Düdüklü Tencerede Kuzu Tandir | Define işaretleri ve anlamları

Düdüklü Tencerede Kuzu Tandir

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
DÜDÜKLÜ TENCEREDE KUZU TANDIR
Cahide Sultan
21642319449_43a2271d52_c.jpg

Bir araya gelince ne konuşalım?

Ey iman edenler! Siz başbaşa gizlice konuştuğunuz zaman, günah, düşmanlık ve peygambere isyanı konuşmayın. İyilik ve takvayı konuşun ve huzuruna toplanacağınız Allah’a karşı gelmekten sakının. (Mücadele:9)

Selamun aleykum dostlar. Kur’an’ı Kerim’de, Ey iman edenler diye başlayan ayetleri okurken, “Buyur Rabbim” diyesi geliyor insanın. Çünkü iman edenlerin safına koyuyoruz kendimizi. Kulak verip dinliyoruz.

Ey iman edenler! “Allah’ın emrine uygun yaşayın/aykırı davranmaktan sakının…”(Bakara:278)

Ey iman edenler! Eğer küfre sapanlara itaat eder (ve İslâm’a uymayan yaşayış şekillerini benimser)seniz, sizi ökçeleriniz üzerinde gerisin geri (küfre) çevirirler de (dünya ve âhirette) ziyana uğrayanların durumuna düşersiniz. (Ali İmran: 149)

Amenna Rabbim, peki Rabbim deyip o minval üzere amel eden çaba gösteren kullarından olalım inşaAllah.

21817391922_48fe687fb5_c.jpg

Kurban bayramından yeni çıkmış olmanın verdiği rahatlıkla etli tarifleri yayınlayayım. Adese dergisine Kurban sayısı için hazırladığım tarifler hazırlamıştım. Bu tarif onlardan biri. Susuz ve pamuk gibi pişen nefis bir lezzet. İncik yoksa, etin herhangi bir kısmından da kullanabilirsiniz. Özellikle kemikli et kullanmanızı tavsiye ederim.

DÜDÜKLÜ TENCEREDE KUZU TANDIR

Malzemeler

• 2 adet kuzu incik
  • 1 yemek kaşığı limon
  • 1 çay kaşığı şeker
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 6-7 adet tane karabiber
  • 1 küçük kuru soğan
  • Yeteri kadar tuz
    21642301049_1c915f79c9_o.png
Hazırlanışı

• Kuzu incikleri yıkayın. Kalın etli kısmına bıçakla derin bir çizik atın. Limon suyu, şeker ve zeytinyağıyla beraber incikleri ovun. Düdüklü tencereye incikleri yerleştirin. Tencerenin kapağını kapatın.
  • En küçük ocağı kısık ateşe ayarlayın ve pimi indirin (Fıs sesini beklemeden pimi indiriyoruz) Yaklaşık 1,5 saat bu şekilde pişirin.
  • Tencerenin kapağını açıp tuzun atın ve dibinde biriken suyundan etin üzerine gezdirin.
  • Kapağını kapatıp 15 dakika daha pişirin.
  • Tercihen pirinç pilavı ve sotelenmiş sebzelerle beraber servis edin.
NOT: Yemeğimizi hiç su eklemeden pişiriyoruz. Kendi bıraktığı su pişmesi için yeterli oluyor. Düdüklü tencereniz fazla hava kaçırıyorsa, 1 saat sonra eti kontrol edin. Dibinde su kalmamışsa, yarım çay bardağı kadar ilave edebilirsiniz.

2 incikten fazla da kullanacak olsanız limon suyu miktarını artırmayın. 4 incikten fazla kullanırsanız biraz daha artırabilirsiniz.

21642319449_43a2271d52_c.jpg

Afiyet olsun sevgili dostlar..
içinizde beğenmedim diyen çıkarmı bilmem.. ben duman oldum yaw...

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Kullanıcı
muhterem,sabahın köründe sürdün önümüze.yapabilecek beceri varmı,varsa bile yiyecek diş varmı.:D
dişi olanlara afiyet olsun. emeğine sağlık Lacivert hocam. bu günlerde geçer inşaallah.:(

Üst Alt