Define cilik ve define isaretleri hakkında kullanıcılara bilgiler sunulan forum sitesi, define isaretleri, define siteleri, define sitesi, definecilik Mezar Kazısı Caiz Midir ??? | Define Mekanı- Define işaretleri

Mezar Kazısı Caiz Midir ???

Konusu 'Defineci'nin dikkat etmesi gereken hususlar' forumundadır ve tuncers tarafından 31 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

 1. tuncers

  tuncers üye Kullanıcı

  Katılım:
  2 Haziran 2016
  Mesajlar:
  409
  Beğenileri:
  990
  Tecrübe Puanı:
  93
  Cinsiyet:
  Bay
  Dinimiz İslamiyetin elbette her konuda hükmü olduğu gibi bu konuda da hükmü mevcutdur...


  Cesedin kıymeti ve cesede zarar vermeye gelince; Allah canlı bir bedene ne değer verdiyse, cansız bir bedene de aynı değeri vermiştir. Nasıl ki, yaşayan bir kimse için bedene zarar vermek ve onun insani vasıflarını çiğnemek yasaklandıysa, ölü kimsenin cesedi için de yasaklanmıştır.

  Mü’minlerin annesi Aişe(r.anha) Peygamber(s.a.v.)’in şöyle dediğini rivayet etti: “Ölü bir kimsenin kemiğinin kırılması, yaşıyorken kırılması gibidir” [İmam Ahmed, Ebu Davud ve İbn Hibban rivayet ettiler]

  Yine İmam Ahmed, Amir İbn Hazm el-Ensari(r.a.)’den kendisini bir mezarın üzerinde otururken gören Allah Rasulü(s.a.v.)’in şöyle dediğini rivayet etti: Mezar sahibine zarar vermeyin!

  İmam Muslim ve İmam Ahmed de Ebu Hureyre(r.a.)’den Allah Rasulü(s.a.v.)’in şöyle dediğini rivayet ettiler: Kişi için mangal kömürü yanan bir yerin üzerine oturması ve kendini yakması, bir mezar üzerine oturmasından daha iyidir.

  Bu hadisler açık bir biçimde gösteriyor ki, canlı bedenin değeri neyse, cesedin değeri de odur.

  Burada aynı zamanda, bir cesede zarar vermenin ve cesedin değerini çiğnemenin (bu değere önem vermemenin), canlı bedene zarar vermek ve değerini çiğnemek ile aynı şey olduğunu görmekteyiz. Bundan dolayı; yaşayan bir kimsenin karnının yarılmasına, boğazının kesilmesine ve gözlerinin çıkarılmasına izin verilmediği gibi, cansız bir cesede de bunları yapmaya izin yoktur
  .

  Diğer taraftan hayatta olan bir kimseye sövme, dövme veya yaralama yoluyla zarar vermeye izin verilmediği gibi bir cesede de benzer şeyleri yapmaya izin yoktur. Ancak canlı bir bedene kırma, kesme veya yaralama yoluyla zarar vermek ile benzer şeyleri cesede yapmak arasında bir farklılık vardır. O da bu tür zararlar canlı bir kimseye karşı yapıldığında diyet gerektirmesi ama ceset için bu diyetin (zarar vermek yasaklandığı halde) gerekmemesidir. Bu böyledir. Çünkü Peygamber(s.a.v.), mezar kazarken bir cesedin kemiğini kıran adamı diyet ile sorumlu tutmadı (diyet ödemesini emretmedi). O(s.a.v.), ona sadece kemiği saklamasını / gömmesini emretti.

  O(s.a.v.) ona dedi ki; Ölünün kemiğini kırmak, canlının kemiğini kırmak gibidir ve her ikisi de günahtır.

  İhtiyacı olan bir kimseye, ölü bir kimseden gözlerinin çıkarılması, vücudunun kesilerek akciğer, karaciğer, kalp ve böbrek gibi bir organının verilmesi, cesede zarar vermek, vücut yapısını bozmaktır ki İslam bunu Haram kılmıştır.

