Çubuk Sektörü - Rantçılık ve Şarlatanlık | Define işaretleri ve anlamları

Çubuk Sektörü - Rantçılık ve Şarlatanlık

_Trakyalı_

Kullanıcı
Herkese Merhaba.

Başlıktan anlaşılacağı üzere, biraz çubukçuluk sanatını, biraz da şarlatan çubuk satıcılarını irdeleyen bir yazı kaleme almak istedim.

Çubukçuluğun ana gayelerinden birisi, toprağın altındaki değerli metalleri bulmak üzerinedir. Ekonomik şartlar, insanların hayatlarını idame ettirme konusundaki verdikleri emeğin değerini her geçen gün aşağıya, zorunlu ihtiyaçların değerini de her geçen gün yukarıya taşıdığı için, barınma ve beslenme gibi en temel ihtiyaclari karşılayabilmek bile lüks durumuna gelmiştir.

Koşullar itibariyle tüm yönlerden kıskaca alınan emekçi, ek gelir kapısı yaratabilmek için bir çok alternatifi değerlendirmek durumunda kalmıştır.

Zora, dara düşmek, aile geçimini sağlayamamak, çocuğun okula giderken sabah cebine harçlık koyamamak, hanımın eksik dediğini tamamlayamamak, sorumluluk bilinci olan bir birey için en can yakıcı durumlardır. Psikolojisi tamamen bozulanlarin cinnet geçirip kendine ve etrafına zarar vermesi, canına kiymasi, hastalıklar, devasız dertler siradanlasmistir.

En basitinden sağlığının bozulması bile buyuk bir risk barındırmaktadır. Mağlum , ehil bir doktora randevu alabilmek, teşhisi koydurup tedavi masraflarını karşılayabilmek bile, atlatilmasi çok zor zamanlardır.

Maddi problemlerden dolayı yıkılan yuvalar, dağılan aileler, aile birliği bozulunca travmatik durumlara karşı savunmasız kalan çocuklar ve çekilen onca dert çile süreçlerin birer parçalaridir.

Sizlere zaten bildiğiniz bir tablonun kabaca hatlarını çizdim. Neden ?

Böyle bir ortamda , insanların en ufak bir umut ışığı aradığı, o ışığı birazcık gördüğünde sonunu düşünmeden bodoslama dalan binlerce insanımız, maalesef çubuk satan şarlatanların eline düşmektedir.
İnsanların bu kadar çile çekip, ay sonunu getirebilmek için sirat köprüsünden geçer gibi zorlandığı, eğitim ve bilgisinin yeterli olamadığı durumlar hasıl olduğundan, bu şarlatanların eline düşmekte ve medet ummaktadirlar.

Bu kişilerden medet umanların çoğuna da kızmaya, ya da oh olsun demeye maalesef gönlümüz razı değildir. Koşulların onları ittiği de aşikardir.

Çubuk saticilarini takip ettiğinizde, periyodik olarak moda degistirdiklerini görürsünüz. Frekansli,yaylı,gazlı, boşluk bulan, mineralden etkilenmeyen vs vs.

Modası sürdüğü yani satabildigi sürece o çubuğu satar, satış düştüğünde çubuğu geliştirdim diyerek başka bir şekle büründürüp onu satmaya başlar. Bunlar hiç bitmediği gibi daimi olarakta şekil değiştirir. Hepsinin bu dünyada yatacak yerleri yoktur. Biz bunlara şarlatan diyoruz.

""" Kural şudur: Bir kişi iddia ederek, garanti vererek çubuk satiyorsa, o kişinin çubuğu asla alınmaz ve umut bağlanmaz """

Garanti veren, iddialı konuşanlar, en büyük hazineleri gidip izinli kazı ile açabilir milyon dolarlara sahip olabilirler. Yurdumun dört bir köşesi tarih barındırır. Her yerde her şey bulabilirler. Kimsenin ağız kokusunu cekmelerine,bütün geceler WhatsApptan yazan müşterilerine kullanmayı öğretmek için yazılar yazmalarına, gün boyu susmayan telefonlarına cevap vermek durumunda kalmazlar.
Bu sarlatanlar ırgat gibi çalışırlar. Irgat gibi çalışıp aklınca müşteriyi hizmet verme konusunda mutlu edecekler ki, başka müşteri bulabilsinler.

