Ağaçlarda kasa | Define işaretleri ve anlamları

Ağaçlarda kasa

bahtiyar20

Kullanıcı
Selamünaleyküm üstadlar bayadır forumdayım ama ilk defa konu açıyorum bir kusurum olursa şimdiden özür dilerim.
Bir küçük değirmen var ama böyle fakir değirmeni gibi on metre kare civarında çok küçük sadece duvar temelleri kalmış. Bu değirmenin bilinen en eski sahibi benim dedemin dedesi, başka bir ilden Şuan bulunduğumuz komşu ile gelmiş kendisi türkmen yörüğü ve buraya geldiği ilde yörük diyarı yani kendisi rum vs değil halis mulis Türkmen ve lakabı hacı bildiğim kadarıyla öyle çok Zengin biri de değil. Velhasıl dedem ölünce de değirmeni başka birine satmışlar. Satın alan kişi de çok zengin değildi.
Ben buraya çubuk tuttum uzaktan getirdi beni değirmenin kapı girişinin sol tarafında duvar içinde nokta verdi. bir de değirmenin doğu tarafında ekim dikim yapılan tarlanın kenarında bir meşe ağacı var o ağacin dibine götürdü etrafında her yer çam ağacı bir tane meşe var ve o ağacın da doğusuna işaret verdi çubuk. Ve o ağacın doğu tarafında resimdeki gibi bir yumru çıkıntı var fakat benim makinem sinyal vermedi ağaca ve dibine.
Rumlarda yanlış bilmiyorsam meşe ağacı kullanılmış bu tür işler için. Çok eskiden bir kaç demirci terzi vs Rum yaşamış bölgede benim tahminim dedem değirmeni kendi yapmayıp Rum birinden satın almış olabileceği geldi bu konuda bilgim yok yani değirmeni yaptı mı satın mı aldığı hakkında. YouTube da ağaçta yumru şeklinde kasa görmüştüm ve hâlâ o video mevcut sizce kasa olabilir mi bu çıkıntı yoksa ağacın dibinde toprakta mı araştırmam gerek bir de bu ağacın dibine hafif yağmur sel akıntısı dere gibi birşey var

Ekli dosyalar

• IMG_20240610_193200.jpg
    IMG_20240610_193200.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 22
  • IMG_20240610_193146.jpg
    IMG_20240610_193146.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 18
  • IMG_20240610_193133.jpg
    IMG_20240610_193133.jpg
    2.2 MB · Görüntüleme: 20
  • IMG_20240610_193122.jpg
    IMG_20240610_193122.jpg
    1.7 MB · Görüntüleme: 24

OKLiT

DENETİM SORUMLUSU
Super Moderatör
Ve aleyküm selam verahmetulahi ve berakatuhu
Arkadaşım bu meşe kaç yaşındadır sence sonra senin dedenlerin yaslarini şöyle bir hesaplasan alti göbek gerisini ortalama 60 yasindalar desek dedeyin dedesi sonra birde rum veya ermeni osmanli donemi olur bir yerde hadi 300 yil olsun bu meşe o kadarda yaşlı gözükmüyor en fazla 70 hadi yuz de agaclarda bu top gibi cikintilar oluşuyor çoğunlukla bu meşe de olmuyor sadece armut agacindada cok kez denk geldim degirmenin yapi taslari duruyor olsa idi tas yapisina bakarak hangi kavim e ait olduğunu az çok diyebilirdik konunuza birde ustalarımız baksın teşekkür ediyorum

bahtiyar20

Kullanıcı
Muhtemelen deden başkasından almıştır Öyle tahmin ediyorum Küçük taşların oraları araştır derim
Benim kullandığım cihaz gti 2500 daha önce yaptığım testlerde mermer kaya alti vs sinyal vermiyordu muhtemelen ağaç içinde ise gene sinyal vermez diye düşünüyorum. Fakat bilinçsizce meşe ağacına da zarar vermek istemedim teşekkür ederim görüşlerinizi paylaştığınız için

bahtiyar20

Kullanıcı
Abi dedem yaş olarak e-devlet soy ağacında baktığımda 1880 li yıllarda doğum gösteriyor ama bir yanlışlık var çünkü başka ilden gelmiş bu yaşadığım il doğum yeri görünüyor ve bu ilde ki nüfus müdürlüğünü eskiden yakmışlar kayıtlar imha olmuş doğum tarihi bence gerçeği yansıtmıyor değirmenin temeli şu resim de

