Bahçemde tünel girişi cikti

tahammülümkendime

Kullanıcı
Merhabalar, ben bu konularda hiç bir bilgisi tecrübesi olmayan biriyim evim eski taş ev kale eteğinde bizans su sarnıcı yakinlarinda bir ev. Bahçemin topragini kazarken kırık küp parcalari cikmaya basladi ve bahce duvarinin az altindan bu tünel girişini buldum kapatmali miyim yoksa azcik içeri bakmali miyim riskleri varmı bu tünel eskilerin su tasimak icin yaptigi bir tunel mi bilgisi olan yardimci olursa cok sevinirim.

Ekli dosyalar

• IMG-20240912-WA0003.jpg
    IMG-20240912-WA0003.jpg
    100.3 KB · Görüntüleme: 61

tahammülümkendime

Kullanıcı
Merhaba.
Hosgeldiniz sitemize.

Bu tünelin eni boyu yüksekliği ne.kadar?

Görünür haliyle ileriye doğru yaklaşık kaç metre ilerlemekte?
Eni 50-70 cm
Yüksekliği 120-150 cm
Gözle görülen 20 metre kadar ileriye girip bakamadık tuzak muzak olur diye.
Üst tasları kesme düz taş yan duvarların arası derz sıvalı gibi

Kader25

Bildiğim kadar. Herşeyi bilmek imkansız.
Admin
Eni 50-70 cm
Yüksekliği 120-150 cm
Gözle görülen 20 metre kadar ileriye girip bakamadık tuzak muzak olur diye.
Üst tasları kesme düz taş yan duvarların arası derz sıvalı gibi
Su kanalı olma ihtimali var, amma düşük bir ihtimal. Kökler bu düşüncemi destekliyor gibi.
Muhtemelen kacış/emniyet tüneli.
Bir depoya, saklanma yerine giden tünel bile olabilir.

Tünel tecrübesi olan birisiyle, yeterli aydınlatma yaparak, zeminde tuzak olma durumuna göre de çok dikkatli bir şekilde sona kadar gitmekte yarar olabilir.

Herbir taş da incelenmeli.
Arkasında kasa olma ihtimaline karşı.

Ayrıca burasının tarihine de bakılmalı.
Yapım şeklinden Roma'ya benzemektedir.

Diğer ustalarimiz da görsün.
Tecrübesi olanlar aktarsin.
Fotoğraf netleşsin.
Acele etmeyiniz.

Tanıdık bir arkeolog da görsün.
Size ihtimalleri sayar.

_Trakyalı_

Kullanıcı
Merhaba,

Uzaktan kumandalı, ışıklı, video çekebilecek bir şeyde iceri gönderip merakınızı giderebilirsiniz.

Sağlam bir projektör ile santim santim ilerlenebilir. Giriş sağlam gözüküyor.
6 metrelik kamis ortalardan bulup telefon vs bağlayarakta önden bilgi sahibi olunabilir.

Minimum risk alın.

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Dış yüzeyden geniş açılı görseliniz varsa konuya dahil edin belki tünel hakkında bazı cevaplara sahiptir. Tünel kısmına gelince bu konuda @Kader25 ustama katılıyorum. Bilirsiniz ki sovyetler dahil bir çok ülke birinci dünya savaşı dönemlerinde yüksek güvenlikli tünel ve yapılar hazırladı. Bunun olma ihtimali var ama yüksektir ama düşük bilinmez çünkü şu haliyle bizde net göremiyor seçemiyoruz.

Tünel olduğunu var sayarak görüş bildirelim ona göre temkinli olun. Tavan duvar kesişimlerine dikkatli bakın kilit noktalarda simetri bozukluğu barizse bu düşme kapak tuzağıdır.
Duvarlarda ölçüler eşitken bir darlama var ise darlamada yoklama yapın saklı kapı olabilme ihtimali var. Yine duvarda kesme blok harçsız ise kasa veya kapı kilidi sürgüsü yuvası olma ihtimali var.
Zemin kısımda girişten itibaren her 3 adımda bir üçüncü adımlarda çökme tehlikesi var. Şayet zeminde böyle birşey olmuş olsa şimdiye çökmüştür. Çökmemişse de demekki ağırlık kapasitesi istenilen seviyeye varmamıştır. Zeminde önden biri tavanı inceleyerek giderken bir diğeri zemine dedektör tutsun. Oyalama tuzağı denen serpme ganimet sizi alıkoyduğu noktalarda tuzak olma olasılığı yüksek olur.

