define aramak suçmu | Define işaretleri ve anlamları

define aramak suçmu

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Ömür boyu çalışmak zorunda olmak yerine kısa yoldan parayı bulmak, zengin olmak çoğu insanın hayalidir. Bu hayal insanları şehir yaşamında şans oyunlarına yönlendirirken, kırsal bölgelerde altın, hazine aramaya sevketmektedir. Çoğumuzun köylerimizde ya da civar köylerle ilgili altın arama, altın bulma hikayelerini, altın efsanelerini işittiğimiz olmuştur. Define aramak bir yandan zenginliği aralayan bir kapı gibi görünse de, çoğu define avcısı bunu hobi olarak da yapıyor. O maceranın içinde bulunmak çoğu kişinin hoşuna gidiyor. Bu yazıyı yazmadan önce çeşitli kaynaklardan define aramayla ilgili bilgiler edindim, fakat hepsini buraya yazmak mümkün görünmüyor. Daha çok bizi ilgilendiren kısmıyla, yasallığıyla ilgili bilgileri paylaşmaktan yanayım.

Altın arama teknikleri çok eski zamanlara dayanır. İzler, işaretler, haritalar, daha önce orada yaşamış toplulukların yaşayış tarzları gibi birçok bilgi altın arama tekniklerinde kullanılmıştır bugüne kadar. Birinci esas, tespit etmektir. Kimse rastgele yerleri kazıp boş yere efor sarfetmek istemez. Sağlam bilgilerle arayıp, tespit edip, sonra kazma işlemi yapılır. Teknoloji geliştikçe define arama ile ilgili yöntemler de gelişti ve gelişmeye devam ediyor. Geçmiş yıllarda ortaya çıkan ve çokça satılan altın arama cihazları, bugünlerde çok daha gelişti ve define avcılarının işini kolaylaştırdı. Bu dedektörlerle uzun uzun ayar yapmak artık tarihe karışıyor. Yeni nesil altın arama dedektörleri toprağı, araziyi otomatik olarak algılayıp sizin cihazı arazide gezdirmenizi bekliyor. Kameralı altın arama dedektörlerini de bulunduran bu yeni nesil dedektörlerde artık yanılma payları oldukça düştü.

Buraya kadar her şey definecinin istediği gibi gelişiyor. Peki bu işin yasal boyutu nedir? Türkiye sınırları içerisinde altın aramanın cezası vs.. var mıdır?

Öncelikle define arayabilmek için izin almak gerekmektedir. İzinsiz define aramak suçtur. İzinsiz define araştıranlar 3 aydan 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacağı kanunda belirtiliyor. (İzinsiz araştırma, kazı ve sondaj yapanlar: Madde 74-(Değişik: 08/02/2008 tarih, 26781 sayılı R.G.5728 S.K./416.mad).
Bu kanun dedektörle ya da dedektörsüz aramaları beraberinde kapsıyor. Burada dikkat edilmesi gereken husus "izinsiz define aramanın" suç olduğu. Yani izin alınabildiği takdirde altın, define aramak yasaldır.

alıntı..

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
Cevap: define aramak suçmu

Güzel paylaşım
Eline sağlık ustam(alkış)

onur2344

Kullanıcı

peki ustam mesela ben bir dostumun bahçesinde makinayla arama yapmak istiyorum,bunun için kimden izin almam gerekli?

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı

peki ustam mesela ben bir dostumun bahçesinde makinayla arama yapmak istiyorum,bunun için kimden izin almam gerekli?

öncelikle bahçe sahibi arkadaşından izin alman gerekli.

izin belgesi almaya gittiğinizdede izin belgesinde arama yapacak kişilere her ikinizinde adının yazılması gerekli. senin adın yazmazsa, sadece arsa sahibinin adı yazarsa o zaman tek hissedar arkadaşın olur kanunen. yani yarın birgün sana madik atabilir. kanunen de haklı olur.