Bulduk,buldum diye koydukları videolar, resimler, tamamı kurgudur, senaryodur. Tek bir tanesi gercek olsa, o video yayına girdekten sonra üstüne güneş doğmadan paket olurlar.

Velhasıl kelâm ;

* Parayla çubuk satan şarlatandır.
* Satın alınan çubuk size hüsrandır.

Bunlarin bir sürü sahte yorumcuları olur. Ben aldim şunu buldum, o aldi bunu buldu. Şöyle buluyor Şöyle yakalıyor v.b. hepsi düzmecedir.
Literatür de bu insanlara "büzüktaş" denir.
Kendileri ve büzüktaşları, yazıp çizdikleri tiyatroyu oynarlar.
Bu konuyu böyle bilin.

Çubuk ile değerli metal bulmak hiç kolay bir iş değildir. Dünyanın en iyi çubuğunu, merakı olan ama daha önce tecrübesi olmayan birinin eline verin, senelerce belki ömrü boyunca tek bir değerli metal bulamaz.

Dünyanın en iyi çubuğunu tecrübesi olan birinin eline verin, onun işleyişini anlamak için birkaç seneye ihtiyaç duyacaktır. Adım adım hazmederek ilerlemek durumunda kalacaktır.

Hâl böyleyken, tecrübesi olmayan birinin, çubuk satıcısı şarlatanindan çubuk satın alıp hedefe ulasmasi, milyarda bir ihtimal bile değildir.

Şarlatanlarin çubuğunun nokta yaptigi yerde altin veya içi dolu boşluk bulma şansınız koca bir SIFIRken, elinize taş alıp havaya atmanız sonucunda, taşın düştüğü yeri kazıp bir sey bulma ihtimaliniz, şarlatan çubuğuna göre binlerce kat daha fazladır.

DEĞİŞMEZ KURALLAR

* Çubuk, yalnız başına kullanıldığında ve kapanıp nokta yaptığı yerde asla değerli bir şey olmaz. Olamaz! Bu fizik kurallarına ve bilime aykırı bir durumdur.

Ancak ve ancak, ek bir sistem ile kullanildigi takdirde değerli bir şey bulma ihtimali doğar.
(Değerli bir şey diyorum dikkat edin. 1-2 grlik bakır parçası değerli değildir)
Bunu aklınızdan çıkarmayın.

* Ek bir sistem olmadıkça, içinde çok güzel kıymetli metaller olan bir boşluğun üzerine çıkıp nokta alamazsınız. Hatta çoğu zaman yanından, üstünden geçer gider haberiniz bile olmaz. Şarlatan çubuğu sizi mutlu edemez.

* Mineral denilen şeyin ne olduğunu, daha doğrusu, çubuk için bunun hangi durumları ifade ettiğini hicbir çubuk satıcısı bilmez.
Bilse, mineralden etkilenmeyen cümlesini ağzına bile almaz. Mineralden etkilenmez demek, ben nefes almadan 1 ay yaşarım demekle eş değerdir. O etkiler, sığ bir bakış açısı olan, kuvars, limonit, pirit v.b. elementler demek değildir. Yani sadece bunlar demek değildir. Bunlar, problemin üstündeki tozu bile olamaz.

* Yillarinizi, ömrünüzün ciddi bir bölümünü yanilgilarla geçirmediginiz sürece asla başarılı olma potansiyeliniz yoktur.

O yüzden;

Çubuk satıcılarından çubuk satın alıp paranızı çöpe atmayınız!

Sitede çubuk nasıl yapılır, nasıl öğrenilir konularında duayenlerin konuları bulunmaktadır. Meraklı iseniz bunlari okuyunuz. Uygulayınız. Tecrübe ediniz.
Site bu konuda dev bir arşivdir.

Hızlıca zengin olmak, parayı bulmak, çubuk satın alıp yat-kat araba alma hayaliniz var ise, o hayallerinizi derinlere gömünüz.

Eğer bunları görmezden gelir, kısa yol tuşuna basarsanız, mazinin derinliklerine gömülecek olan sizsiniz...

