BASTON,ASA DEFİNE İŞARETLERİ VE ANLAMLARI. | Define işaretleri ve anlamları

BASTON,ASA DEFİNE İŞARETLERİ VE ANLAMLARI.

nik

USTA
Super Moderatör
Baston, Asa Define İşareti ve Anlamları

Baston bir yolun bir derenin bir tünelin kıvrım yaptığını anlatır, baston tek ise anlatılan yeri bulup gitmen gerekir baston adamın elinde ise bu asa demektir, asanın gösterdiği yer para yeridir.

1, Baston ve asa genelde bulunduğu alandan daha yukarı gitmenizi anlatır buralarda zirve neresi ise oraya mutlaka bakın gözlerinizle anlayamazsanız bile dedektör desteği ile kontrol edin.

2,Baston olan yerde define vardır baston dehlizin krokisi demektir baston işareti yanlarında murçlar varsa bu tuzak anlamına gelir. tuzaklar genelde tünelin viraj noktasında olur.

3,Baston yaşlı adam mezarıdır aşiret reisi kabile reisi gibi toplumun önde gelen isimlere hitaben yapılır, mezarı oldukça iyidir içinden tahmin edemediğiniz kadar eşya çıkar bu eşyalar genelde pişmiş tuğladan yapılmış mutfak malzemeleri türünden eşyalardır.

4,Baston işareti önünde patika yol vardır bu yolu takip ettiğinde orta boy bir tepeye denk gelirsin yer burasıdır girişi doğu yada güney doğu tarafındadır.

5,Kabartma olarak yapılmış baston işaretleri, bulunduğu bölgenin haritası gibidir. Eski bir yolun güzergahını vermiş olabilir. Bu istikamette baston kıvrımında doğaya aykırı farklılıkları iyi derecede gözlemlemeliyiz. Ayrıca baston işareti, mağaranın veya tünelin şeklinide vermiş olabilir. Bu durumda ise yakınında mağara olma olasılığı olan kayalıklarda kapatılmış alanları,önleri tıkanmış alanları kontrol etmeliyiz. Doğal görünen kayalara özellikle dikkat etmenizi öneriyorum.

6,Baston İşaretinin ucunda murç izi varsa gömü bu noktadadır, tam altına doğru inmeniz gereklidir.

7,Asaları yalnız bulma çok zordur genelde insan, papaz yada çobanın elinde olur, asa normal tutuş şeklinde değildir mutlaka bir yeri gösteriyordur gösterdiği yere bakın orası iyidir.
Saygılar ve sevgiler hayatta en değerli hazine sevgidir.
Alıntı.

Ekli dosyalar

• kartal-sapli-oyma-devrek-bastonu-oym-002.jpg
    kartal-sapli-oyma-devrek-bastonu-oym-002.jpg
    132.3 KB · Görüntüleme: 8
  • ortopedik-sapli-ahsap-baston-76.jpg
    ortopedik-sapli-ahsap-baston-76.jpg
    59.2 KB · Görüntüleme: 3
  • B028-609-Kifidis-HC-Ahsap-Baston_15674322124464_ka.jpg
    B028-609-Kifidis-HC-Ahsap-Baston_15674322124464_ka.jpg
    6.3 KB · Görüntüleme: 4
  • asa baston 53-700x1000.jpg
    asa baston 53-700x1000.jpg
    62.2 KB · Görüntüleme: 9

OKLiT

DENETİM SORUMLUSU
Super Moderatör
Baston

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230305-011339~2.png
    Screenshot_20230305-011339~2.png
    341.4 KB · Görüntüleme: 9

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Çok güzel konuya değinerek bilineni bilmeyene veya unutana tekrardan hatırlatmanız eksikte olsa fazla da olsa emektir ve takdirliktir. Elinize emeğinize sağlık. Asalar bastonlar kısacası çubuk vasfına sahip her emare ortak çözüme sahiptir. Balta SAPI, Ok, orak SAPI vs vs bunlar gibi onlarda ortaktır. Çözüme kavis rampa yokuş viraj yol ve patika muhakkak işaret edilmiştir. Bazen derenin akışını bazen patikanın izahiyetindeki sonucu bazen de kıvrımlarıyla akar ve yoldaki boğumların önemini bazende emarenin olduğu yerin bizzat kendini figür diliyle izah eder. Tabi ben işareti bitki diliyle çözüyorum bu sebeplede ortalama mesafelerine hakimim. Örneğin mezar çiçeğinin olduğu yerdeki mezarı netlik sonrası çözmek basite binmiştir. Bir mezar çiçeği mezarın bittiği noktadan başlar ve bir metre berisine kadar giriş mesafesidir. Bastonlarda da böğürtlen yılan dili kuşburnu kuş gözü otu vs vs gibi önem veren bitkiler vardır. Bu sebeple bitki konusuna önem verin elinizden geldiğince. Konuyu dağıtmadık İnş’ALLAH. Hakkını da helal et. Tekrardan eline emeğine sağlık İnş’ALLAH.

nik

USTA
Super Moderatör
Çok güzel konuya değinerek bilineni bilmeyene veya unutana tekrardan hatırlatmanız eksikte olsa fazla da olsa emektir ve takdirliktir. Elinize emeğinize sağlık. Asalar bastonlar kısacası çubuk vasfına sahip her emare ortak çözüme sahiptir. Balta SAPI, Ok, orak SAPI vs vs bunlar gibi onlarda ortaktır. Çözüme kavis rampa yokuş viraj yol ve patika muhakkak işaret edilmiştir. Bazen derenin akışını bazen patikanın izahiyetindeki sonucu bazen de kıvrımlarıyla akar ve yoldaki boğumların önemini bazende emarenin olduğu yerin bizzat kendini figür diliyle izah eder. Tabi ben işareti bitki diliyle çözüyorum bu sebeplede ortalama mesafelerine hakimim. Örneğin mezar çiçeğinin olduğu yerdeki mezarı netlik sonrası çözmek basite binmiştir. Bir mezar çiçeği mezarın bittiği noktadan başlar ve bir metre berisine kadar giriş mesafesidir. Bastonlarda da böğürtlen yılan dili kuşburnu kuş gözü otu vs vs gibi önem veren bitkiler vardır. Bu sebeple bitki konusuna önem verin elinizden geldiğince. Konuyu dağıtmadık İnş’ALLAH. Hakkını da helal et. Tekrardan eline emeğine sağlık İnş’ALLAH.
Allah razı olsun üstadım.
Elinize sağlık renk kalmışsınız devamını diliyorum inşallah.
Saygılar ve sevgiler hayatta en değerli hazine sevgidir.