Ben pişmanım günahlarımdan | Define işaretleri ve anlamları

Ben pişmanım günahlarımdan

Kafkaslı

Vip Üye
Bilerek, bilmeyerek işlenmiş günahlara tövbe etmek gerekir. Tövbe edilmeyen günahlar büyür, insana zarar verir.

Unutulmamalıdır ki; her günahta küfre giden bir yol vardır.

Tövbe pişmanlıktır, günahları terktir ve bir daha işlememek üzere Cenab-ı Allah’a söz vermektir. Tövbe kurtuluştur.

Kur’an’da: “Ey iman edenler! Hepiniz Allah’a tövbe edin ki kurtuluşa eresiniz.” (Nur:3) buyrulur.

Peygamber (as) da: “Allah’a tövbe edin, ondan af dileyin. Ben günde yüz kere tövbe ediyorum.” diyor. (Müslim, Zikir: 12)

Günahsız kul olmaz. Allah ve Resulü bizi tövbe etmeye davet ediyor. Günahlara tövbe edememek bir cezadır. Eğer günahların rengi ve kokusu olsaydı kimsenin yüzüne bakılmazdı. Günahını şeytan inkar etmiş, “Benim günahım yok” diyerek tövbe kapısını kendine kapatmıştır.

Cenab-ı Allah tövbe edenin günahlarını affedeceğini bildiriyor.

Peygamberimiz (sav): “Eğer siz günah işlemeseydiniz Allah sizi helak eder ve yerinize günah işleyecek, sonrada tövbe edecek kimseler halkederdi.“ buyurur. (İ.Canan Hadis Ans: 11/285)

Kul günahlarına tövbe etmeden ölmekten korkmalıdır.

Dikkat edilecek bir husus da Allahın affına güvenerek “Allah affedicidir, günah işlerim sonrada tövbe ederim” denmemelidir. “Şeytan Allah’ın affına güven diyerek sakın seni aldatmasın” diye Allah kullarını uyarmıştır. (Lokman: 33)

Günahta ısrar edip günah işlemeye devam etmek büyük günahtır. Tövbe geciktirilmemelidir. Çünkü ölümün ne zaman, nerede, nasıl geleceğini bilemeyiz.

Allah beni affetmez diyerek Allah’ın rahmetinden ümit kesilerek tövbe terk edilmez. Cenab-ı Allah:

Ey günah işlemekte haddi aşanlar, Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyiniz. Çünkü Allah tövbe edenlerin günahlarını affeder.” (Zümer: 53) buyurur.

“Ben günahkarım, ben kötüyüm” diyen insan daha da kötü olur. Kafirler ancak Allah’ın affından ümit keserler.

Cenab-ı Allah, ancak şirk koşanı ve kafiri bağışlamaz.

Peygamber (as) şöyle diyor: “Günahlarından dolayı tövbe eden günahsız gibidir.” (Ramuz el-Ehadis: 196/12)

Bir de iyilikler kötülükleri giderir. (Hud:114) Allah tövbe edenleri sever. (Bakara:222)

Hiçbir günah küçük görülmemelidir. İşlenen bir günah sebebiyle kalpte bir siyah nokta oluşur. Eğer tövbe edilmezse o nokta bütün kalbi karartır. (Ramuz el-Ehadis: 26/9)

Ölüm anına kadar tövbe kapısı açıktır.

Her insan günahları yüzünden helak olanları düşünmelidir. Günahkarların gireceği cehennemi düşünmeli, ona göre yaşamalıdır. Şeytanın tuzağına düşülmemeli, her an tövbe edilmelidir. Her günahın ardından tövbe etmek vaciptir. Allah “tûbû” (tövbe edin) diyor.

Tövbe için önce pişmanlık duyulur. Bir miktar sadaka verilir. Mübarek bir vakit gözetilir. Ezandan, namazdan sonra tövbe edilir.

Tövbenin kabulü için günahlar, haramlar ve şüpheli şeyler terk edilmelidir. Bir de gözyaşları ile tövbe edilmelidir.

