Aslan Tepe Höyüğü (kerpiç Sarayı) Malatya | Define işaretleri ve anlamları

Aslan Tepe Höyüğü (kerpiç Sarayı) Malatya

BaTTaLGaZi44

Kullanıcı
Katılım
24 Ekim 2013
Mesajlar
1,257
Beğeni
2,191
Puanları
113
Konum
İstanbul - Malatya
Kalkolitik dönemden kalan ve milattan önce 3 bin 300 dönemlerine tarihlenen kerpiç sarayın dünyanın ilk sarayı olma özelliği gösterdiğine dikkati çekti.Bu tarihi bölgede, devletin nasıl başladığını, şehir sisteminin nasıl olduğunu tüm insanlığa göstermeyi amaçladıklarını belirtilmiştir.

Bu yıl höyüğün iki ayrı bölümünde çalışma yapıldığını, birinin sarayın bulunduğu bölüm, diğerinin ise Hitit döneminde kazı yapıldığını bildiren Derviş Özbay, "Özellikle ev ve duvar kalıntısı bölümünde kazı yapıldı. Kazılarda, 26 eser Malatya Müzesi'ne teslim edildi. Etütlük 16 eser de bize teslim edildi" diyerek, çıkarılan 26 eserin ayrıntısını şöyle belirtti:

"5 adet vazo, çömlek, 7 adet minyatür bardak, 3 adet kemik delici iğne,3 adet çakmak taşı ve obsidiyen ok ucu, 1'er adet mermer kolye ucu, spiral saz tokası, hayvan figürü, mühür parçası, demir kazıyıçı, mızrak ucu ve iğne. "
 

SEVALİ

Kullanıcı
Katılım
14 Kasım 2012
Mesajlar
1,456
Beğeni
2,686
Puanları
113
Batttal Gazi kardeşim Malatya yı ne kadar çok sevdiğimi kursağımda hala her ALLAH ın nasiplerinden nasipleniyor isem yutkunduğumda çok şükür diye biliyor isem burası eski Malatya olsa gerek ..
 
Üst