Define cilik ve define isaretleri hakkında kullanıcılara bilgiler sunulan forum sitesi, define isaretleri, define siteleri, define sitesi, definecilik Yuvaların En Zayıfı | Define Mekanı- Define işaretleri

Yuvaların En Zayıfı

Konusu 'Dini konular' forumundadır ve Lacivert24 tarafından 25 Haziran 2017 başlatılmıştır.

 1. Lacivert24

  Lacivert24 Extra/Dini Konular Araştırmacı

  Katılım:
  20 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.047
  Beğenileri:
  15.859
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Emekli
  Yer:
  Erzincan
  Yuvaların en zayıfı


  [​IMG]


  ÖRÜMCEK AĞI, yuvaların en zayıfıdır: her iki anlamıyla da.

  İlk olarak akla gelen anlam, milimetrenin yüzde biri kalınlığındaki ağın sağlam bir yuva teşkil etmeyeceğidir. Bunun doğruluğunda kuşku yoktur. Termit gibi, bir santim boyundaki kör bir böcek, içinde bir milyon nüfusu barındıracak depreme dayanıklı gökdelenler inşa ederken, örümceğin ördüğü ağ, bir çalı süpürgesinin ucunda son buluverir. Hattâ çoğu zaman örümcek ağının süpürgeyi bekleyecek kadar ömrü de olmaz. Bahçe örümceği, ördüğü ağı hergün yer ve yeniden yapar! Örümcek ağı kalıcı ve sağlam bir konut olarak hizmet vermek üzere değil, böcek yakalamak için düzenlenmiştir.

  Diğer yandan, âyette geçen beyt, yani, 'ev' sözcüğü, aynı zamanda 'yuva' anlamını da ifade ederek aile hayatını çağrıştırmaktadır ki, bu açıdan bakıldığında da, örümcek ağı, zayıflık konusunda verilebilecek en tipik örneği teşkil eder.

  Eğer örümceğin aile hayatından söz edilecekse, daha ailenin kuruluşunda karşımıza ölümcül ilişkiler çıkar. Çünkü baba örümceğin ilişkiden sonra sağ kalma şansı pek zayıftır. Bazı türlerde dişinin ancak yüzde biri kadar cüssesi bulunan erkek örümcek, hele ilişkiden sonra gücünü tüketmiş halde iken, dişinin önünde hazır bir lokma teşkil eder. Gerçi kaçabilirse kaçar; fakat çoğu zaman buna dermanı yoktur. Kaçamadığı takdirde ise dişi örümcek tarafından yutulma ihtimali pek yüksektir. Hattâ bazı türlerde, ilişki sırasında veya hemen sonrasında erkek kendiliğinden ölüverir.

  Erkeğini her ne kadar haklamış olsa da, dişi örümceğin de istikbali çok parlak değildir. Çoğu örümcek türlerinde, o da yumurtladıktan bir süre sonra, yavrularının yumurtadan çıkışını göremeden ölür.

  Örümcek ailesinin ölümcül ilişkileri bu kadarla bitmez. Yavrular yumurtadan çıkmaya başladığında, sona kalanlar yine tehlike altındadır. Eğer ilk çıkan yavrular kendi yumurta kabuklarını gövdeye indirdikten sonra etrafta yiyecek birşey bulamazlarsa, döner, henüz yumurtadan çıkmamış olan kardeşlerini yerler.

  Kardeşini yiyen, hemcinsini niye yemesin ki? Örümcek yetiştirerek onların ağından yararlanmayı insanlar yüzyıllarca hayal etmiş, ancak bir türlü başaramamışlardır. Çünkü örümcekleri bir arada tutmanın yolunu kimse bulamamış; ne zaman böyle birşeye teşebbüs edilecek olsa örümceklerin birbirini yedikleri görülmüştür.

  Böylece, örümceğin aile hayatı, anne-baba-yavru-kardeş-hemcins arasındakilerin tümünü kapsayan bir ölümcül ilişkiler yumağı hâlinde karşımıza çıkmakta ve, âyetin mucizeli ifadesiyle, 'yuvaların en zayıfını' gözlerimizin önüne sermektedir.

