AFAD Bünyesinde Çubukçu Timi Kurulmalıdır.. | Define işaretleri ve anlamları

Kader25

Admin
Selamun Aleyküm.

Erzincan'ın İliç ilçesindeki altın maden ocağında heyelan oldu bildiğiniz üzre. Şu anda 9 çalışan toprak altında. Arama çalışmaları toplam 1.700 personelle devam ediyor.

İçişleri bakanımıza göre kayan kütle 10 milyon m³ ve 800 metre kaymış. Kayma hızı saniye de 10 metre.. Yani kayma 80 saniye sürmüş.

400 personel aktif olarak arama kurtarma faaliyetinde görevlendirilmiş.
Yine bakanımızın verdiği bilgiye göre 5 kişi bir konteyner içerisinde, 3 kişi bir aracın içerisinde, 1 kişide kamyonun içindeymiş.

Arama ekipleri METAL RADAR TESPIT CIHAZLARIYLA konteyner, arazi aracı ve kamyonu arıyorlar. Bu cihazların ne olduğunu ben bilmiyorum. Özellikleri nedir? Bu hacimdeki araçları kaç metre derinliğe kadar tespit edebilir? Kayan toprak kaç metre bir derinlik oluşturmuş? Bu konular hakkında bilgimiz yok. Yani o cihazlar oluşan toprak kalınlığında iş görür mü? Bütün mesele bu.

İşin en kötü yanı ise; bu kayma çok dik yamaçlarda, sağlı ve sollu olmuş, akan toprak dere yatağında çok kalın bir tabaka oluşturmuş. Fotoğraflardan gözüken bu.
Öyle dik ki bu yamaçlar, eline dedektor alsan yürüme imkanı yok. Mevcut cihazları nasıl kullanacaklar bilmiyorum.

Olay salı günü saat 14.30 da olmuş. Yaklaşık 3 saat sonra 1.5 gün geçmiş olacak. Allah cc toprak altında kalan vatandaşlarımızin yardımcısi olsun. Insallah sağ salim ulaşmak nasip olur. Rabbım cc çoluk çocuklarına kavuştursun, sevdiklerinin hatırına. Amin.

Gelelim bu elim olayın bizimle yani çubuk kullananlarla alakasina:

Toprağın altındaki konteyneri, kamyonu ve arazi aracını bulmak cubukcunun rahatlikla başaracağı bir iş, biiznillah. Bu kadar dik yamaçlarda cihazla nasıl bakılacak? Bu cihazlarla seri hareket imkanı olamaz. Seri hareketle çalışma yapılacak cihazı biz henüz görmedik, bilmiyoruz. Aradan 1.5 gün geçmesine rağmen neticeye ulasilamamasinin sebebi arazinin zorluğu. Allahu Tealanin izniyle şu ana kadar noktalamayi yapardık. Ama gidemedim. Bunun hüznünü yaşamaktayım. Bir arkadaşım dedi ki; sen oraya vardığında seni alana bile almaz oradaki bürokratlar. Hatta sana gülerler deli bile derler. Bende bir şekilde ikna ederdim dedim. Niyet hayr, akıbet hayr.

Vietnam'a, işyerinin kazandığı bir gezi oldu. Patronum bana teklif etmişti. Ben gittim şirket adına. Orada gordum; albay rutbesindeki komutanın ellerinde 1 metre civarında bakır çubuk vardı. Ormanlarında halen tünel aramakla meşguller. Albay boşluk bakıyordu turistlere aldırmadan orman icinde. Dönünce boşluk baktığım alüminyum telin boyunu 40 cm den 70 cm. Çıkardım. Faydasını da gördüm. Daha hassas ölçüm yapma imkanina kavuşmuş oldum.

Şuna inaniyorum:
AFAD birimleri içerisinde kesinlikle ÇUBUKCU TIMI olmalı. Özellikle boşluk tespiti konusunda tecrübeli 7 Bölgemizde 7 tane tim olmalı. Her timede de en az 10 kişi olmalı. Böyle bir afet de en yakın tim hemen intikal ettirilmeli. Diğer timlerde hazır bekletilmeli. Alana ulaşan Tim komutanı, ilave ekip lazım dediğinde en yakın bölgedeki tim helikopterle o alana en kısa zamanda ulastirilmali. Elhamdülillah bizim devletimizin bundan fazlasını dahi yapmaya gücü vardır. Mesele; böyle bir timin olmasının gerekliliğine inanmış yada ikna edilmiş burokratlarimizin olması. Bu konuyu acmamin sebebi de budur. Konuyu etiketliyecegim. Bir vesile belki bu konuyu okuyup; bir görelim, Çubukla boşluk nasıl bulunabiliyor diyen yetkililer çıkar.

Taranacak alanın uzunluğu yaklaşık
900 metre.
Genişliği konusunda bir bilgi yok.
Heyelanin hızı ve süresinden yola çıkarak genisliginin en fazla 600 metre olacağını tahmin ediyorum.
Alan=900M X 600M
= 540.000M² / 7.200M² (futbol sahasi)
= 75 futbol sahası
Büyüklüğünde bir alanın taranması sozkonusu. Cihazla burayı taramak gunler sürer. Lakin 10 tane çubukçu en fazla 3 saatte burayı tarar. Tarama en aşağıdan yukarıya doğru paralel bir sekilde yapılacağından, Tahminime göre ilk 1.5 saatte hedeflerin çoğu bulunur. Yürümek için patika yol yapımı ihtiyacı olursa süre 4-5 saate çıkar. Daha fazla olmaz.