Peygamber (as) şöyle buyurur:

– “Ağlayınız, fakat şeytanın çığırtkanı olmaktan sakınınız. Ağlamak elle, dille olduğu zaman şeytandandır.” (Ramuz el-Ehadis: 8/9)

– “Allah korkusundan gözlerinden yaş çıkanın yüzüne ateş dokunmaz.”

Deli Fırat

USTA
Super Moderatör
Konuyla alakalı bir anımı anlatayım pandemiden önce hafta sonları genlikle arazide olurdum dönüşte sınıra yakın köylerde organik sebze meyve satan yerlerde durur ev ihtiyaçı kadar alırdım bir gün yine durdum biraz sebze alayım dedim başladım seçmeye o ara genç biri yaklaştı selam aleyküm aleyküm selam sohbete başladık yakın köylerden birinde imam imiş sohbet ilerledikçe ben soruyum imam cevap veriyor tövbenin önemini anlatıyor her konuşmanın sonunda bile tövbe edin vs uzatmıyacam bir ara arabama baktı tabi benim arabam olduğunu bilmiyor meraklı biride bu araba kaç paradır diye sordu hocam 140 bilemedin 150 bin eder dedim yahu bu adamlar nerden buluyor bu parayı memur adamım ben niye alamıyorum falan filan cevap vermedim sebzemi aldım Hoşçakalın dedim arabaya doğru yürüdüm hocada beni izliyor döndüm hocam efendim dedi dedim hocam tövbe etmeyi unutma himm dedi dedim sen anladın 😂

Kafkaslı

Vip Üye
Konuyla alakalı bir anımı anlatayım pandemiden önce hafta sonları genlikle arazide olurdum dönüşte sınıra yakın köylerde organik sebze meyve satan yerlerde durur ev ihtiyaçı kadar alırdım bir gün yine durdum biraz sebze alayım dedim başladım seçmeye o ara genç biri yaklaştı selam aleyküm aleyküm selam sohbete başladık yakın köylerden birinde imam imiş sohbet ilerledikçe ben soruyum imam cevap veriyor tövbenin önemini anlatıyor her konuşmanın sonunda bile tövbe edin vs uzatmıyacam bir ara arabama baktı tabi benim arabam olduğunu bilmiyor meraklı biride bu araba kaç paradır diye sordu hocam 140 bilemedin 150 bin eder dedim yahu bu adamlar nerden buluyor bu parayı memur adamım ben niye alamıyorum falan filan cevap vermedim sebzemi aldım Hoşçakalın dedim arabaya doğru yürüdüm hocada beni izliyor döndüm hocam efendim dedi dedim hocam tövbe etmeyi unutma himm dedi dedim sen anladın 😂
Eyvallah mübarek

Kafkaslı

Vip Üye
Peki ustam tövbe diyorsunuz ama yazdiklarimiz nasuh tovbesini anlatıyor onu nasıl yapi caz nasıl bir yol izlememiz lazım ne vakit ne zam nerde yapmamız lazim
Kolay mubarek.
hakka dönup kalbinden haktan başkasinı çikarmak, rızga ALLAH CC kefil deyilimi. rıkını hak yolda aramak bu işte
Ebedi hayata kendimizi hazırlamak .
Zaten başka çarede yok inşallaş nasuh tögbesi edersin kurbanım

İnsan, imtihandan geçirilmeden iman ettik demeleriyle bırakılıvereceklerini mi sandılar.” (Ankebut: 2)

TEVFiK

Vip Üye
Selamunaleyküm Allah Razı Olsun Elinize ve Gönlünüze Sağlık Ustam
İçimiz dışımıza çevrilse göreceğiz,
Kararan kalp nasılmış,hem de hissedeceğiz.

Günahta ısrar eden saplanır bataklığa,
Çırpınır,debelenir çıkamaz aydınlığa.

Tövbe ile imha et,günahı biriktirme,
İmanın gereğidir şirk sözleri söyleme.

Kara bir nokta gibi girer kalplere günah,
Hemen temizlenmezse katran olur maazallah.

Tövbe kapısı açık, fırsatta elde iken,
Ateşe ne gerek var,cennette sefa varken.
Saygılar.