  İmam Buhari, Abdullah İbn Zaid el-Ensari(r.a.)’in şöyle dediğini rivayet etti: Allah’ın Rasulü(s.a.v.), yağmalamayı ve (cesedin) biçimini bozmayı yasakladı.

  İmam Ahmed, İbn Mace ve Nesai, Saffan b. Assal(r.a.)’in kendisini bir sefere gönderirken Allah Rasulü(s.a.v.)’in şöyle dediğini rivayet etti:Allah’ın rızası için ve Allah’ın adıyla git! Allah’a iman etmeyen (kafirlerle) savaş! (cesetlere) Zarar verme, ihanet etme ve çocukları öldürme!

  Ölüyü yaralama ve cesedin kıymeti ile ilgili hükümlerin açıklanmasıyla, net bir şekilde ortaya çıkmıştır ki; ölü bir kimsenin vücudunu keserek açmak ve organlarından birini alıp başka birisine vermek, kesin olarak yasaklanmıştır. Bunu yapmak, cesedin kıymetini çiğnemek olarak düşünülür. Bu onu yaralamak ve biçimini bozmaktır. Cesedin kıymetini çiğnemek, ona zarar vermek ve onun biçimini bozmak ise, Şeri’at tarafından kesin olarak Haram kılınmıştır.

  yukarıdaki gibi tıpkı organ naklide aynıdır....

  bizlere düşen müslüman mezarlık olan yerde ve müslüman mezarı bildiğimiz yeri kesinlikle açmamalıyız....

  antik dönem dediğimiz milletlerin mezarlıklarına gelince, bu insanlar eşyalarıyla gömüldüklerinden dolayı sadece eşyaları alınmalı ve kemikleri karşımıza çıktığında en ufak bir saygısızlık yaapmadan bir kenara gömmeliyir....O kemikleri ulu orta bırakmamalıyız...hele kırmak parçalamak gibi amellerde kesinlikle bulunmamalıyız....

  saygılarımla.
   
  • Beğen Beğen x 8
  • Doğru Doğru x 1
 2. wolf_52

  wolf_52 Usta Define İşaretleri

  Katılım:
  19 Ocak 2015
  Mesajlar:
  3.887
  Beğenileri:
  10.004
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  emeğine sağlık yerinde bir bilgilendirme olmuş.....
   
  • Beğen Beğen x 3
  • Eski Eski x 1
 3. aliveli44

  aliveli44 "Rüştü" Yönetici Araştırmacı

  Katılım:
  12 Haziran 2012
  Mesajlar:
  9.420
  Beğenileri:
  15.942
  Tecrübe Puanı:
  226
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Sağlık
  Yer:
  Malatya

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.

  ustam
  Paylaşımın için sağ ol ama
  Organ naklini mezar kazmayla bir tutmak
  Mezar kazmanın ve ölüye verilen zararı bir tutmanız yanlış
  Bu konuda Diyanet İşleri Yüksek Kurulunun ve
  Dünyada ki bir çok Müslüman din aliminin görüşleri var
  Ölmüş kişilerden
  Zarurete binaen cesedin kesilmesi
  Organ ve dokularının bir kısmının alınması
  Caiz olarak ifade edilmiştir
  Bildiğiniz gibi sağlık personeliyim ve
  2-3 yıldır görevim Organ ve Doku Bağışı
  Konusunda halkımızı bilinçlendirmek
  Dini açıdan Sosyal açıdan ve Tedavi bağlamında çok şey konuşa biliriz
  Ama konuyu uzatmak istemiyorum kısa bir alıntı yapayım
  Sizlerden ricam bu tür hassas konuları
  İyi araştırmanızdır
  Diyanet İşleri Başkanlığı
  Din İşleri Yüksek Kurulu Mütalaası Kişinin Yaşam Destek Ünitesinden Çıkarılması
  Tarih: 12/14/2006

