Define cilik ve define isaretleri hakkında kullanıcılara bilgiler sunulan forum sitesi, define isaretleri, define siteleri, define sitesi, definecilik Lalapaşa Dolmenleri | Define Mekanı- Define işaretleri

Lalapaşa Dolmenleri

Konusu 'Dolmen tipi mezar çeşitleri - Dolmen tombs' forumundadır ve BoZKu®T tarafından 30 Kasım 2017 başlatılmıştır.

 1. BoZKu®T

  BoZKu®T "R@m@z@n" Yönetici Forum Düzeni

  Katılım:
  22 Mart 2012
  Mesajlar:
  8.224
  Beğenileri:
  11.613
  Tecrübe Puanı:
  113
  Yer:
  İstanbul
  Dolmen, toprakta yan yana aralıklı olarak dizilmiş birkaç büyük yassı taşla bunların üstüne yatay olarak yerleştirilmiş yine büyük yassı taşlardan oluşan tarih öncesi yapısıdır.

  Mezar olarak kullanıldığı sanılmaktadır.lalapaşa dolmenleri

  Edirne Lalapaşa ilçe merkezinin hemen yanında bulunan, bir çoğu da köy yollarının kenarında dizili olan dolmenlerin bir kısmı 1960 yıllarında Ş.A.Kansu tarafından yeniden bulunmuştur. Ş.A.Kansu daha çok Lalapaşa ilçe sınırları içerisindeki dolmenleri tespit etmiş, çeşitli raporlar ile 19 dolmenin fotoğraf ve tanımlarını yayınlamıştır. Daha sonra Edirne Müzesince 5 tane daha dolmen tespit edilmiştir.

  Dolmenler, tarih öncesinde mezar olarak kullanılan iki tanesi dikili, üçüncüsü de bunların üzerine kapak gibi yatırılmış üç büyük taştan meydana gelmiş yapılardır.

  Trakya dolmenleri genelde ortak özelliklere sahiptirler. Dolmenler esas mezar ve giriş odaları ile bunları çevreleyen küçük bir tepeden oluşmuştur. Mezar odaları ile ön odaların yapımında boyutları 2-3 m.ye kadar olan iri taş bloklar kullanılmıştır. Esas mezar odasının dört yanı iri blokların dik olarak yerleştirilip, üzerinin de yine iri bir blok taş ile örtülmesi ile biçimlendirilmiştir. Yan taşlar, arkada küçük bir antre oluşturacak şekilde çıkıntı yapar. Arka odanın ön kısmındaki kenar taşına küçük bir delik açılmıştır. Genellikle iki tane olan giriş odaları da aynı yöntemle şekillendirilmiştir. Bazen delik öndeki odanın girişinde de bulunmaktadır.

  Dolmenlerin yönleri değişiktir. 1990 yılında bir keramik uzmanı olan Prof.Dr.Mehmet Özdoğan ve başkanlığındaki bir ekip dolmenlerin yerlerini tespit etmeye çabalamıştır.

  2004 yılından beri gerçek anlamda dolmenler ve megalitik anıtlara yönelik bir çalışma Prof. Dr. Engin Beksaç başkanlığındaki bir ekip tarafından yürütülmekte ve daha önce bilinmeyen bazı dolmenlere ulaşılmış bulunmaktadır. Prof. Dr. Engin Beksaç'ın çalışmaları dolmenlerin peysaj ve arkeoastronomik açılardan incelenmesine odaklanarak, çok yönlü bir çalışma sergilemektedir.

  Trakya dolmenleri genel olarak Son Tunç Çağı-İlk Demir Çağı geçiş dönemine, MÖ.1400-900 yılları arasına tarihlendirilmektedir.

  Edirne Rotary Klübü desteğiyle Edirne Müzesi başkanlığında ve Murat Akman'ın bilimsel danışmanlığında 1994 yılında Lalapaşa'da yapılan kazıda bir dolmenin içerisinde insan kemiklerine rastlanmıştır. Kemiklere iki odalı ve bir girişi olan dolmenin ortasındaki odada rastlanmıştır. Bu buluntuya rağmen dolmenlerin hepsinde insan kalıntısı bulunmadığı bir gerçektir.

  Trakya dolmenlerinin bir devamı niteliğinde olan Yunanistan'da Batı Trakya'daki ve özellikle Bulgaristan'da Yıldız, Sakar ve Rodop olmak üzere üç dolmen bölgesi olup, bu bölgede bilinen 750 kadar dolmen bulunmaktadır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  • Beğen Beğen x 6
  • Bilgi Verici Bilgi Verici x 1
 2. grasviti

  grasviti V.i.p Üye Özel Üyemiz

  Katılım:
  30 Mayıs 2015
  Mesajlar:
  1.100
  Beğenileri:
  1.093
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  Emegine saglik.ustam.guzel paylasim

  SM-J730F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  • Beğen Beğen x 1
 3. bebe555

  bebe555 üye Kullanıcı

  Katılım:
  8 Ekim 2014
  Mesajlar:
  1.572
  Beğenileri:
  4.297
  Tecrübe Puanı:
  113
  Meslek:
  Hayatı çok güldürdük ;Ama hayat bizi hiç
  Yer:
  Sanatkar el öpmez; sanatkarın eli öpülür
  Bu dolmenleri yakinda gördüm ellerine sağlık usta
   
  • Beğen Beğen x 1
 4. YAĞMUR ADAM

  YAĞMUR ADAM üye Kullanıcı

  Katılım:
  4 Ocak 2015
  Mesajlar:
  441
  Beğenileri:
  932
  Tecrübe Puanı:
  93
  Cinsiyet:
  Bay
  süper güzellik
   
 5. BABACONDA

  BABACONDA DiScOvErY Araştırmacı

  Katılım:
  25 Nisan 2016
  Mesajlar:
  982
  Beğenileri:
  2.678
  Tecrübe Puanı:
  93
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  yer 6 mensubu
  Yer:
  iDA
  bilgi icin tesekkurler Eline emegine sağlık.
   

Sayfayı Paylaş