  Gerçi otuz bin kadar türüyle, örümcekler oldukça geniş bir âlem teşkil ederler; bu türler arasında farklı özellikler ve farklı hayat biçimleriyle karşılaşabiliriz. Ancak örümceğin aile hayatından sual edecek olursanız, genel bir ifadeyle anlatacaklarımız bundan ibarettir.

  Allah'tan başkalarını dost edinerek işlerini onlara havale eden ve onlardan yardım, iyilik ve koruma umanların da bu ilişkilerden bekleyebilecekleri sonuç, ya yutmak veya yutulmaktan başka birşey değildir ki, buna dair verilebilecek en canlı ve en kapsamlı örnek, örümceğin yuvasıdır.

  Fakat örümceğin de hakkını vermeden geçmeyelim.

  Hiç kuşku yok ki, Allah, yarattığı her mahlûk gibi, örümceği de bir hikmetle ve belli görevlerle yaratmış, onu da İlâhî hikmetinin ve sanatının mucizevî eserleriyle süslemiştir. Fakat ona güçlü bir yuva ihsan etmemiş, aile bağlarından fazlaca bir nasip vermemiştir, o kadar.

  Lâkin, Yer ve Gökler Rabbinin kudreti, bazan zayıfların da en zayıfında tecellî eder de, dünyada kendilerinden güçlü kimsenin bulunmadığını sananlara dersini öylece verir.

  Örümceğin o zayıf ağına, Allah düşmanlarının en amansız saldırıları karşısında Kâinat Efendisini korumuş olmak gibi bir şeref yetmez mi?


  Ümit Şimşek,
   
  • Beğen Beğen x 4
  • Allah(c.c) Razı Olsun Allah(c.c) Razı Olsun x 4
 2. gıral

  gıral V.i.p Üye Özel Üyemiz

  Katılım:
  3 Şubat 2014
  Mesajlar:
  1.304
  Beğenileri:
  1.273
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  Ustam hayretler içinde okudum yazıyı vurgulamak istediğinizden çok örümceğin durumu çokilginçti sağolunvarolun emeğinize sağlık ustam
   
  • Beğen Beğen x 1
 3. Lacivert24

  Lacivert24 Extra/Dini Konular Araştırmacı

  Katılım:
  20 Ocak 2013
  Mesajlar:
  6.047
  Beğenileri:
  15.859
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Emekli
  Yer:
  Erzincan
  Teşekkür ederim..
  İyi bayramlar...
   
  • Beğen Beğen x 2
 4. wolf_52

  wolf_52 Usta Define İşaretleri

  Katılım:
  19 Ocak 2015
  Mesajlar:
  3.897
  Beğenileri:
  10.024
  Tecrübe Puanı:
  113
  Cinsiyet:
  Bay
  emeğine sağlık sayın hocam..
   
  • Beğen Beğen x 1
 5. Erdem

  Erdem Vip Üye Özel Üyemiz

  Katılım:
  15 Nisan 2014
  Mesajlar:
  1.514
  Beğenileri:
  2.999
  Tecrübe Puanı:
  113
  Hangi canlıda gözlem yapılsa kuşkusuz büyük ayetlerle karşılaşırız,Her şeyi en ince ayrıntısına kadar yaratan Cellecelaluh ifade edilemeyecek kadar büyük ve azametlidir,Hayırlı Bayramlar Cümleten
   
  • Beğen Beğen x 2
 6. firat

  firat üye Kullanıcı

  Katılım:
  14 Ocak 2013
  Mesajlar:
  523
  Beğenileri:
  370
  Tecrübe Puanı:
  63
  Tesekkurler lacivert ustam güzel bir kıssa güzel bir hikaye alemlerin Rabbinin güzel bir hikmeti hamdolsun her şerde bir hayır her hayırda bir şer hikmetinden sual olunmaz güzel bir genel kültür

  SM-A800I cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  • Beğen Beğen x 2

Sayfayı Paylaş