AFAD Arama-taramaya böyle bir timin yani çubukçu timinin kurulmasını elzem görüyorum. Çok faydalı olacağına inanıyorum. Insallah bu konuda en kısa zamanda bir çalışma yapar yetkililerimiz.

Bugün CIA ve mossadda sahtekar cinderlerin görev yaptığını okuyoruz dinliyoruz. Adamlar herseyden istifade etmek istiyorlar. Ön yargılı değiller. Biz millet olarak önyargilarimizi malesef yikmakta çok zaman kaybediyoruz.

Allah cc toprak altında kalan vatandaşlarımızin sağ sağlim çıkmasını çocuklarına kavuşmasını ihsan eylesin. Amin. Ateş düştüğü yeri yakar. Yakınlarına sabır ve Beşir nasip eylesin. Amin.

Screenshot_20240215_000152_Chrome.jpg

Kayma yapan yerin uzunluğu 800 metre. Genişliğini 600 metre tahmin ettim. 600 değil de 400 metre ise toprak kalınlığında en az 3 metre fazlalasir. 600 metre değilde genişlik 800 metre ise tersi bir durum oluşur.
Insallah genişlik fazla olur. 800 metreye 800 metre gibi.

Deli Fırat

USTA
Super Moderatör
Öncelikle rabbim yardımcıları olsun inşallah en kısa zamanda güneşin doğuşunu görürler evet iyi çubuk ustalara daha çabuk ve etkili bir şekilde yer tespiti yapabilir zaman kaybına gerek yok hemen yapılmalı

OKLiT

DENETİM SORUMLUSU
Super Moderatör
Ve aleyküm selam verahmetulahi ve berakatuhu
@Kader25 ustam doğru dersiniz çubuk boşluk bulmada işe yarar ama toprak kayması değil de çamur kayması oldu o elim kazada yani üstüne çıkma şansımız olmayacak helikopterleden sarkarak ne kadar faydamız olabilir sabit olunnayacak
İnşallah en kısa zamanda kaza zedelere ulaşırlar temennisi ile rabbim yar ve yardımcınız olsun inşallah amin

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Çubuk AFAD ın ve askerimizin işine yarayacak bir malzeme. Kader ustamın dediği gibi önyargıları kırmak zor. İnşallah günün birinde bu tür malzemelerinde işe yarayabileceğine inanan yetkililerimiz olur.
Olayın vahim tarafı bu tür önlenebilir kazaların ülkemizde sıkça olması. Maalesef bazı firmalar denetlemeden muaf tutuluyor. Bu kaza bu firmanın 2. kazası. Hiç bir çevre değerlendirmesi yapılmadan kazılar yapılıyor, izinler veriliyor, kontrolörler sahayı görmeden imza atıyor. Keşke bu işlere olur verenler feraset ve liyakat sahibi olsa da bizde bu acıları yaşamasak.
Kaybolan arkadaşlar inşallah sağ salim bulunurlar, dularımız onlarla birlikte.

Kader25

Admin
Ve aleyküm selam verahmetulahi ve berakatuhu
@Kader25 ustam doğru dersiniz çubuk boşluk bulmada işe yarar ama toprak kayması değil de çamur kayması oldu o elim kazada yani üstüne çıkma şansımız olmayacak helikopterleden sarkarak ne kadar faydamız olabilir sabit olunnayacak
İnşallah en kısa zamanda kaza zedelere ulaşırlar temennisi ile rabbim yar ve yardımcınız olsun inşallah amin
Çamur ise zaman süre uzar.
Çamur havalandırmayı azaltır.
Canlı çıkma yüzdesi duser.
Amma Allahin cc dediği, takdiri gerçekleşir.
Rabbım yardımcıları olsun. Amin.

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Çamur veya toprak olması bir anlam ifade etmez doğru çubuk tekniği ile olay yerinde bataklı alana dahil olmadan da destek verilebilir. Bizim devletimiz öyle bir amâ devletki fayda vereni faydasız fayda etmeyeni taçsız kral etmeyi seven ve önemli bir görüş uzvunu yitirmiş bir devlettir. Bu yüzden sitemim sabit ve yerindedir. Bugün Karder ustam gibi ve dengi ustalara yol açılsa ülkede her konuda çok şey değişir. Ustam siz elinizde bir çubukla gidip ben burdayım demeden onlar sizi keşfedemeyecek. Bana kalırsa gidin şansınızı deneyin. Belki sayenizde bu konuda bir değişim olur. Belki izin berilir faydanız olur. Bir can bir candır. Rabbim selamete erdirsin İnş’ALLAH. 😔🤲

Reedmann

Kullanıcı
Türkiye için sıradan bir gün Nerde denetim Bu ülkede herkes rüşvetmi yiyor anlamadım Herkes işini doğru düzgün yapsa bu halde olmayız Bir gariban iki kazma vursa yeminle 120 le gidersiniz Dronda dahil 🙂 Kafası çalışan adamlara sahip çıkamadığımız için bu durumda değilmiyiz eğitim sistemimiz 0 Daha ilk okulda bizim bir öğretmen vardı Öğretmen olmuş adam olmamış Kafamızı tahtaya vururdu çoluk çocuğundan hayır görmesin ermeni tohumu Biz böyle bir ülkeyiz torpil varsa her iş var abim Olmayanlar ne yapsın kadarine terket Yazık ki ne yazık

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Eline sağlık ustam...
Gönlüme tercüman olan düşüncelerin çok önemli öyle bir imkan olsaydı birkaç saat içinde ne nerede kaç metrede tespit edilebilirdi ama bizi hayal peşinde koşan insanlar olarak degerlendirirler ne yazıkki...
Çok üzgünüm mevlam ailelerine sabır versin...