Definecinin Sağlığı: Ayak Kokusu | Define işaretleri ve anlamları

Definecinin Sağlığı: Ayak Kokusu

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
Ayak kokusu hem kişiyi hem de etrafındakileri rahatsız eden bir durumdur. Öyle ki insanlar utandıkları için tedaviyi bile erteleyebilmektedir.
Ayaklar ve eller vücudumuzun diğer kısımlarından daha fazla ter bezi ihtiva ederler. (yaklaşık her inç kare başına 3000 bez). Ellerimiz her ne kadar terlese de havayla temas ettiğinden ayaklarımızdaki gibi koku üretmezler.
Ayakkabılar; terin ve rutubetin birleşmesiyle karanlık ve sıcak ortamda normalde derimizde yaşayan bakteri üremesinin artmasına zemin hazırlar. Bakteri, ayak kokusu ile birleşerek izovalerik asidi üretir. Böylece daha fazla nem daha fazla bakterinin üremesine, hızla çoğalmasına ve daha fazla koku oluşumuna sebep olur.
Ayak Kokusunun Nedenleri
Ayakların kokmasının temelde 2 sebebi vardır. Ya ayakkabınız koku yapıyordur ya da ayaklarınız terlidir. Ayaklar terli olduğunda bakteriler ile etkileşimleri daha kolay olur ve bu durum kokuya sebep olur.
Ayak kokmasının bir diğer sebebi de genetik olmasıdır. Stres, kilo, kullanılan ilaçlar ve hormonal değişiklikler de vücudun daha fazla ter üretmesine sebep olabilmektedir.

Ayak Kokusunu Gidermenin Yolları

- Bakteri seviyesini minimum seviyede tutmak için ayak bakımı alışkanlık haline getirilmelidir. Her gün ayaklar ılık suda orta sertlikte bir sa.bun kullanılarak yıkanmalı ve iyice kurulanmalıdır.
- Günün sonunda ayakkabı ve çoraplar değiştirilmelidir. Ayaklar sık sık ilaç içermeyen bir bebek pudrası veya ayak pudrası ile pudralanmalıdır.
- Ayak parmak araları ve tabanı kontrol edilmeli, mantar enfeksiyonu gözlemlendiğinde doğru tedavi uygulanmalıdır.
- Çorap alınırken kalın, pamuklu ve yumuşak çorapların ayaktaki teri çekmeye yardımcı olabileceği unutulmamalıdır. Naylon çoraplar giymekten kaçınılmalıdır.

- Ayakkabı alınırken plastik ayakkabılar yerine, deriden veya ayaklarınızın nefes almasını sağlayan malzemelerden yapılmış ayakkabılar tercih edilmelidir.
- Aynı çift ayakkabı iki günden fazla giyilmemeli, her giyimden sonra 24 saat havalandırılmalı ve koku kaybolmazsa ayakkabılar atılmalı ya da yıkanma özelliği varsa yıkanmalıdır.
Yukarıda sunulan çözüm yollarına rağmen ayağınızdaki koku hala geçmediyse o zaman bir doktordan yardım almakta fayda var demektir. Çünkü bu durumun sebebi genetik olabilmektedir.
Ayak kokusu ve terine başka doğal önerilerim de var:
-Bir leğene su doldurun, içine 1 fincan sirke katın. Buna kaç damla da kekik yağı ya da çay ağacı yağı ekleyin. 15-20 dakika ayaklarınızı bu suda tutmanız yeterli.
-Her akşam, ayaklarınızı yıkadıktan sonra, lavanta yağı ayakları ovun ve parmak aralarına pamuk koyup biraz bekleyin. Lavanta yağı kokuyu ve bakterileri ortadan kaldırır.
-Ilık bir bardak su içine 2 çay kaşığı kabartma tozu ekleyin. Bu suya bir bezi batırarak ayakları silin.
-Ter kokusundan hızlı kurtulmak için portakal yağı etkili bir araç. Portakal yağı alın, avucunuza birkaç damla koyun ve yıkanmış, kurulanmış ayaklarınızı ovun.
-1 çay kaşığı çam yağını , 1 çay kaşığı okaliptüs yağını ve 1 çay kaşığı adaçayı yağını 4'er damla bir leğen suya koyarak ayaklarınızı içinde 10 dakika bekletin.
-Terleme için limon suyu da önemli. Akşamları ayak yıkandıktan sonra yatmadan önce limonlu su ile infüzyon yararlıdır.
-Terden etkilenen ve ağır bir koku yayan ayakkabılarınızıı eve geldiğinizde ardıç ve sedir ağacının talaşı ile dolu bir kutuya koyun. Tabana ve sinmiş ve o itici koku azalır.
Sıcağın getirdiği vücut ve cilt sorunlarıyla başetmek, sağlıklı, güzel bir cilde ve görünüme sahip olmak, bazı deri problemlerini doğal yollarla çözmek istiyorsanız, ücretsiz danışmanlık alabilir, sorularınızı yöneltebilirsiniz. Merak edersek, doğa bize en kesin en doğru bilgileri sunuyor!

