Definede usta çırak yorumu seviyesi

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Cümleten Selamûn Aleykûm değerli forum kıymetlileri. Sizlere çok hoşuma giden bir hikayeyi tamamen definecilik konumuzla pekişmesi münasebeti ile paylaşmak istiyorum. Muhakkak okumanız gereken bir hikaye. Selametle İnş’ALLAH. ✋

Zamanın birinde .. bir kasabada .. kendisini çıraklık kalfalık ve ustalığıa hazırlayan bir usta ve kalfası varmış

Kalfa zaman zaman orda burda kendini över.. ustasınıda sıradanlaştırır

Ustası için yaşlandı .. devri kapandı gibi söylemlerde bulunup böbürlenirmiş

Bunlar ustanın kulağına bi şekilde gelir

Kasabanın ileri gelenleri bu konuya bir çözüm bulmak için .. bir müsabaka düzenlemeyi uygun görüp ustaya teklifte bulunurlar

Usta .. yarışma konusunu kendisinin belirlemesi şartı ile kabul eder

Yarış konusu yumurtayı düz satıhta dik durdurma dir

Gün gelir kalfa uğraşır fakat yumurta dik durmaz
Ve pes eder

Ustası masaya gelir yumurtayı hafifçe masaya vurur .. yumurtada bir düzlem oluşturur.. ve yumurta dikine durur

Durumu gören kalfa itiraz eder .. bu şekilde bende yapardım der..

Usta .. yapsaydın der .. ve ekler.. ustalık gördüğünü yapmak değil .. görmeden çözüm üretmektir der ..

Demekki internet ortamında yutube videolarıyla, sağdan soldan farklı sanılan konulara bakarak cevap vermekle usta olunmuyor .. çıraklık kalfalık yapan ustalara selam olsun.

Ekli dosyalar

• EC9E6E74-9763-4150-B622-B5000F294485.jpeg
    EC9E6E74-9763-4150-B622-B5000F294485.jpeg
    73.6 KB · Görüntüleme: 6

KOMAGENE

Vip Üye
yaşa
olayın özü bu aslında bu konuda uzun yada kısa bir makale yazmayı düşünüyordum fakat olaki bazı dostları kırarım die çekiniyordum hikayeyle özetlemişsin
inanın işaret dili zor değil
hayvan ise kuş ,balık,ayi'vesaire öncelikle hayvan hareketleri yaşam şekli ve yaşam yerleri ile incelenmeli yardımcı işareti çoğunlukla doğanın kendisi olur
şahıs gömüsü basit haritadır kaya üzerinde ok çizgi ufak oyuk ve aile sembolu,el ayak testi
konu yazılmaya çalışılsa sayfalar yetmez
kıymetlı zamanınızı almamak adına kısa kesip birkaç örnek vereyim
hayvan işaretlerine örnek olarak
tavuk civciv bizzat gördüm ağrıda kapalı mağarada soyulmuş çıkaranlar yakalanmış malı dudak uçuklaacak miktarda
deve 2 tane biri çömelmiş resim diyarbakırda yerdeki kayada toprak altında uzerine hayvan ahırı yapılmış hayvan altı temizlenirken tesadufi bulunmuş kapalı mekanda devlet el koymuş bizzat görmedim resim sadece ,çağrıldım gitmedim
ayı mağarada
balık su bulunan ortamda
kuşlar sarp kayalıklarda
yılan taş yığmlarda
işin özeti dostlar gömüler hayvanların özelliklerine göre yapılır
bazı sitelerde veya youtube videolarında bazı çözümleri görünce gülmesemde tebessüm ediyorum
örnek el işaretinin çözümünü bizzat görmüşüm yerinde incelemişim adam çözüm olarak 100 metre mesafe vermiş kazılacak yeri mezar olarak söylemiş zannedersin herif elini gömmüş
şelaledeki balık işaretini çözmüşüm adam sırtını balığa ver şu kadar mesafeye git diyor yahu zaten son nokta balık orda su orda balık karada yürür mü?
kuşları saymıyorum bile
ustası çırak olamayanın burnu kokudan kurtulmaz :) :) :)

Deli Fırat

USTA
Super Moderatör
Emeğine sağlık gardaş artık herşey masa başında bittiyor kaldıki adam arazi görmemiş her konuda ahkâm kesiyor ne geldiyse başımıza bu kopyala yapıştırcılardan geldi bir çoğunu ifşa ettik hata biri ne gerek var usta ben masa başından yolumu buluyorum demişti