Rast gelsin..

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Bu işlerde mantığı bilmeden ilerlemek 20 yılını vermiş insana bile sorun yaratır zorluk teşkil eder. Bilinmeyeni bilmek insanı zarardan alıkoyar çubuk bir bitki dalı dahi olsa doğru zaman evreleri kullanılmadığı sürece boşa kürek sallar.
Yoksa A kişi şu garantiyi verdi B kişisi bu garantiyi verdi vay efendim X kişi tüm garantiyi verdi ile hareket edilirse hüsranlar romana döner. Evvela bu işin gerçek anlamda ham ilmine vakıf olmalı insan sonrasında hareket etmeli. Bu mekanda bir kaç ustamız ömrünü verdi diyebileceğimiz kadar aşina oldu bu işlerle ama onlar dahi birşeye garanti vermedi. Hal böyleyken felan kişiye itibar ederek hareket etmek akıldışıdır. Mesela ben kendimden örnek vereyim. Ben asla felan kişinin ağzına bakarak bir işareti değerlendirmem. Kaynağından aldığım bilgiyle kaynağını bulmaya çalışanın bilgisini asla kıyasen ihtimal konusu bile yapmam.
Velhasıl kelam kaynağa yönelin. Çubuk denen malzeme ucuz olabilir ama sizler ve sizlerin hayatı canı ailesi hiçbir zaman ucuz değildir. Ucuza da gitmeyin kendinizi de değerlerinizi de kaybetmeyin. Merhamet duygularınızı kan emicilere karşı katılaştırın. Selametle İnş’ALLAH.

AhdeVefa

Kullanıcı
Ancak ve ancak, ek bir sistem ile kullanildigi takdirde değerli bir şey bulma ihtimali doğar.
(Değerli bir şey diyorum dikkat edin. 1-2 grlik bakır parçası değerli değildir)
Bunu aklınızdan çıkarmayın.
Değerli Ustam, çok güzel bir konuya değinmişsiniz kaleminize sağlık. İnsanoğlunun zaafıdır. Okumadan, öğrenmeden araştırmadan hazıra konmak ister. Çubuğun dilini, tepkisini, neye nasıl döndüğünü yada neden alanda o yandan o yana döndürdüğünü bilmez. Öğrenmek uğraşmak istemez. Çıkar birisi süslü püslü çubuk yapar derki muhteviyatı bizde saklı minarel savar çubuk, kanar bizimki alır eline tavuk misali eşinirde eşinir. Birde çubukçular var. Nokta burası hadi bismillah sonra bir şey çıkmaz, malı götürdüler, yok küfür ettiniz, yok yellendiniz falan. Neyse ustam yaklaşık ara ara da olsa 6,7 yıldır çubuk kullanıyorum. Ek sistemden kasıt, alan tarama çubuklar mı yoksa başka Manuel bir sistem mi. Eğer alan tarama diyorsanız altın dediği yerde ben yalın çubukla burada altın yok ama küp sinyali alıyorum dedim. Sonuç benim dedğim gibi küp kırıkları çıktı. Uzun oldu ustam affedersin.

_Trakyalı_

Kullanıcı
Değerli Ustam, çok güzel bir konuya değinmişsiniz kaleminize sağlık. İnsanoğlunun zaafıdır. Okumadan, öğrenmeden araştırmadan hazıra konmak ister. Çubuğun dilini, tepkisini, neye nasıl döndüğünü yada neden alanda o yandan o yana döndürdüğünü bilmez. Öğrenmek uğraşmak istemez. Çıkar birisi süslü püslü çubuk yapar derki muhteviyatı bizde saklı minarel savar çubuk, kanar bizimki alır eline tavuk misali eşinirde eşinir. Birde çubukçular var. Nokta burası hadi bismillah sonra bir şey çıkmaz, malı götürdüler, yok küfür ettiniz, yok yellendiniz falan. Neyse ustam yaklaşık ara ara da olsa 6,7 yıldır çubuk kullanıyorum. Ek sistemden kasıt, alan tarama çubuklar mı yoksa başka Manuel bir sistem mi. Eğer alan tarama diyorsanız altın dediği yerde ben yalın çubukla burada altın yok ama küp sinyali alıyorum dedim. Sonuç benim dedğim gibi küp kırıkları çıktı. Uzun oldu ustam affedersin.
Ek sisteme takılma ustam. Satılan cubuklarin zenginlik vadetmesi, ancak hiçbirinin başarma potansiyeline bile sahip olmaması ana temadır.

