Bir Moda Tutkusu | Define işaretleri ve anlamları

Bir Moda Tutkusu

Kafkaslı

Vip Üye
e
Hiç unutulmaması gereken bir nokta vardır. Müslümanlar kendi giyim biçimlerini kendileri tesbit etmeli ve bu konuda da başkalarına benzemekten şiddetle kaçınmalıdırlar. Peygamber Efendimiz bir hadislerinde çok önemli sosyolojik ve psikolojik bir noktayı kendi az ve öz (cevâmiu’1-kelîm) ifade biçimiyle açıklamış ve

“Kalıplar birbirlerine Benzeyince kalpler de birbirine benzer” buyurmuştur.“Kim hangi kavme benzerse o da onlardandır” (Ebû Dâvûd, libas 4; Müsned N/50; Benzer bir hadîs için bk. Tirmizi,isti’zân 7.)

Hadisleri de aynı sonucu verir. Öyleyse Müslümanların kendilerine özgü elbise biçimleri (biçimi değil) olmalı kendi modalarını kendileri belirlemeli ve varlıklarını ispat etmelidirler. Çünkü başkalarının modalarını izlemenin çok tehlikeli iki sonucu vardır:

Günümüzde moda, eskiden olduğu gibi doğal bir seyir takip etmemekte, belli çevrelerin ve belli güçlerin yönlendirmesine göre gelişip şekillenmektedir. Bu çevreler ülke sınırlarını aşan ve her bacağı bir ülkede bulunan, bir ahtapotu andırırlar. Kendi ürettikleri malları ve modelleri satmak için, her gün yeni bir moda üretirler. İşbirliği yaptıkları magazinleri ve moda dergileri vardır. Bu yolla ürettikleri modelleri günün, mevsimin, yılın modası olarak haber biçiminde sunarlar. Toplum psikolojisi ile sürü sürü insanlar, farkına varmadan bundan etkilenir ve bunları alır ve uygularlar.

Onlar çok çabuk ürettikleri ve ürettiklerini satmaları gerektiği için, modayı çok sık aralıklarla değiştirirler. İkinci moda çıkıncaya kadar aldığını yıpratamayanlar bu akıntıya uyup yenisini alacaklarından, binler, yüzbinler, milyonlar… Değerinde ev eşyası, elbise, mobilya, hatta araba çöpe atılır. İslam’ın ve ekonominin en önemli yasaklarından olan israfın alası yapılır.

Bu profesyonel moda çevreleri böylece sürü sürü insanların paralarını almakla kalmaz, aldıkları bu paralarla kurumlarına yenilerini eklerler. Doyumsuz duygularını tatmin yolunda önlerine dikilen her engeli yıkmaya çalışırlar, ticarî firmaları iflas ettirirler, piyasayı buhrana sürüklerler, nice büyük kimselerin altından koltuğunu çekerler, hatta hükümetler yıkar ve hükümetler kurarlar. Bu arada da karşılarına dikilen, bir düşünce biçimi ve inanç sistemi olursa, onu yıkmak için de ellerinden geleni yaparlar. İnancını yaşamak kadar, yaymak ve savunmakla da görevli olan insanların, bu noktayı iyi değerlendirmeleri ve inancına silâh çekenlere silâh yardımı yapmamaları gerekir. Para en büyük silâhtır.

2. Moda ile ilgili ikinci ve daha önemli nokta da, moda tutkusunun psikolojik bir hastalık ve aşağılık kompleksi anlamına gelmesi ve sonuçta da insanı, taklit ettiklerini her konuda beğenme ve onlar gibi olma noktasına düşürmesidir. Yeme biçimi, sofra düzeni, giyimi, ev dekorasyonu, görgü kuralları, kısaca hayata bakışı ve hayatı yorumlayışı hoşa giden birisi, hoşlananın gözünde her bakımdan büyük olma yolundadır. Taklitçi, peşin peşin kendisinin her bakımdan küçük; taklit ettiğinin de her bakımdan büyük olduğunu kabullenmiş demektir. Artık o farkına varmasa da, inançlarından her gün bir parça kopuvermektedir. Birinci yolculuk inançsızlaşmaya kadar sürer. Ondan sonra artık ikinci yolculuk başlamış ve taklit ettiklerini inançlarıyla da kabullenmeye sıra gelmiştir. Bu, onların doğru, kendisinin yanlış olduğundan değil; onların güçlü, kendisinin zayıf olduğundan, kendi inancının üstünlüğünü bilmediğinden ve inancını tanımadığından inançlarını yaşamadığı için, içinde boşluk hissettiğinden ve bu boşluğu o yolla doldurma çabasından ve biraz da, “dünyanın onların, Âhiretin ise inananların olduğunu” hazreti Ömer bir gün Rasûlullah’ın (SALLALAHU AEYHİ VE SELLEM) yaşadığı sıkıntılı hayata üzülmüş ve Kayser ve Kisrâların yaşadığı müreffeh hayatı hatırlatmıştı da Rasûlüllah: “Ey Hattaboğlu! İstemez misin Ahiret bizim, dünya onların olsun” buyurmuşlardı. Müslim, talâk 5.) bilmediğinden, ya da içine sindiremediğindendir.

