Doğal Mı? | Define işaretleri ve anlamları

Doğal Mı?

smhylmz88

Kullanıcı
Öncelikle herkese hayırlı bayramlar..
Bu işe yeni başlayan herkes arazide her gördüğü kayayı inceler, işaretler görür :) yada gördüğünü sanar..
Bende yeniyim, affınıza sığınarak soruyorum, bu bir işaret mi yoksa doğal bir iz mi?
İşaret kabaca bir çukur sonra tümsek sonra tekrar çukurlaşan bir düz çizgi halinde
Teşekkürler..

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Kullanıcı
hayırlı bayramlar kardeşim.
yeni olsan da gözlerin ve beynin seni doğru yönde götürmeye yetiyor.

çizdiğim yerlerde hiç bir şüphen olmasın. hatta öndeki ve sağdaki kayalarda fazla belirli olmayan detaylar var.
yalnız ,bir kaç yönden ve daha geniş açılı görünüm olmalıydi ki, şuradan başlamalısın diyebilirdik belli.
ağaç uzun ömürlü ahlat vb bir cinsmi.

smhylmz88

Kullanıcı
Merhaba ustam senin yorumların beni heyecanlandırıyor çok teşekkürler öncelikle ilgin için.. Geniş açılı fotoğraf çekmek o an aklıma gelmiyor çünkü asıl amaç taş yığmalardı benim, oraya giderken fotoğrafladım ama yarın bu taş ile ilgili fotoğraflar gelecek inşallah.. Ağacın cinsi hakkındada bilgim yok malesef.. sarıyla çizdiğin yerlerin anlamlarını öğrenme şansım var mı ustadım deneyim kazanmak için soruyorum mazur gör :)

Not: ağaç ahlat cinsi ağaçmış hocam..

ikizceli

Kullanıcı
sorabilirsin güzel kardeşim.bu tür bulgular az sayıda ve yatay olursa bir birine yakın olan mezarları verir. bazıları değerli metal verir. sayı biraz fazla ve böyle dikine olursa hem mezar ve metal verir. tabiiki bunda sayısının da bir ölçü önemi vardır.
burada ,kayanın üstündeki konulmuş gibi ve ayrı görünümde olan kaya ve çizdiğim traşlanmış yerler,buranın mezar değilde oda türü olduğunu veriyor. normal mezar verse,ne üstteki nede diğer işçilikli yerler olmaması lazım. zaten ağaçta bunun teyidi oldu.
imkanınız varsa hiç kimseye sormadan, cihaz veya çubukla boşluk sistemiyle rahatça tespit edebilirsiniz.
kayanın alt kısmından girişi başlar ve kayanın üstüne doğru odası uzanır.
selametle kardeşim.

smhylmz88

Kullanıcı
sorabilirsin güzel kardeşim.bu tür bulgular az sayıda ve yatay olursa bir birine yakın olan mezarları verir. bazıları değerli metal verir. sayı biraz fazla ve böyle dikine olursa hem mezar ve metal verir. tabiiki bunda sayısının da bir ölçü önemi vardır.
burada ,kayanın üstündeki konulmuş gibi ve ayrı görünümde olan kaya ve çizdiğim traşlanmış yerler,buranın mezar değilde oda türü olduğunu veriyor. normal mezar verse,ne üstteki nede diğer işçilikli yerler olmaması lazım. zaten ağaçta bunun teyidi oldu.
imkanınız varsa hiç kimseye sormadan, cihaz veya çubukla boşluk sistemiyle rahatça tespit edebilirsiniz.
kayanın alt kısmından girişi başlar ve kayanın üstüne doğru odası uzanır.
selametle kardeşim.
Yani hocam mezar degilde sadece oda yapısı mi burası yoksa oda mezar anlamında mi? Ben yarın genis çaplı fotograflama yapicam.Birde ustam cihaz yardımıyla yoklasak üstten değerli tespiti yapmamız mümkün mü? çok tesekkur ediyorum alakan ve değerli zamanını ayirdigin için..

Son düzenleme:

smhylmz88

Kullanıcı
bir de ustam, "ağaçta bunun teyidi oldu" demişsin ona takıldım.. Müsait bir vaktinde cevap yazarken ağaçla ilişkisindende bahsedersen aydınlanmış olacağım..
Allah razı olsun..

ikizceli

Kullanıcı
bazı ağaç türleri ,yapıtların olduğu yere dikilirdi. bunlar uzun ömürlü olduğu için ,tercih edilirdi. ahlat ta bunlardan biri. bazen bir çınar bazen bir meşeyi ayni amaçla kullanıldığını görebilirsiniz.
burada görülen oda tipi mezar odası olduğudur. metal ihtimaline karşı üstten tespit yapılabilir. ama işin bilen tecrübeli birine ihtiyacınız olabilir. iyi bir çubuk ustası kolayca varsa ,oda içindeki noktasına kadar tespit edebilir.

Mirkut

Vip Üye
Icimden buralarda bir seyler olabilirdiye geciyor. Bir bosluk kontrolu yapsaniz bizimde sikintimiz giderilmis olur. Mezar olma ihtimali var fakat net isaret gormedim.

Üst Alt