Potansiyele sahip olsalardı , üreticileri sabah akşam video çekip satmak için bir taraflarını yirtmazlardi. Başka söze de gerek yok.

"altın dediği yerde ben yalın çubukla burada altın yok ama küp sinyali alıyorum dedim. Sonuç benim dedğim gibi küp kırıkları çıktı."

Herkesin bir usulü kendine göre bilgisi vardır.
Bana göre, metâl eğer topuklarinin altındaysa ve gerçekten o metâli noktaladiysan, çubuk birden farklı işaret veremez. Sarıya da beyazada aynı işareti verir.

Farklı işaret alıp metal seçiyorum denirse, gerçek arazide hedefi topuklarinin altina alamaz.
Zaten hedefi gerçekten noktalamanin yolları aranırken girilen ilk sapaklardan biri budur. Ki bu bile başlangıç evresidir.

Küp kirigini anlamak veya noktalamak bize arazide maalesef bir sey kazandırmaz. Çünkü o küp dolu olsaydı, küpün hicbir sinyalini alamazdın.

AhdeVefa

Kullanıcı
Herkesin bir usulü kendine göre bilgisi vardır.
Bana göre, metâl eğer topuklarinin altındaysa ve gerçekten o metâli noktaladiysan, çubuk birden farklı işaret veremez. Sarıya da beyazada aynı işareti verir.

Farklı işaret alıp metal seçiyorum denirse, gerçek arazide hedefi topuklarinin altina alamaz.
Zaten hedefi gerçekten noktalamanin yolları aranırken girilen ilk sapaklardan biri budur. Ki bu bile başlangıç evresidir.

Küp kirigini anlamak veya noktalamak bize arazide maalesef bir sey kazandırmaz. Çünkü o küp dolu olsaydı, küpün hicbir sinyalini alamazdın
Bu bilgiler gerçekten çok önemli ve çok derin mevzu. Anlayabilene çözebilene ne mutlu.Söylediğin gibi herkesin bir usulu var ustam. Ancak kaidler istisnası bozmaz Çubuğun dilini bilen nasıl işaret verdiğini bilir zaten değilmi ustam. Klasik sağ kapandı, sol dik orada altın yok işte mineralin tepesine bindirir seni. Boşluk, gerçek boşluk mu dolu mu boşmu, boşsa nasıl bulunur doluysa nasıl, konu gerçekten derin. Geçen ki bir konuda biraz tüyo vermişsin. Boş olan yeri rahatlıkla bulabilirsin ama içinde değerli olan boşluk işte orada hala acemiyim.Kader ustamın dediği gibi alaylı tayfayız, fizik ve bilim terimlerinden uzağım. Ama bunun ana temeli bilimden geçtiğini de biliyorum. Boşluğun yaydığı dalgayı, dolu veya değerlinin verdiği dalga boylarını çubuğun nasıl tepki verdiğini,çözmeye çalışıyorum. Küp kırığının elbette bize faydası yok. Dolu olsaydı, noktalayamacağımın farkındayım. Çok iddialı olduğu için ben onun iddiasına cevap verdim.Yol uzun ve meşakatli,bizler kader ustamın çırağıyız hala.Sizlerden öğreneceğim çok şey var, lakin insan kendi doğrularını ve yanlışlarını görmeli ki bu öğrenme iştişare ile pekişsin.

Kader25

Kasa-Masa-Nisa Büyük İmtihandır.
Admin
Güzel bir analiz.
Güzel yorumlar yapılmış.
Ellerinize sağlık.

İşi bilen
Hakkı hukuku bilen
Adalet sahibi
Helali haramı bilen
Yalan söylemeyen
Her insanın soyleceği hüküm cümlesi şudur:
Asla çubuk satın almayiniz.
Sizi aldatiyorlar, kandiriyorlar.