  Kişinin Yaşam Destek Ünitesinden Çıkarılması
  İslâm'a göre kişinin kendi canına kıyması yasak olduğu gibi tıbbî verilere göre yaşama ümidi kalmamış veya şiddetli acılar hisseden bir insanın yaşamına bir başkası eliyle son verilmesi demek olan ötenazi de yasaktır.
  Yaşam destek ünitesine bağlı bir kişi;
  a) beynin kesin olarak bütün fonksiyonlarını yitirdiğine, b) bu durumdan geri dönüşün artık imkansız olduğuna uzman tabiplerce karar verilmesi şartıyla yaşam destek ünitesinden çıkarılabilir.
  Organ Nakli
  Organ nakli, aşağıdaki şartların bulunması halinde caizdir:
  a) Hastanın hayatını veya hayatî bir uzvunu kurtarmak için, bundan başka çaresi olmaması, b) Hastalığın bu yolla tedavi edilebileceğine kanaat getirilmesi, c) Organ veya dokusu alınacak kişinin, işlemin yapıldığı esnada ölmüş olması; organı alınacak kişi sağ ise alınacak organ veya dokunun hayatî bir organ olmaması, d) Toplumun huzur ve düzeninin bozulmaması bakımından organ veya dokusu alınacak kişinin ölmeden önce buna izin vermiş olması veya hayatta iken aksine bir beyanı olmamak şartı ile yakınlarının buna razı olması, e) Alınacak organ veya doku karşılığında menfaat sağlanmaması, ücret alınmaması, f) Tedavisi yapılacak hastanın buna rıza göstermesi.


  Benzer Konu:

  Hoşgeldin ziyaretçi. Linkleri görebilmek için lütfen Üye olunuz yada Giriş yapınız.

   
  • Beğen Beğen x 6
 4. ikizceli

  ikizceli çalışmalarınızı yasal yapınız. Özel Üyemiz

  Katılım:
  11 Eylül 2013
  Mesajlar:
  7.231
  Beğenileri:
  25.858
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  EMEKLİ
  Yer:
  ORDU- SAMSUN-ANKARA
  tuncers usta,sanırım defineciler bu konudan pek hoşnut olmayacaklar.
   
  • Beğen Beğen x 3
 5. tuncers

  tuncers üye Kullanıcı

  Katılım:
  2 Haziran 2016
  Mesajlar:
  409
  Beğenileri:
  990
  Tecrübe Puanı:
  93
  Cinsiyet:
  Bay
  ustam ilk okuyunca bende hoşnut olmadım çünkü bizde kırdık dağıttık ama yaptığımız şeyin yanlış olduğunu öğrenince bunu bütün mekan üyelerinin de bilip bundan sonra biraz daha dikkatli çalışmasına vesile olmak için paylaştım zararın neresinden dönersen kardır demişler...
   
  • Beğen Beğen x 2
 6. blutx

  blutx üye Kullanıcı

  Katılım:
  5 Nisan 2016
  Mesajlar:
  613
  Beğenileri:
  1.334
  Tecrübe Puanı:
  93
  Cinsiyet:
  Bay
  Zaten hehangi bir mezara girmek kurcalamak define aramak vesaire günah! bu ister müslüman mezarı olsun ister başka bir dine bağlı bir insan olsun farketmez.
   
  • Beğen Beğen x 1
 7. TANRIDAGI

  TANRIDAGI üye Kullanıcı

  Katılım:
  7 Nisan 2018
  Mesajlar:
  51
  Beğenileri:
  52
  Tecrübe Puanı:
  18
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  elektrik
  Yer:
  izmir
  organ nakli ile bu mevzuyu bir tutmak bilincsizlikten ziyade cahilligin daniskasidir. organ nakli hayat kurtarir. buna karsi cikan yobazlar kendi basina gelince bir anda gunahi vebali unutuveriyor her ne hikmetse. ayrica madem ki meftah ile ilgli bu kadar hassas dusunulecek, o halde defineciligi yapmamak lazim. eger olunun kasasini yada degerli esyalarini almak caiz degilse buyuk ihtimal beni cehennemin en dibine atip ustumude horasan harciyla kapatacaklar demektir.
   
  • Beğen Beğen x 1

Sayfayı Paylaş