Anne Baba Rızası | Define işaretleri ve anlamları

Anne Baba Rızası

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Anne Baba Rızası

Allah Tealâ’nın kuluna ilk ikramı ve Rahman sıfatının ilk tecelligâhıdır anne baba. Güçsüz ve aciz olan bebek hayata gözlerini açtığında bu sıfatın tecellisiyle, yani anne babayla kuşatılır ve koruma altına alınır. Bu koruma hayatın büyük bir bölümünde de devam eder. Bu, kulun ilk şükredeceği nimetlerdendir ve bu nimete şükür ancak anne babanın rızasında kendini gösterir.

Allah Tealâ imandan sonra anne babaya iyilik yapmayı emreder: “Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, anaya babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara “öf” bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle.” (İsra, 23)

Efendimiz s.a.v. de: “Allah’ın rızası anne babanın rızasında, Allah’ın öfkesi de anne babanın öfkesindedir.” buyurmak suretiyle bu ilahi emri hatırlatır. Amr b. As r.a.’ın anlattığına göre, bir adam Peygamberimiz s.a.v.’e gelerek cihada gitmek için izin istedi. Peygamberimiz de ona, “Annen baban sağ mı?” diye sordu. Adam “Evet” deyince Rasulullah s.a.v.: “Önce onların rızasını al.” buyurarak anne baba rızasının önemine dikkat çekti. (Buharî, Edeb, 9)

Peygamber duası gibi
İstisnasız her mümin, Allah Tealâ’nın rızasını kazanmayı, O’nun ebedi alemde sunacağı nimetlere nail olmayı ister. Bu sonuca ulaşmada en önemli etken anne babanın dua ve rızasıdır. Anne babaya hizmette bulunmak, Hak Tealâ katında çok kıymetli ve faziletli bir ameldir. Bu fırsatın kıymetini bilmeyen kimseler büyük hüsran içindedirler.

Efendimiz s.a.v. şöyle buyurmuşlardır:
“Kabul olunacağından şüphe bulunmayan üç dua vardır: Babanın çocuğuna duası, misafirin duası, mazlumun duası.” (Tirmizî)

“Babanın oğluna duası, peygamberin ümmetine duası gibidir.” (Süyûtî)

Hızır Aleyhisselam’ın talebesi
Alim ve evliyanın büyüklerinden, altı büyük hadis kitabından birinin müellifi Muhammed Tirmizîk.s. ilim öğrenme arzusu ile yandığı gençlik günlerinde iki arkadaşıyla aniaşıp başka yerlere gitmek, oralarda ilim hayatına devam istedi. Bu karar ve anlaşmayı annesine açıkladı. Annesi buna çok üzülerek:
-Yavrucuğum! Ben zayıf, kimsesiz ve hastayım. Benim hizmetlerimi sen yapıyorsun. Beni yalnız, çaresiz kime bırakıyorsun, dedi.
Bu sözler genç Muhammed’in içine dert oldu, arkadaşlarıyla yaptığı anlaşmayı bozup seferden vazgeçti. İki arkadaşı ise ilim yolculuğuna çıktılar. Buna ziyadesiyle üzülen Muhammed Tirmizî ne annesinden ayrılabildi ne de gönlünden ilim aşkını silip atabildi. Bazen yalnız kaldığı zamanlarda ağlardı.
Yine bir gün mezarlıkta oturmuş ağlıyor ve “Ben burada cahil ve ilimden mahrum kaldım, arkadaşlarım alim gelecekler” diye düşünüyordu. Bu sırada aniden, nuranîyüzlü, tatlı sözlü bir ihtiyar çıkageldi ve;
- Oğlum niye ağlıyorsun, diye sordu. O da başından geçenleri anlattı.
Bunun üzerine o zat:
- O iki arkadaşını kısa zamanda geçmen için her gün sana ders vermemi ister misin, diye sordu. O da;
- Evet isterim, dedi.
Bunun üzerine bu nur yüzlü ihtiyar üç yıl boyunca her gün ders verdi. Muhammed Tirmizî üçüncü yılın sonunda bu mübarek zatın Hızır Aleyhisselam olduğunu anladı. Şöyle demiştir:
- Bu büyük nimet bana annemin rızası ve duası bereketiyle ihsan olundu.

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
Cevap: Anne Baba Rızası

Allah (c.c.) razı olsun

ASİAVCI

Kullanıcı

baba duası alacaksın baba bedduası olmayacaksın.....emeğine sağlık

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin

baba duası alacaksın baba bedduası olmayacaksın.....emeğine sağlık

biz baba duası olamadık ustam çocuk yaşımızda kaybettik mevlam öyle murad etmiş rıza göstermek lazım babası olanlar inşAllah kadrini kıymetini bilirler duasını alırlar sevgiler...

sondurak

Kullanıcı

çiçek sana,,Sayın Lacivert'24 Ustamıza Can Yoldaşımıza Eşsiz Paylaşımların'dan Dolayı Çoook Teşekkürler... Devam Etmesi Dilegiyle... Saygılarımızla...silah?...........Şaşmaz..........çiçek sana...,,,

FENERLi

Super Moderatör
Kullanıcı

Paylaşım için emeğine sağlık,babanın önünden teğet bile geçmemek lazım,gölgesi bile insana güç verir ki duası kim bilirki ne kadar değerlidir.Lacivert ustam teşekkürler.

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin

ben teşekkür ederim kıymetli dostlar ne mutlu anne baba kıymeti bilenlere ne mutlu ALLAH cc.ın rızası bilinciyle saygı ve edepte kusur etmeyenlere...

HÜDAİ

Kullanıcı

Eline sağlık Lacivert ustam ALLAH razı olsun