star21

Kullanıcı
Cevap: Definecinin Sağlığı: Ayak Kokusu

emegine saglik degerli dostum ama allaha sukur ki daha hayatim boyunca bir defa bile koktugunu hatirlamiyorum ki oda gunee 12 saat ayakkabi ayagimda kalir...nedendir bilmiyorum

TEVFiK

Vip Üye

Selamunaleyküm Sayın Aliveli Ustam Allah C.C. Razı Olsun der. Elinize ve Emeklerinize Sağlık Paylaşımınız İçin Teşekkür ederiz.
Vallahi bu konuda ben Sayın Aga Ustama katılamıyacağım çünki benim ayaklarım (afedersiniz) aynı köpek ölüsü gibi kokuyor
Vallahi evin içini bile koku sarıp dışarıdan gelenler oldumuda Aaaa bu evin içi ne kokuyor diyorlar :( tabii hemen kapılar pencereler açılıp oda sipreyleri sıkılıyor bu gidişle Anam beni evden kovalıyacak :(
Ama ben hiç bir şey duymuyorumkoptum
yazıktır bana Günahtır bana yahuuu.koptum
Saygılarımla.;)

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye

Selamunaleyküm Sayın Aliveli Ustam Allah C.C. Razı Olsun der. Elinize ve Emeklerinize Sağlık Paylaşımınız İçin Teşekkür ederiz.
Vallahi bu konuda ben Sayın Aga Ustama katılamıyacağım çünki benim ayaklarım (afedersiniz) aynı köpek ölüsü gibi kokuyor
Vallahi evin içini bile koku sarıp dışarıdan gelenler oldumuda Aaaa bu evin içi ne kokuyor diyorlar :( tabii hemen kapılar pencereler açılıp oda sipreyleri sıkılıyor bu gidişle Anam beni evden kovalıyacak :(
Ama ben hiç bir şey duymuyorumkoptum
yazıktır bana Günahtır bana yahuuu.koptum
Saygılarımla.;)

:D abi alemsin koptum

star21

Kullanıcı

seninkini tuz ruhu paklar artık :D:D:D:D

yoksa ayalarina silah?silah?silah?silah?silah?

TEVFiK

Vip Üye

seninkini tuz ruhu paklar artık :D:D:D:D

yoksa ayalarina silah?silah?silah?silah?silah?
Vallahi'de Sayın Ustam bakınız size bir sırrımı vereyim Tevfik hayatında 2 sefer su'yun yüzünü görecektir.
1)-doğarken ebesi yıkamış,koptum
2)-mefta olduğu zamanda İmam yıkayacak'mışkoptumkoptum
Ayaklarımın altını bir görseniz aha bir parmak kabuk bağlamış.koptum
ama ne yazıkki banada parfüm kokuyormuş gibime geliyor.koptumkoptumaman ustam benim bu sırrımı kimseye sölemeyiniz'ki bende utanmıyayım.koptum
Saygılarımla.;)

Son düzenleme:

star21

Kullanıcı

tüüüü allah seni bildigi gibi yapsin emikoptumkoptumkoptumprotestoprotesto

kokusu buraya kadar geldi be arkadas bu nedir yaw protestoprotesto

TEVFiK

Vip Üye

tüüüü allah seni bildigi gibi yapsin emikoptumkoptumkoptumprotestoprotesto

kokusu buraya kadar geldi be arkadas bu nedir yaw protestoprotesto
koptum koptum koptum koptum koptum Vallahi ben çok şanslıyım'ki kokum size ulaşmış ya Sayın Asiavcı'ma Aliveli,Lacivert,Fenerli,daha ismlerini yazamadığım Ustalarıma Ulaşmış olsaydı O' zaman ben birdaha ayaklarımı yıkamadan Ustamın,Ustalarımın Karşısına Utancımdan siteye giremezdim.
Sizde Kusuruma Bakmayınız Şimdi Hemen Banyoya Gidip Ayaklarımı Yıkacağım.yoksa Anam beni evden şutlayacak.:(:(
Saygılar.;)

star21

Kullanıcı

anama yazik yaw arkadas beyin hucrelerini olduruyorsun her nefestekoptum

TEVFiK

Vip Üye

anama yazik yaw arkadas beyin hucrelerini olduruyorsun her nefestekoptum
S.a. Sayın Ustam Dün Akşam O' güzel Ayaklarımı Sabaha kadar kiloraklı suyun içinde bıratım vallahi ağardılar koptumkoptumama sonra bir baktımki bembeyaz olan Su olmuşmu Simsiyah koptum bu seferde anam bu suyun haline böyle demesinmi vallahi bende ne yapacağımı şaşırdım yıkamıyorum azar yıkıyorum azar koptumherhalde ben bu ayakları kesip dolabın içine kaldıracağımki azar işitmekten kurtulayım :(:(
Saygılarımla.;)