Elmas Kaynağı Bulundu | Define işaretleri ve anlamları
  • Hoş Geldin Ya Şehr-î Ramazan

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
Güzel haber
Haberin tamamı için linki tıklayın

BENİM GİBİ HİÇ BİR MADDİ İMKANI OLMAYAN BİRİSİ 17 ADET LAMPROİT BACASI BULUYORSA TUM-HABERLER.COM: Siz açıklamanızda lamproit bacalarının varlığından bahsediyorsunuz. Fakat buna karşı çıkanların da olduğunu söylediniz. Türkiye'de lamproit bacası ve elmasın olmadığını söyleyenler, iddialarını nasıl kanıtlamaktadır?
METİN UYSAL: Bu soruyu iki şekilde ele alarak cevaplayayım. Birinci olarak art niyetle karşı çıkanlar ki bunlara bizim söyleyecek cevabımız yoktur. İkinci olarak ise, bilimsel argümanlarla ama, ön yargı ile karşı çıkanlar var. Burada problem şudur; kimi bilim çevrelerinde elmasın sadece “kimberlit bacası”nda olduğu kabul ediliyor. Bu tez fiili olarak çürütülmüştür. Bunun alt versiyonu olabilir yani, lamproit bacası ülkede yok fikri de ekte gösterdiğimiz gibi çürütülmüştür. Benim gibi, hiçbir maddi imkanı olmayan bir kişi bile, yok denecek olanaklarla on yedi adet lamproit bacası buluyorsa, devlet gücü ile neler olacağını hayal ediniz. Acilen yapılması gereken hususlar vardır.Bunları kısaca sıralayabiliriz; - Üniversiteler yasa ile belirlenmiş şekilde, değerli taş ve maden arayıcıları ile birlikte çalışmalı ve bulunan numuneleri ücretsiz analiz yapmalıdır.
- MTA kurumu derhal değerli taş bölümü kurmalı ve bu konuda üniversiteler ile uyumlu çalışmalıdır. - Türkiye'de maden çıkartan şirketlere mineralog çalışma zorunluluğu getirilmelidir. - Batı ülkelerinde var olan “buluş hakkı” yasası çıkarılmalıdır. Böylece, amatör maden arayıcıları için teşvik ile motivasyon sağlanmış olacaktır. - Şu anda onbinlerce değerli taş ve maden arayıcısı vardır. Bu Türkiye için devrim niteliğinde değişimdir, ancak halkın geldiği seviye ile devletin bulunduğu zemin çok farklı olup gelişmeye uygun değildir. - Bahsi geçen siteler(d.taş ve maden siteleri) mutlaka yarı resmi hale getirilmeli üye kabulü gibi işlemler ile site yönetimi demokratikleştirilmelidir. - Bütün arama ve bulma işletme Çumhurbaşkanlığına bağlanıp hızlı netice alınması mümkün hale getirilmelidir. Burada bazı açıklamaları zorunlu görüyorum. Öncelikle belirteyim ki on iki yıldır değerli taş ve maden konusunda çalışıyorum. Gördüğüm ve yaşadığım pek çok ibret verici olay yaşadım. Öncelikle bizim bilim insanlarımız ne ülkesine, ne kendisine güven duygusundan yoksundur. Beyinler Batı üstünlüğü yargısı ile karartılmıştır. Herhangi bir değerli taş bulunması karşısında genellikle yorumlar olumsuzdur, sanki bu ülke “olmazlar ülkesidir!” Oysa bizim ülkemiz pek çok ülkeye göre müthiş avantajlara sahiptir. Röportajın geriye kalan bölümü TUM-HABERLER.COM'da yayınlanacaktır.

Kaynak Linki =

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Aliveli ustam söyleyecek çok şey var da söylemek zor. Maden şirketleri ülkenin her yerinde analiz yapıyor. 42000 maden ruhsatı verilmiş. ( ) Bu şirketler elmas varsa bile habersiz olamazlar. Ülkede herhangi bir madenin olmasından çok onun kim tarafından işletildiği önemli. Kazdağlarının tepesini kim açtıysa çıkacak elmasta onların eliyle yurtdışına ham olarak gider, işlenmiş olarak geri alınır. Bari elmas madenleri yeraltında kalsın.