin biraz altında bile olma ihtimali yüksektir. Çünkü taban suları yazın azalır ve kuyudaki su seviyesi tabana dogru iyice yaklaşır.

  Eğer su tabandan değilde kuyunun ortalarına yakın bir noktadan kuyuya akıyorsa ve suyun kuyuya aktıgı yerin altında kuyu duvarları , kuyunun tabanıda dahil sıvalı ise ( bu sıva genelde 2 parmak kalınlıgında ve geçirimsiz olur) işte siz o zaman su tuzaklı bir hazine kuyusu buldunuz demektir.
  Bu tür kuyularda sifon vardır ve su seviyesi çok fazla oynamaz çünkü bir yerden kuyuya inen su tahliye olur. Kuyuda ne oldugunu çözmek için suyun kuyuya aktıgı ve boşaldığı kısımları bulup birbirine başka bir boru ile bağlayıp kuyunun suyu boşaltılarak , kuyunun çeperinde ve tabanındaki sıvalı alanda işaret bakılır. Bu tür kuyularda nasıl bir yol izleneceği çıkan işarete göre değişir. Kuyunun sıvalı kısmında ya bir kasa ya bir giriş yada tabandaki sıva kırılıp dahada aşagıya inilerek bir kapak bakılır.
  Yagmur sularının biriktiği kuyuda eger tabandan yukarıya dogru 2-3 m sıva varsa o kuyunun sıvasında işaret bakılır bulamazsanız tabanda mutlaka sıva üzerinde yuvarlak oyuk olur , buda bize kuyunun altında bir mal odasının oldugunu ifade der.

  Yine su kuyularının içinde mal oldugu gibi etrafındada mal olma ihtimali yüksektir. Kuyular ve çeşmelerin etrafında mal nerede olur başlıgı altında bu durum ilerde incelenecektir.

  2- Kör kuyular ; Bu kuyuları önemseyin , amacı belli , hedefi belli ben buradayım içimde mal var bilen alır dermiş gibi duruyor.
  Geçen bir ara böyle bir kuyu gördüm , 90 lı yıllarda Almanya'dan bir papaz gelip tek başına kuyunun dibinde duvarını söküp çalışırken yakalanıyor. Sağolsun jandarmamız fırsat vermiyor , tabi bu aralar Türkler çalışamıyo ama yabancı a.a.lar ülkemizde cirit atıyor. Durum bu haldeyken ben kimlere gürlesem bilmiyorum.Neyse.

  Şimdi kör kuyu içinde kış ve baharda bir miktar su bulundurur bu yagmur suyudur ama yazın içinde çogunlukla yılanların , akreplerin bütün zehirli hayvanların dolaştıgı bir jurassic park görünümünde olur. Aman dikkat biri sizi ısırmasın.
  Eski yapım ermeni rum yada antik çag kuyularında aşagıya inmek için yan duvarda taşlar arası boşluk bırakılmıştır , bu taşlar arasına basarak kuyuya iniş yapılabilir.
  Eğer bir bölgede birbirine yakın yani 20-40 m aralıkla 2 kuyu varsaaaa mutlaka 3. kuyuda vardıır ve bu üçüncü kuyu diğer kuyularla üçgeni oluşturur . Bu agzı kapalı olan kuyudan , üç kuyunun ortasında gizli olan hazine odasına yol bulunur . Ayriyeten bu üç kuyunun duvarlarında kasa olur.
  Bu kör kuyularda ne aranması gerektiğine gelince ; yukarıda su kuyuları babında anlattıgım işaretlere bakılır.
  Kör kuyuların genelde tabanı sabit kaya değilse ve sıvalı harçlı ise tabandan aşagıya inilerek yan duvardan 1 m içeride bir kasa aranmalıdır. Bazen bu kasa bir mahsenin girişinde olur hemen malı alıp bütün mal budur diye dişünmeyelim.

  3- Su sarnıçları ; Bu konu balık işareti babında ilerde anlatılacaktır. Balıkla sarnıcın çoook yakın bir ilişkisi vardıır.

  Kuyuların üsteki bilezik yada yan taşlarında yuvarlak oyuk, dikdörtgen , çizgi gibi kuyudaki saklı mal ile ilgili kroki ifade eden ve bir olguyu bildiren işaretlerde olur . Bu işaretlerin durumuna göre çözüm tarzı belirlenir.
  Kuyulardaki fiğürlerle ilgili bilgi danışabilirsiniz.
  Bol altınlı günlerde buluşmak umuduyla.
   
  • Beğen Beğen x 8
  • Tebrikler Tebrikler x 2
 2. feylezof

  feylezof üye Kullanıcı

  Katılım:
  1 Ocak 2017
  Mesajlar:
  479
  Beğenileri:
  518
  Tecrübe Puanı:
  93
  Cinsiyet:
  Bay
  Eline emeğine sağlık usta
   
  • Beğen Beğen x 2
 3. gıral

  gıral V.i.p Üye Özel Üyemiz

  Katılım:
  3 Şubat 2014
  Mesajlar:
  1.498
  Beğenileri:
  1.500
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  Eline sağlık usta teşekkürler
   
  • Beğen Beğen x 2
 4. aliveli44

  aliveli44 "Rüştü" Yönetici Araştırmacı

  Katılım:
  12 Haziran 2012
  Mesajlar:
  9.809
  Beğenileri:
  16.460
  Tecrübe Puanı:
  426
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Sağlık
  Yer:
  Malatya
  Güzel paylaşım
  Eline sağlık ustam
   
  • Beğen Beğen x 1
 5. ihtiyar45

  ihtiyar45 Usta Define İşaretleri

  Katılım:
  4 Şubat 2013
  Mesajlar:
  305
  Beğenileri:
  402
  Tecrübe Puanı:
  63
  Güzel anlatım.Teşekkürler.
   
  • Beğen Beğen x 1
 6. tolgacan63

  tolgacan63 üye Kullanıcı

  Katılım:
  12 Mayıs 2019
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Tecrübe Puanı:
  1
  Cinsiyet:
  Bay
  hocam üç kuyu var ve bir kuyu içinde dediğiniz tüm işaretler var yardımcı olursanız
   
 7. Erdem

  Erdem Vip Üye Define İşaretleri

  Katılım:
  15 Nisan 2014
  Mesajlar:
  1.609
  Beğenileri:
  3.163
  Tecrübe Puanı:
  113
  Ogüzel yüreğine ve ellerine sağlık çok güzel bilgiler sunmuşsun öğrenmek isteyenlere,Teşekkür Ederim...
   
 8. SerdenGecti63

  SerdenGecti63 V.i.p Üye Özel Üyemiz

  Katılım:
  28 Nisan 2018
  Mesajlar:
  286
  Beğenileri:
  182
  Tecrübe Puanı:
  43
  Cinsiyet:
  Bay
  Ustam Çok Faydalı ve Güzel bir paylaşım.
  Okurken sanki kuyudaydım. Bir nebzede olsa o anı yaşadım. Yüreğinize Sağlık paylaşım için teşekkür ederim
   
 9. bilgin

  bilgin üye Kullanıcı

  Katılım:
  1 Ekim 2016
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  3
  Tecrübe Puanı:
  3
  Cinsiyet:
  Bay
  çok güzel anlatım olmuş. keşke resimlerle de desteklenebilseymiş.
   

Sayfayı Paylaş