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
yaşa
olayın özü bu aslında bu konuda uzun yada kısa bir makale yazmayı düşünüyordum fakat olaki bazı dostları kırarım die çekiniyordum hikayeyle özetlemişsin
inanın işaret dili zor değil
hayvan ise kuş ,balık,ayi'vesaire öncelikle hayvan hareketleri yaşam şekli ve yaşam yerleri ile incelenmeli yardımcı işareti çoğunlukla doğanın kendisi olur
şahıs gömüsü basit haritadır kaya üzerinde ok çizgi ufak oyuk ve aile sembolu,el ayak testi
konu yazılmaya çalışılsa sayfalar yetmez
kıymetlı zamanınızı almamak adına kısa kesip birkaç örnek vereyim
hayvan işaretlerine örnek olarak
tavuk civciv bizzat gördüm ağrıda kapalı mağarada soyulmuş çıkaranlar yakalanmış malı dudak uçuklaacak miktarda
deve 2 tane biri çömelmiş resim diyarbakırda yerdeki kayada toprak altında uzerine hayvan ahırı yapılmış hayvan altı temizlenirken tesadufi bulunmuş kapalı mekanda devlet el koymuş bizzat görmedim resim sadece ,çağrıldım gitmedim
ayı mağarada
balık su bulunan ortamda
kuşlar sarp kayalıklarda
yılan taş yığmlarda
işin özeti dostlar gömüler hayvanların özelliklerine göre yapılır
bazı sitelerde veya youtube videolarında bazı çözümleri görünce gülmesemde tebessüm ediyorum
örnek el işaretinin çözümünü bizzat görmüşüm yerinde incelemişim adam çözüm olarak 100 metre mesafe vermiş kazılacak yeri mezar olarak söylemiş zannedersin herif elini gömmüş
şelaledeki balık işaretini çözmüşüm adam sırtını balığa ver şu kadar mesafeye git diyor yahu zaten son nokta balık orda su orda balık karada yürür mü?
kuşları saymıyorum bile
ustası çırak olamayanın burnu kokudan kurtulmaz :) :) :)
Malesef dediğiniz gibi ustam. En zor şey bilmeyen bilgeden bilgi edinmeye çalışmaktır. Bizim ülkemizde bilmeyen bilgili gani gani Maş’ALLAH. 🙃
Emeğine sağlık gardaş artık herşey masa başında bittiyor kaldıki adam arazi görmemiş her konuda ahkâm kesiyor ne geldiyse başımıza bu kopyala yapıştırcılardan geldi bir çoğunu ifşa ettik hata biri ne gerek var usta ben masa başından yolumu buluyorum demişti
Sağolasın abe heyran. Ben bakıyorum konu sahibi ezbercilere uyuyorda doğruya yönelmiyorsa hiç bilgimi ona sarf etmem. İki bilgi edinen artık masalarda iş bitirmeye gidiyor. Tıpkı her elif okuyanın kendini ulema veya alim (onlara kurban olsun) sanması gibi. Maalesef abi olaylar hep aynı hep aynı. 🤷‍♂️

DefineHaritasi

Kullanıcı
Ve aleykum selam ustalar bir de cirak olarak ben bir seyler demek istiyorum forum uzerinden definecilik ne kadar caba sarf edilirse edilsin herkese acik acilan bolumlerde bir sonuca gidilmiyor gidilmez ki buda normaldir bu isler al gulum ver gulum olmaz ki bu meseleye gelene kadar define forumculugunda daha cok dert yandigimiz seyler var hepimiz biliriz ben bu yuzden oncelikle hep takip ederim senelerdir sinirsiz ogrenim var define de dipsiz kuyu gibi ve bir usta define de herseyi her isareti her yapiyi her olayi detayina kadar tecrube edemez cozemez omur yetmez ha diger ustalardan bilgilenebilir ogrenebilir ama tam anlamiyla herseyi bilemez. Herkes tecrube ettigini paylasirsa ogreniriz yukarida bir ustanin sitem ederek bir kac ornek verdigi gibi bazi isaretlerin cozumlerin nasil olacagini tecrube ederek bize aktardigi gibi yoksa bir gram ilerleyemez ilerleyemeyiz. Ben kendimden ornek verim yillardir forumlarda bu isi ogrenmek icin tabiri caizse kacirmadigim konu kalmasin diye cabaladim kendi capimda ogrenmeye calistim hala bazi seyleri yeni yeni cozuyorum ve aklima dank ediyor ve bu forum da bilgilenmek cok onemli on hazirlik ve gerekli cunku araziye ciktigimda gordum ki teoride gibi olmuyor bazi seyler. Dagi tirmanacaksin gozlerin gorecek aklini calistiracaksin pacayi siyaracaksin patikayi takip edeceksin harabeyi goreceksin agacin kokunu bulacaksin vs. Binlerce ornekle gider defineciligin derinligine detaylarina inmek gerekir.. Bunun uzerine 10 forum yazariz o yuzden her zaman kisa tutmaya calisiriz yazilarimizi karsimizdakinin kapasitesine bagli olarak devam ederiz. O yuzdendir ki bilmece gibi bazi ustalarin yazilari ve kisadir yeri geldiginde. Dedim ya forum defineciligi bunun da dertleri var bizim icin ama biz ilerleyecegiz Allahin izniyle bir arpa boyu kadar da olsa adim adim geliyoruz. Uzun aradan sonra tekrardan selamlar hatamiz varsa affola ustalar. Ben genc bir define ciragi saygilar.

KOMAGENE

Vip Üye
ustamızın dediği gibi saha çok önemli çözülmüş olanıda çözülecek olanıda sahada görmek
definecilikte bir diğer olay ki bu bana göre defineciliğin kangreni eşkiya belgeleri ben daha eşkiya belgesi ile bir gömü bulan görmedim duymadım ustalar kusuruma bakmasın herkesin düşüncesine saygı duyarım ama o belgeler yokmu ah o belgeler tarif edilen yerler Türkiyenin 7 bölgesinde işaret edilen yerler muhakkak var üstüne yurtdışndada var ne hikmetse bulan yok sonuç zaman ve para kaybı
birde olaya bir gizem katılır gömüler şifreli söylenir yaklaşık 200 yer adı gecer eh musadenizle birkaç yerde sizin bölgenizde olsun
değirmen var çatalkaya var direkli mağara kel tepe