Son olarak her tünelde tuzak aramayın yani illa tuzak olacak diye birşey yok. Ben şahsen tünel konusunda sadece tümülüslerde birde kuyu tünellerinde tuzakla karşılaştım. Bu tür mimari yapılarda tuzak sayılıdır. Ha %1’de olsa o 1’lik kısım denk gelirmi gelir bilemeyiz. Ama önceliğiniz sakin ve analitik yapıyla ilerlemek olsun. Yada yüzeyden cihaz veya çubuk ile tünel istikametini tespit ederek şema çizin o zaman anlaşılır ne olduğu. Selametle 🤚

tahammülümkendime

Kullanıcı
Dış yüzeyden geniş açılı görseliniz varsa konuya dahil edin belki tünel hakkında bazı cevaplara sahiptir. Tünel kısmına gelince bu konuda @Kader25 ustama katılıyorum. Bilirsiniz ki sovyetler dahil bir çok ülke birinci sünya savaşı dönemlerinde yüksek güvenlikli tünel ve yapılar hazırladı. Bunun olma ihtimali var ama yüksektir ama düşük bilinmez çünkü şu haliyle bizde net göremiyor seçemiyoruz.

Tünel olduğunu var sayarak görüş bildirelim ona göre temkinli olun. Tavan duvar kesişimşerine dikkatli bakın kilit noktalarda simetri bozukluğu barizse bu düşme kapak tuzağıdır.
Duvarlarda ölçüler eşitken bir darlama var ise darlamada yoklama yapın saklı kapı olabilme ihtimali var. Yine duvarda kesme blok harçsız ise kasa veya kapı kilidi sürgüsü yuvası olma ihtimali var.
Zemin kısımda girişten itibaren her 3 adımda bir üçüncü adımlarda çökme tehlikesi var. Şayet zeminde böyle birşey olmuş olsa şimdiye çökmüştür. Çökme işse de demekki ağırlık kapasitesi istenilen seviyeye varmamıştır. Zeminde önden biri tavanı inceleyerek giderken bir diğeri zemine dedektör tutsun. Oyalama tuzağı denen serpme ganimet sizi alıkoyduğu noktalarda tuzak olma olasılığı yüksek olur.

Son olarak her tünelde tuzak aramayın yani illa tuzak olacak diye birşey yok. Ben şahsen tünel konusunda sadece tümülüslerde birde kuyu tünellerinde tuzakla karşılaştım. Bu tür mimari yapılarda tuzak sayılıdır. Ha %1’de olsa o 1’lik kısım denk gelirmi gelir bilemeyiz. Ama önceliğiniz sakin ve analitik yapıyla ilerlemek olsun. Yada yüzeyden tünel istikametini tespit ederek şema çizin o zaman anlaşılır ne olduğu. Selametle 🤚
Teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için önce bölgemizin tarihini araştircam sonra sistemli ve güvenilir bir sekilde inceleme yapacam birde geniş açıdan resim yükleyecem saolun 🙏

tahammülümkendime

Kullanıcı
Tünel işaretledigim yerde kapattik şimdilik sağ tarafindaki istinat duvarinda işaret mi bilmem taşlar var resimdekiler sizce işaret mi

Ekli dosyalar

• IMG-20240917-WA0003.jpg
    IMG-20240917-WA0003.jpg
    442.8 KB · Görüntüleme: 28
  • IMG-20240917-WA0004.jpg
    IMG-20240917-WA0004.jpg
    335.4 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG-20240917-WA0002.jpg
    IMG-20240917-WA0002.jpg
    522.7 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG20240917141553.jpg
    IMG20240917141553.jpg
    1.8 MB · Görüntüleme: 25

OKLiT

DENETİM SORUMLUSU
Super Moderatör
Selamün aleyküm
Birinci ve son fotoğraf daki gözüken yerin alt kısmında küçük tekne. Gibi yer olması gerekir buralara su doldurulur baktinizmi öyle tek parca taşı oyarak yapilir

Üst Alt