300 lira imal edilen çubuğu 7.000 liraya satmak alçaklıktır.
Kimsenin umutlarımızı suistimal etmesine fırsat vermemeliyiz.

İşin acı tarafını yaşayanlardan birisi de benim. Yıllarca benimle dolaşan bu konuları bilen duyan bir büyüğümüz benden habersiz birisiyle irtibata geçmesi neticesinde ikna edilerek 3 bin liraya çubuk alması beni yikmistir. ( 2 sene önce). Bunu duyduğum günden beri o abimizle asla bir daha araziye çıkmadım. Bu çubuk satıcıları öyle şarlatan ki aldatmayacagı kandirmayacaği kimse yok sanırım. İnsanları sanki büyülüyorlar.
Çubuk işi cihazdan zordur.
25 senedir ancak 3 adım ileryeyebildik.
Buradan anlayiniz.

_Trakyalı_

Kullanıcı
Bu bilgiler gerçekten çok önemli ve çok derin mevzu. Anlayabilene çözebilene ne mutlu.Söylediğin gibi herkesin bir usulu var ustam. Ancak kaidler istisnası bozmaz Çubuğun dilini bilen nasıl işaret verdiğini bilir zaten değilmi ustam. Klasik sağ kapandı, sol dik orada altın yok işte mineralin tepesine bindirir seni. Boşluk, gerçek boşluk mu dolu mu boşmu, boşsa nasıl bulunur doluysa nasıl, konu gerçekten derin. Geçen ki bir konuda biraz tüyo vermişsin. Boş olan yeri rahatlıkla bulabilirsin ama içinde değerli olan boşluk işte orada hala acemiyim.Kader ustamın dediği gibi alaylı tayfayız, fizik ve bilim terimlerinden uzağım. Ama bunun ana temeli bilimden geçtiğini de biliyorum. Boşluğun yaydığı dalgayı, dolu veya değerlinin verdiği dalga boylarını çubuğun nasıl tepki verdiğini,çözmeye çalışıyorum. Küp kırığının elbette bize faydası yok. Dolu olsaydı, noktalayamacağımın farkındayım. Çok iddialı olduğu için ben onun iddiasına cevap verdim.Yol uzun ve meşakatli,bizler kader ustamın çırağıyız hala.Sizlerden öğreneceğim çok şey var, lakin insan kendi doğrularını ve yanlışlarını görmeli ki bu öğrenme iştişare ile pekişsin.
Bende @Kader25 ustamın çırağıyım. Sadece benim usüllerim biraz farklı.
Rast gelsin..

_Trakyalı_

Kullanıcı
Güzel bir analiz.
Güzel yorumlar yapılmış.
Ellerinize sağlık.

İşi bilen
Hakkı hukuku bilen
Adalet sahibi
Helali haramı bilen
Yalan söylemeyen
Her insanın soyleceği hüküm cümlesi şudur:
Asla çubuk satın almayiniz.
Sizi aldatiyorlar, kandiriyorlar.

300 lira imal edilen çubuğu 7.000 liraya satmak alçaklıktır.
Kimsenin umutlarımızı suistimal etmesine fırsat vermemeliyiz.

İşin acı tarafını yaşayanlardan birisi de benim. Yıllarca benimle dolaşan bu konuları bilen duyan bir büyüğümüz benden habersiz birisiyle irtibata geçmesi neticesinde ikna edilerek 3 bin liraya çubuk alması beni yikmistir. ( 2 sene önce). Bunu duyduğum günden beri o abimizle asla bir daha araziye çıkmadım. Bu çubuk satıcıları öyle şarlatan ki aldatmayacagı kandirmayacaği kimse yok sanırım. İnsanları sanki büyülüyorlar.
Çubuk işi cihazdan zordur.
25 senedir ancak 3 adım ileryeyebildik.
Buradan anlayiniz.
Umut,hayal ve gelecek vadediyorlar Abi. Bunu da allayip pullayıp pazarlıyorlar.

Sonrasında yanıbaşımızdaki bile bu duruma ikna olabiliyor. Bir yerde denk gelince de, mahcubiyetin dile getiriminden başka bir şey konuşmuyorlar..

Üst Alt