Başkalarını taklit edenlere bakın hepsinin bilgi, inanç ve şahsiyeti düşük insanlar olduklarını göreceksiniz. İnanç taşıyan insanların ilk yapacakları şey, inanç sistemlerinin gerçekten doğru olup olmadığını öğrenmek, doğru olduğuna karar vermeleri halinde de, aşağılık duymadan onu canla başla savunmak.

Bizim bağımlı basınımız, magazinlerimiz, radyomuz ve TV’miz aracılığıyla, Anadolu’muzun, hatta tüm insanımızın zavallı genç kızları, bir özenti seline kaptırılmakta ve tüm hayatları ve göz nurları, dünyaya ve ahirete de yaramayan süslenmelerle, püslenmelerle heba olup gitmektedir.

Bu konuda kadını bir araç olarak kullanırlar. Çünkü kadın, aklından çok duygularıyla hareket eden bir insandır. Yaldızlanmaya çabuk kanar. Aklını ve fikrini kullanmaktan çok, his ve arzularını kullanır. Bu yüzden kültürlü olanları bile, fikrî eserlerden çok, romantik ve görsel yayınları izlerler. Bütün kadınlar elbette böyle değildir. Sağlam düşünenleri de pek çoktur. Hatta bu konularda onlardan daha zayıf olan erkekler de vardır. Ama kadının genel yapısı budur.

İşte sözünü ettiğimiz çevreler, onun bu zaafından yararlanırlar. Onu her türlü hayâ duygusundan, yani hem maddî, hem de manevî elbiselerden soyarak sokağa atarlar. “Ne güzelsin, hayat abidesisin” diyerek alkışlar ve ayartırlar. Böylece o bir taraftan onların ürettiklerini durmadan satın alır, tatmin olmayınca yenisini çıkarırlar, işte bu güzel, bununla özlediğim huzura kavuşacağım diye koşar ve bu süreç akar gider. Onlar kasalarını ve midelerini şişirirler: Öbür yönden, onun her gün biraz daha açtıkları vücudundan, teninden ve kadınlığından yararlanır ve başka zevklerini tatmin ederler. Bunu yaparken de kadının haklarını savunduklarını söyler, buna karşı çıkanları kadın düşmanı olarak suçlarlar. Gerçekte ise kendilerini kadını insanlıktan çıkarmakla yetinmemişler, onu bir maskaraya, et parçası haline, her sokak başında rahatlıkla bulunabilen, defolu bir işporta malına çevirmişlerdir.

Bu işin uzmanı bir kadın sosyolog Doç. Dr. Ümit Meriç bu konuda şunları söylüyor:

“Bu kısa zamandan başka bir şeye sahip olamayan insanın yapacağı tek şey, bu zaman içinde kendisine en yararlı gelen şeyleri toplamak ve kendisine en fazla zevk ve eğlence veren şeylerden alabildiğine faydalanmaktır. Bu, iki ayağı üzerinde gezen dünyalık ve akıllı hayvan, bütün fitrî ve bedenî güdülerini sonuna kadar kullanmalıdır. Arzularını doyurmak yolunda hürdür. Sosyal hayat da bu özgürlüğe bir sınır koymamaktadır. İşte bu sebepten, böyle bir toplumda cinsî güdüler vahşîleşir, sınır tanımaz. Kadın da verdiği zevk oranında değer taşır. Artık kadın ilâhî bir emanet ve insanı oluşturan iki temel parçadan biri olmaktan çıkmış ve yalnız bir “beden” haline gelmiştir. Taşıdığı değer, bedeninin değeri kadar olacaktır. Böyle bir toplumda kadının tüm varlığı görülmekte ve alıcının gözü ile değerlendirilmektedir. Kadın sadece deri, erkekse sadece gözdür.

İnsanın yalnızca beden, yüz de gözden ibaret olduğu bir kültürde, giyimin şekli ne olacaktır2 Böyle bir insan için elbise, vücudu örtmekte değil, tersine teshir etmekte kullanılan bir araçtır. Kadın için bir sığınak değil, ikinci bir deridir.

