Kazankaya | Define işaretleri ve anlamları

Kazankaya

gazeteci yazar

Kullanıcı
s.a arkadaşlar şimdi malum eşkiya gömüleri hepimizin ilgisini çeker. konu başlığı kazankaya,olmasının sebebi bu bölge hakkında araştırma yapıcam. ancak bir kaç yerde kazankaya var. o bakımdan sizlerin kazankaya hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum..

ÇALKAYA 28

Document/Belge/Usta
Kullanıcı
değerli kardeşim neyi nerede arayacan bilmek lazım bölge neresi her yerin bilgisi farklı olur

zaman34

Kullanıcı
Eskiya gomuleri en zor gomulerdir ve magara içlerinde olur tuzaklarla doludur boşluğa dusersin magara içinde kalırsın metangazindan yavaş yavaş zehirlenip olursun anlamazsin bile arti magara derinliklerine indikce ortam havasizlasir oksijen seviyesi 20 dereceye dustumu insanı öldürür zaten kaçıp tünelin ağzına çıka nekadar çizerlerin sisip patlar eskiya gomusunu çıkarmak tam ekipman ister uzun tırmanma halati gerekli çünkü magaraya girdikce karşına 5 tane farklı yöne giden odalar çıkar her biri farklı bir bölgeden çıkan gizli tunellerdir geri geldiğinde yönünü bulman için beline bagladigin ipi izlersin ikincisi gaz maskesi arti en az 2 saatlik oksijen tüpü yada dalgıç tüpü lazım gaz maskesi zehirli havayı filitre de tutar oksijen tüpü ise havasiz mağarada hava teneffüs etmeni sağlar artık Madenciler kullandığı başlık feneri normal fener kalat ucunda kanca olacak mağarada üzeri kapalı tuzakli bir kuyu olur içine dustugun zaman kancali halatla çıkarsın yani eskiya gomusu çok zor bilgi teknik donanım gerekli ekip işidir yoksa sonu ölümle sonuclanir

zaman34

Kullanıcı
Ben o magaraya inmedim hocam bitane arkadaşımı boluya bir magaraya beline ip baglayip indirmişler 40 metre mağaranın tabanına kadar gitmiş diz boyu içinde toz varmış ve magara tabandan sonra kapı gibi 5 tane bölme koridor çıkıyor gaz maskesi varmış mağaranın tabanı havasiz olunca oksijensiz kalıyor tabi bu gaz maskesini çıkarıp bağırıyor beni yukarı çekin yukardaki arkadaşları korkup kaçıyor adam ayarlarıyla tirmana tirmana çıkıyor magara ağzına yaklaştıkça hava almaya başlıyor ağzından kanlar geliyor cigerleri patlamış dışarı çıkıyor jandarmayi arıyor jandarma gelip adamı hastaneye götürüyor ameliyat oluyor tam 2 ay hastanede yatıyor

zaman34

Kullanıcı
Hocam magaralar gizli gecitlerdir içinde büyük gomuler vardır devlet hazineleri eskiya gomuleri ve tuzaklidir adam hem tuzaklarin olduğu yere işaret koymuştur hemde gomunun olduğu yere işaret bırakmıştır bunları hayvan fugurleriyle yapmıştır yapılan her isaretin bir anlamı var bunu ancak yapan kişi bilir biz sadece yer içinde ve yer yüzündeki işaret ve bulguları karsilastirdigimiz zaman ozaman isaretin anlamını çözüyoruz tecrübe ediniyoruz buda gerçekten büyük bir medeniyetin aynı zamanda işaret dilini çözmüş olmakla kalmayıp yaşamlarinida anlamış oluyoruz benim en çok dikkatimi çeken adamlar öyle caliskanlarmiski kayalara işledikleri sanatlar olsun tas kaya oymaciligi olsun mantığın dışına çıkarmışlar ustaliklarini onların elle çizgileri yaptıkları eserleri biz bilgisayar ortamında ancak çizip yapiyoruz

zaman34

Kullanıcı
Mesela bir örnek verim kaya ici bir mezar odasına girdim kapı girişi kayanin altında kayanin tepesinde ise bir baca havalandirmasi yapmışlar

gazeteci yazar

Kullanıcı
şimdi olaya şöyle bakalım. yapılan mağara in mezar odası ziyaret odası vs bunları insanlar yaptı.o dönnemde gaz maskesi veya oksijen tüpü yoktu. çoğu mağaralarda havalandırmalar mevcut.sonra böyle uzun soluklu bir çalışma izin almadan olmaz.gaz ölçümü oksijen tüpü çağımız çok çok ilerde. sadece bilgi yeterli.günümüzde çok ölen var bu acemilikten veya aç gözlülüketen.ancak esas olan eceldir.