Dere Ve 3 Tane Tümülüs

longerstay

Kullanıcı
s.a arkadaşlarım abilerim lütfen yardimci olurmusunuz
Wrb5dY.jpg

sitenize yeni kayıt oldum ve yıllardır bizim bahçede duran bir taş var resimlerini ekleyeceğim .. bu taş ne anlama gelir yada neyi işaret eder fikri olan varsa lütfen hemen bildirsin :D bayrama köye gidicem araştırma yapmış olurum :D daha önce bir kişiye sordum oda bana bu resimde bir dere var ve 3 adet tümülüs var demişti buyrun resimlere birde siz bakın
gLXavb.jpg
gLXaDQ.jpg
rdEr4B.jpg
ozEvW2.jpg
ozEvW2.jpg
B98Y79.jpg
Z1Y4PA.jpg
AY3adp.jpg
zEnXz6.jpg
PEQ9D8.jpg

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Kullanıcı
sevgili kardeşim,burdaki bulgular kesinlikle tümülüs vermez. zemin altı verir.
kaya araziye uyarlanmış. setli kademeli bir yer. haça benzetilmiş bir bulgu ve diğerkısımda setli kısmın bir tarafınad olan küçük öz veya çukurluk bir kaç alan.
şimdi kaya sabit olmadığı için ,bu resime göre haçın olduğu ulaşılması gereken yönü vermek seni yanıltmak olur.
bayramda gideceğine göre ,sabit kayalarda bulacağın bulguları yorumlamayı tercih edelimki seni boşuna yormayalım.
eğer kaya olduğu gibidir dersen,üst sırt sol kısma çık ve ,dikkatini çeken ne var bir incele. mutlaka değişik bir arazi yapısı görürsün. ama ben doğru yönde olmadığı kanaatindeyim. sağlıcakla.

longerstay

Kullanıcı
2, ve 3, resme bakarsanız sağ üst tarafta yazıya benzer şekiller var zaten üzerinde anlam yükleyebileceğim bir işaret bulamadım biraz harita gibi duruyor benim kafamı karıştıranda bu zaten .. yorumlariniz için tşk ederim devamını bekliyorum

karanar

Kullanıcı
ikizceli usta gerekenleri fazlasıyla söylemiş. yalnız; sağ köşedeki yazıyı ıslatıp, kurumaya yakın fotolasan belki çözebiliriz. başarılar.

longerstay

Kullanıcı
yeni resimler için çalışacağım :D
yorumlariniz için tşk ederim .. yakında yeni resimleride yüklemiş olurum

KOMAGENE

Kullanıcı
BU TAŞTAN ÇOK GÜZEL bahçe duvarı olur başka da bir şeye yaramaz her taşın resmi de çekılmez resim çekerken harcadığın zamana yazık kardeşim

longerstay

Kullanıcı
bu taş doğal bir taş mı yani ? eğer bu taş bişiler gösteriyorsa ben onu bulacağım .. bi kere kafaya taktım
eğer senin dediğin gibi bu taş sadece bir duvar taşı olur başka bir işe yaramaz sonucu cikarsa ben bu işi birakırım ..
yaklaşık 2 yıldır falan ilgileniyorum bu tip şeylerle .. şu ana kadar çok yol aldim fakat böyle bir şeyle hiç karşılaşmadım .. bazi arkeologlar taş üzerinde harita var diyor .. kimileri sağ üst tarafta yazıya benzer şekiller var ilk önce bunlari çözmemiz gerekli diyor .. yani şuan nerden bakarsan 15 kişi bu taşı araştırıyor :DD tümülüs yada diğer şeyler basit bir açıklama ile çözülebiliyor .. ama bu çok farklı beni deli eden de bu zaten .. şimdiye kadar girmediğim delik yada görmediğim işaret kalmadi çok mezar gördüm .. her tarafı işlemeli çok mezar taşı çıkardım ama bunun gibisine hiç rastlamadım .. bunu da çözeceğim çözeceğiz inş :D atalarımız bir elin nesi var demiş çok ta doğru söylemiş .. bilgi okuyarak edinilir ama yaşayarak , paylaşarak büyür :D tşk ler yorumun için

KOMAGENE

Kullanıcı
longerstay kardeşim bizimkisi edindiğimiz tecrübelerden yola çıkarak fikir yürütmektir keşke senın dediğin gibi o taş işe yarasa ve keşke birşeyler elde edebilesin o vakit hiç olmazsa varlıklı kazanmış biri olursun ve bu vesileyle yolumuz bir gün senın tarafına düşerse bir çay ısmarlarsın ne bileyım bişiler yaparsın:) şahsi fikrim o taşın normal bir taş olduğu madem çay içmekten bahsettik buyur sen gel adıyamana ben hem bir çay ısmarlayayım kardeşime hemde o taşın benzeri taşlardan milyonlarca sana göstereyım
farzedelımki o taş normal doğal bir taş değil o halde
1- harita(öyle harita olmaz)
2-herhangi bir medeniyete ait yazı (çivi yazısı hiyeroglif yazı vs vs. değil)
3-hayvan insan figürü (elbette değil)
eh geriye 2 şık kaldı ya doğal taş yada uzaylılar getirdi hadi kolay gelsın :D

longerstay

Kullanıcı
bu taş çok karışık içinden çıkamadik desem yeridir :D bir kaç arkeolog arkadaş araştırıyor :D taş bir vazo gibi ses çıkarıyor sanki içi boş gibi :D ben onlara devrettim yani :D şimdi başka bir yer buldum onunla ilgileniyorum .. tabi ilgilenebildiğim kadar iş güç maddiyat .. burda çook tümülüs var hatta biri acayip büyüklükte üzerinde bir delik var 25 cm eninde arkdaşımın dedesi şöyle dedi : biz küçükken o delikten taş atardık ses 3 yada 4 saniye sonra gelirdi diye söyledi bize ... dediğim gibi yapacak iş çok ama imkan yok .. yorumlariiniz için gerçekten çok tşk ederim eğer çoruma yolunuz düşerse çay içmeye beklerim :D

ECE07

Kullanıcı
Arkadaşım ben de Adıyaman ile aynı fikirdeyim. İşaretin ne amaçla yapıldığını hepimiz az çok biliyoruz. İsterseniz bir empati yapın ve siz olsaydınız bu kayaya işaret yapar mıydınız? Sabit olmayan bir kayadaki her türlü figür (İster kanal olsun isterse Civcivli Tavuk olsun) benim için işaret değildir. Sabit olmadığı için en ufak bir yer yada yön değiştirmesi durumunda bütün önemini ve amacını kaybedecektir. Saygılar.

Üst Alt