Cinlerin Nefesi | Sayfa 5 | Define Mekanı- Define işaretleri

Cinlerin Nefesi

necatnecat

Üye
Kullanıcı
Katılım
26 Mart 2018
Mesajlar
362
Beğeni
1,219
Konum
Ankara
Merhaba
Öncelikle cin nedir kısmından başlayalım isterseniz. "Diyanet kurumuna göre “Cin” diye bir varlık var mıdır? : Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı : Dini Bilgilendirme Platformu " cinin tanımı budur.

Bu tür cinlerle ilgili kesin tanımlamalar insanoğlunun metafizik olayları maddeleştirmek ve buna bağlı olarak anlamak-yorumlamak amacıyla yapılıyor. Nasıl ki insanlar açıklama bulamadıkları doğa olaylarından tanrılar yaratmışsa, geçerliliği kabul edilmiş hadislerde ve kuran'da cinlerle ilgili bulunanlar dışında tanımlama yapmak insanı yanlış yola sokabilir. Başınızdan geçenler cinlere bağlı olabilir de olmayabilir de, ama buna dayanarak genelleme yapmak, yaradılışlarıyla ve yaşayışlarıyla ilgili yorumlar dayanaksız,eksik ve hatta yanlıştır.
O yüzden baştan geçenlerin anlatılması dışında yorumlarda bulunmak bana doğru gelmiyor. Özellikle mantığımıza aykırı olan her şeyi onlar yapıyor gibi bir genelleme doğru bir açıklama yolu değil. Başına taş düşse benden bileceksin diye yakınan bir adamın yakınması gibi hakları doğabilir.

Yazdıklarım tamamen konu hakkında ki görüşlerim olup kimseye sataşma, yerme, haksız çıkarma gibi bir amaç yoktur.

Selam ve saygıyla
 
Üst