Egitim Konulari Selçuklu Tek Başlı Çift Aslan Sembolizmi | Define işaretleri ve anlamları

Egitim Konulari Selçuklu Tek Başlı Çift Aslan Sembolizmi

BABACONDA

DiScOvErY
Kullanıcı
Selçuklu Tek Başlı Çift Aslan Sembolizmi ve Çin Sanxingdui Kültüründeki aynı Sembolizm.

13. yy. Türk Selçuklu Panel Süsleme Parçası. Çift Aslan, Tavşan Figürlü ve Bezemeler ile süslenmiş. Selçukluların Hakimiyet ve Hükümdarlık Sembolleri olarak Aslan ve Kartal'ı kullanmaları, sanıyorum yine Kozmolojik Düşünceleri ile bağlantılı. Güneş Aslan Takımyıldızında Zirvededir ve Parlar. Çift başlı kartal, Kartal Takımyıldızını ve Eski Türk Düşüncesinde, Güneşi, ve Güneş Kuşu olarak bilinen ve küllerinden doğan, Simurg-Anka kuşunu sembolize eder.

Türk Selçuklu 13.yy. Rölyef Panel. Kadın Başlı, Üç dilimli tacı olan Kanatlı Sfenks. Ve Kanatlı Grifon. Aslında Kulaklı Selçuklu Kartalı ve Aslan Karışımı bir Hayvan..KARTAL-ASLAN..

Selçuklu Aslan Rölyef. 13.yy.

Türk Selçuklu Rölyef Pano. 13.yy. Kadın başlı, Başında üç dilimli Tacı olan, kanatlı Sfenks. Ve Sıgun Otu Yiyen Kutlu Sıgun Geyik..

Türk Selçuklu Aksaray Alay Han, 13. yy. Simetrik Tek Başlı Aslan İkonografisi.

BABACONDA

DiScOvErY
Kullanıcı
genelde literuturdeki bir cok sikkeyi gordum fakat dedigin sekilde hic rast gelmedi tek aslan ve aslan boga var o dedigini gormedim duymadim bilmiyom.