Ekli dosyalar

• IMG_20240610_192642.jpg
    IMG_20240610_192642.jpg
    2 MB · Görüntüleme: 20

bahtiyar20

Kullanıcı
Meşeler ilk yıllarda hızlı büyür daha sonraki çok yavaş büyür ve 400 yıl ömüru vardır diye okudum tam olarak bilmiyorum ama cok genç de sayılmaz bence

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Aleykûm Selâm. Çok eksiğiniz var. Yani emare silailesinde eksik olan bir çok şey var. Bu değirmene su gelip giren su ile bu suyun çıktığı nokta? Kapıdan giriş hemen sol kısım batı veya güney batı istikametindeyse bu ocaktır sinyal almanız normal. Ocak aynı zamanda değirmene giren suyun gittiği su tünelinin tam üstünde olur. Sizi duvara götürmesi bazı taşları elle kesip sanduka haline getirip değirmenci kasası yani para kasası olarak kullanır bunu iyi incelemek gerek. Bir diğer husus bunca çam alanında size üçgeni verdirecek çınar yok Selvi ağacıda mı yok? Değirmene en fazla 200-300 metre yukarıda genelde doğu veya ortalama güney doğu ile güney istikametlerinde tavuk civciv olur. Değirmencinin aile mezarıda 70 adım karşı istikametindedir. Bunun değirmen olduğundan eminseniz bu söylediklerime yönelin. Meşe kesimden sonra yan dalla yenilenmiş. Kasa ihtimali illaki olabilir.

bahtiyar20

Kullanıcı
Aleykûm Selâm. Çok eksiğiniz var. Yani emare silailesinde eksik olan bir çok şey var. Bu değirmene su gelip giren su ile bu suyun çıktığı nokta? Kapıdan giriş hemen sol kısım batı veya güney batı istikametindeyse bu ocaktır sinyal almanız normal. Ocak aynı zamanda değirmene giren suyun gittiği su tünelinin tam üstünde olur. Sizi duvara götürmesi bazı taşları elle kesip sanduka haline getirip değirmenci kasası yani para kasası olarak kullanır bunu iyi incelemek gerek. Bir diğer husus bunca çam alanında size üçgeni verdirecek çınar yok Selvi ağacıda mı yok? Değirmene en fazla 200-300 metre yukarıda genelde doğu veya ortalama güney doğu ile güney istikametlerinde tavuk civciv olur. Değirmencinin aile mezarıda 70 adım karşı istikametindedir. Bunun değirmen olduğundan eminseniz bu söylediklerime yönelin. Meşe kesimden sonra yan dalla yenilenmiş. Kasa ihtimali illaki olabilir.
Teşekkür ederim Ustam değirmen olduğu kesin olarak biliyoruz eskilerden duyduğumuz bu şekilde. Çınar ağacı çok var sadece fotoğrafda ki alanda yok. Mezar bakmak hiç aklıma gelmedi ilk fırsatta alanda mezar bakayım çubuklar ile kemik vs varmı diye. Peki çınarlarda üçgen olayını açmanız mümkün mü? Burası büyük bir derenin içinde yaşlı ve genç çınarlar mevcut resimdeki değirmen temeli, meşenin olduğu arazi ve değirmen haricî tek gözlü değirmencinin evi bu derenin yani vadinin sağ tarafında kalıyor derenin ortasında büyük sel yatağı yaşlı çınarlar vs var derenin diğer karşı tarafında gene değirmene ait bağ asmalar arazi mevcut ve gene bu karşı tarafta bir çok çınar mevcut. Değirmene gelen su arık ı bir kısmı hâlâ belli ve bu meşe nin olduğu taraftan değirmene geliyor ama şuan su olmadığı için nereden çıktığını bilmiyorum sadece arık kalmış

Kader25

Admin
Madem oraya tekrar gideceksiniz.
Bende bir hususu belirteyim.
Değirmene 50-60 metre öncesinde,
İnsanların bineklerine binmek üzere üzerine çıktıkları bir kaya olur. Binek taşı deriz Bu taşa.
Bu taşın caprazinda yuvarlak sekle yakın bir kaya daha olacak. O kayanın yanlarına bak. 7 cm den küçük bir + var mı kontrol et. Varsa çevreyi ve tepeyi çokça fotograflayiniz.