Öte yandan batılı anlayış, dünyayı tüketime, daha çok tüketime zorlamaktadır. Böyle bir maneviyattan yoksun sistem içinde kadına biçilen yol, tüketen ve tükettiren bir araç olmaktır ve değeri de bu rolünün oynayabildiği ölçüdedir.

Resim, müzik, sinema, tiyatro, gazete, dergi, posterler, kadını sürekli pazara sürmektedir. Sermayesi aynı olan iki önemli endüstri kolu daha vardır ki, bunlardan biri tekstil, giyim, diğeri ise kozmetik endüstrisidir. Eğer kadın beden ve gözlerle değerlendirilen bir varlık olmaktan çıkarsa, gerçek hüviyetine kavuşturulursa, bu endüstri kollarının kaderi ne olacaktır. Batılı veya Batılılaşmış bir kadın, yalnızca vücudunu ortaya koyan elbiseler giymekle kalmamalı, aynı zamanda elbiselerini de sürekli değiştirmeli ki, dokuma ve kumaş endüstrileri yaşasın”.

Tesettür, bizim kimliğimiz başımızdan kimse alamaz diyorlar.
Başınızdan kimse alamaz ama,
Zalim modacılar İslam’ı tesettürü değiştirip size sunarlar,
Sizde bunu İslam sanırsınız VEYA BUNLARI din zannedersiniz, bu düşmandan daha zararlı, Onlar yanı modacılar sızı ayakta uyutuyor, İslam sanki gösterişli giyinmeyi emrediyor gibi bir hava katıyor moda denilen olgular, ayet ve hadisi şerifle dalga geçer gibi kıyafet tasarladıklarını görebilirsiniz bakınca.

Tesettür ‘de gösteriş haramdır, dışarı çıkarken süslenmek makyaj yapmak, kaş almak haramdır. Helal olan ev içinde eşine karşı süstür, aynanın karşısında saatlerce hazırlanıp dışarıya çıkma size soruyorum ne derece İslam’la bağdaşır. İslam’la bağdaşmayan şeyleri İslam’la bağdaştırmaya çok meraklıyız ya da nefsimiz dinimizin önüne geçmiş onun dediği yapılıyor ama İslam’ın emirlerine kulak asılmıyor. Aslolan gerçekler bazen zorumuza gitse de. Doğru her zaman doğrudur.

MAVRAN

Vip Üye
Değerli hocam. Ne güzel yazmışsınız "Doğru her zaman doğrudur"
Heb aklıma gelince gözlerim dolar EFENDİMİZİN (S.A.V)HASIR ÜZERİNE UYUMASI biz yumuşacık yataklar da yatıyorum ve yinede sizlaniyoruz. Vay bizim halimize vay.
Ben kendim için daha neler sayarım neler ALLAHIM AFFET BİZLERİ hesap günü ne olur bizleri bunlardan da hesap a çekme.
Hocam eline gönlüne sağlık, bir süredir gözükmedin biraz meraklandım inşellah iyisiniz. Size alişmısken yine bizi koyup gitme. Selam ve Saygılar ALLAHA EMANET OLUN.

TEVFiK

Vip Üye
S.a. Allah Razı Olsun Sayın Ustam Elinize ve Emeğinize Sağlık.Bende Mavran Ustamada Cani gönülden katılıyorum.
Heb aklıma gelince gözlerim dolar EFENDİMİZİN (S.A.V)HASIR ÜZERİNE UYUMASI biz yumuşacık yataklar da yatıyorum ve yinede sizlaniyoruz. Vay bizim halimize vay.
Ben kendim için daha neler sayarım neler ALLAHIM AFFET BİZLERİ hesap günü ne olur bizleri bunlardan da hesap a çekme.
Hocam eline gönlüne sağlık, bir süredir gözükmedin biraz meraklandım inşellah iyisiniz. Size alişmısken yine bizi koyup gitme. Selam ve Saygılar ALLAHA EMANET OLUN.

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Elinize sağlık hocam maalesef durum bu dünya insanları ne acıdırki bir koyun sürüsü mesabesinde sömürülüyor ve evirilip çeviriliyor bu teknoljinin iletişim araçlarının vasıtasıyla her an telkin ve bombardıman altındayız Mevlam yardımcımız olsun inşAllah...

