Çocuğu olmayanların adak adadığı yer boş çıktı | Define işaretleri ve anlamları

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
İlginç olay! Çocuğu olmayanların adak adadığı yer boş çıktı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından sürdürülen kazı çalışmalarında, antik kentin en önemli alanlarından olan 'Agora'nın giriş kapısı ve mermer zemini bulundu. Önceden asfalt yol kenarında kalan mermer sütunun etrafı kazılınca 'Yaren Dede' olarak bilinen yerin kabir olmadığı ortaya çıktı.

"ÇOK ŞAŞIRDILAR"​

Çocuğu olmayanların adak adadığı 'Yaren Dede' hakkında Arkeolog Fikret Aksoy, “Vatandaşlar kazıyı ziyarete geldi ve çok şaşırdılar. Yaren Dede olarak biliyorduk, meğer farklı bir şeymiş dediler” açıklamasında bulundu.

"CESET, İSKELET KABİRE DAİR HİÇBİR İBARE YOK"​

Adak adayan vatandaşların kabir çıkmamasına şaşırdığını belirten Fikret Aksoy, “Bu seneki kazılarımıza Agora’da başladık. Burası daha önce üzerinden yol geçen bir alandı. Burada bir sütun mevcuttu. Renk farkından dolayı beyaz kısmın toprak altında kaldığı rahatça görünebiliyor. Bu sütun bize nirengi noktası oldu. Burası Agora’nın köşe sütunuydu. Kalpli sütün dediğimiz alanın iki tarafında sütun tamburu çıktı. Burası kazılmadan önce bu sütunu yerel halk 'Yaren Dede' olarak adlandırıyordu. Bir nevi çocuğu olmayan insanların gelip adak adadığı, tapınım objesi olarak bakılıyordu buna. Ama kazıldıktan sonra böyle bir şey olmadığı Agora’nın (Tapınağın giriş kapısı) köşe sütunu olduğu ortaya çıkmış oldu. Kazıda ceset, iskelet, kabire dair hiçbir ibare yok. Agora’nın zemini var. Vatandaşların bazıları kazıyı ziyarete geldi ve çok şaşırdılar. 'Yaren Dede olarak biliyorduk, meğer farklı bir şeymiş' dediler. İlçe sakinleri, yatırı "Yasak Kelime" diye tepki göstermedi. Onlarda bilgilenmiş ve bilinçlenmiş oldular” diye konuştu.

Nurettin Öztürk, Şehynaz Yılmaz isimli vatandaşlar da, "Biz yıllardır buraya gelip kabrin başında okuyup dua ediyorduk. Kazalarla birlikte burada kabrin olmadığını öğrenince çok şaşırdık" şeklinde konuştular.

GEÇİCİ MİRAS LİSTESİNDE YER ALIYOR​

Kazıların halen Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından yapıldığı Aizanoi Antik Kenti, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alıyor.

Kaynak: İHA

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Eline sağlık Bozkurt ustam. Bununla ilgili bir şey geldi aklıma. Yönetmen anlatıyor bunu. Anadolu'da film çekiyorlar, film gereği yol üstüne basit bir mezar yapıyorlar. Yıllar sonra yönetmenin yolu o tarafa düşüyor anı tazelemek için dolaşıyorlar. Yaptıkları sahte mezar türbe haline gelmiş :)
Hatta birde mahalle arasında millet çişini yapmasın diye mezar görünüşü verilen yerin türbe haline gelmesi versiyonuda var.

TRUVA

Admin
ülkemizde yüzlerce belkide binlerce sahte türbe var. sebepleri hepimizin bildiği sebepler. fakat gel gelelim vatandaşa anlatmak mümkün değil. onun yüzünden bende korkuyorum, deme öyel çarpılcan dıyor
Bende vasiyet edecem mezarıma türbe yapsınlar gelen giden dua eder hiç olmassa. normalde dua eden yok :)

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
Haber için sağol dostum

Şimdi
Bu türbe olarak kabul edilmiş yerde
Çocuk istemek için dualar ediliyor
Ve adaklar adanıyor
Peki
Çocuğu olmayan dua sahiplerinin
Çocukları oluyor muydu
Ben bunu merak ediyorum

kocyigit01

Usta
Super Moderatör
Haber için sağol dostum

Şimdi
Bu türbe olarak kabul edilmiş yerde
Çocuk istemek için dualar ediliyor
Ve adaklar adanıyor
Peki
Çocuğu olmayan dua sahiplerinin
Çocukları oluyor muydu
Ben bunu merak ediyorum
oluyosa da duaya, adaga karsilik oluyodur ustam. orayla bi alakasi yoktur.

A21MEDLi

Admin
ülkemizde yüzlerce belkide binlerce sahte türbe var. sebepleri hepimizin bildiği sebepler. fakat gel gelelim vatandaşa anlatmak mümkün değil. onun yüzünden bende korkuyorum, deme öyel çarpılcan dıyorlar :D

ustam,Diyarbakır Merkezdeki ziyaret dediğimiz Türbeler,
O bildiğin türbelerden değil..sen yine bizim bu türbelerimizden korkmaya devam.et. :)
çünkü peygamberimiz s.a.s Güçlü komutanlarından Halid bin velid oğlu hz. Süleyman R.a. ve Sahabe R.a..efendilerimiz yatmaktadır..
fakat kırsal kesimlerde bulunan türbelerin çoğu şüphelidir..

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
oluyosa da duaya, adaga karsilik oluyodur ustam. orayla bi alakasi yoktur.
Mutlaka öyledir ustam
Onda hamd olsun şüphemiz yok

Kullarım sana beni soracak olursa, (bilsinler ki) ben, şüphesiz onlara çok yakınım. Bana dua edenin duasını kabul ederim.” (Bakara Suresi: 186)
Efendimiz s.a.s "Dua ibadetin özüdür" demiştir

Benim merakım
Oraya giden kişilerde ki çocuk olma oranı
Yani
Dua vesilesi ile çocuk oluyordur
Buraya bağlanıyor mudur
Bak buraya gittim
Çocuğum oldu deniyor mudur
Böyle çılgın sorular aklıma geldi

Velhasıl kelam
Rabbim duasız ve dualarımızıda
Kabulsuz bırakmasın