Kafkaslı

Vip Üye

esselamünaleykum
bu bölümün sorumlusu lacivert dostum onu üzmek istemiyorum
benim müdahil olduğum konular arkadaşlarımı üzüyor çünkü tartışmalar büyüyor
ara sıra lacivert dostumu destekleriz okadar inşallah
ALLAH zizden razı olsun ilimle hilimle şereflendirsin inşallah

Son düzenleme:

TEVFiK

Vip Üye
esselamünaleykum
bu bölümün sorumlusu lacivert dostum onu üzmek istemiyorum
benim müdahil olduğum konular arkadaşlarımı üzüyor çünkü tartışmalar büyüyor
ara sıra lacivert dostumu destekleriz okadar inşallah
allas zizden razı olsun ilimle hilimle şereflendirsin inşallah
Amin'İnşallah Sayın Ustam Lacivert ustam ile Sizden Allah Razı olsun.ne kadar güzel böyle Paylaşımlar Ellerinize ve Emeklerinize Sağlık Saygılarımla.

benzernick

Kullanıcı
selamünaleyküm hattap kardeş,on ombeş gün işlerim vardı sizlere katılamadım kusura bakmayın,ortalık yine ısınmış,baya zayat var cesur 58 gözükmüyor ikizceli daha fazla bize tahammül edemedi izine çıktı herhalde,hayırlısı ,sizin yazınızı görmekten menmun oldum,daim olur inşallah,. Sizden hayra çağıran iyiliği emr eden kötülükten nehy eden bir topluluk bulunsun, kurtuluşa erenler işte bunlardırAliimran 104.bu ayete mazhar oluruz inşallah , selametle kalın.

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
ikizceli daha fazla bize tahammül edemedi izine çıktı herhalde,

Kıymetli kardeşim sataşma içeren üslubunuza dikkat etmelisiniz bu tarz ifadelerin gönül kırıcı aşağılayıcı ifadeler olduğu bilinmelidir dini konularda paylaşımlar yapma arzunuz bizleri memnun eder ancak edebe riayet seviyeli tutum ve gönül yapıcı kucaklayıcı hoş görülü olmak insani yanımızdır lütfen saygı ve sevgi çerçevesinde kalmaya özen gösterelim hayırlı forumlar olması dileklerimle inşAllah...

benzernick

Kullanıcı
ikizceli daha fazla bize tahammül edemedi izine çıktı herhalde,

Kıymetli kardeşim sataşma içeren üslubunuza dikkat etmelisiniz bu tarz ifadelerin gönül kırıcı aşağılayıcı ifadeler olduğu bilinmelidir dini konularda paylaşımlar yapma arzunuz bizleri memnun eder ancak edebe riayet seviyeli tutum ve gönül yapıcı kucaklayıcı hoş görülü olmak insani yanımızdır lütfen saygı ve sevgi çerçevesinde kalmaya özen gösterelim hayırlı forumlar olması dileklerimle inşAllah...
Lacivert kardeş bizi iyce dar alana hapsettiniz top çeviremiyoruz artık:(ne söylesek yanlış anlaaşılıyoz, Allah şahid ikizceliden bahs ederken kendimizi eleştirme babında bunu söyledim ,yoksa abiye karşı bir saygısızlığı aklımdan bile geçirmem,burdaki birkaç emektar abimize saygısızlık bizim mizacımıza yakışmaz,rahat olun.biz biraz sivriyiz kusura bakmayın kebabın içindeki acı gibi düşünün,lezzeti tamamlarız tadı bozmayız inşallah,selametle kalın.

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Kıymetli kardeşim sitemiz huzurlu bir ortam güvenin kardeşlik ve dostluk duygusunun yaşatılabilmesi için bazı tedbirler almak zorundadır takdir edersinizki gergin tartışmalı seviyesiz bir ortam sitenin huzurunu bozacaktır bizler siz kıymetli kardeşlerimizin huzurlu bir ortamda vakit geçirebilmeleri için azami dikkati göstermek durumundayız bizleri dar bir alana hapsettiniz serzenişinize katımıyorum ahlaki değerlere riayet edilmesi seviyeli saygılı olunması insanları rencide edici tutum ve davranışların vuku bulmamasını sağlayabilmek adına bazı müeyyidelerin olması sizleri rahatsız etmemeli bunu istemek dar bir alana haps olmak değildir...
Biz istiyoruzki kardeşlerimiz güzellikleri paylaşsınlar çirkinlikleri değil gönül yapıcı olsunlar gönül yıkıcı değil birbirlerini hasım olarak görmesinler dost olarak kardeş olarak görsünler birbirlerine gönüllerini açabilsinler top çevirmek atıp tutmak veya gol atmak tarzındaki yaklaşım etik olmayacaktır dilerim kıymetli zamanınızı gönlünüzce huzur ve kardeşlik duyguları içerisinde hoşça geçirirsiniz sağlık ve esenlikler temennisiyle...

Üst Alt