Ermenistan'ın Altı Köşeli Yıldızı | Define işaretleri ve anlamları
  • Hoş Geldin Ya Şehr-î Ramazan

Ermenistan'ın Altı Köşeli Yıldızı

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Kültürel kaynakların son zamanlarda değişikliklerini ve günümüzde ki insanların geçmişe olan bakış açıları keza aynı şekilde asimele sebeplerinde ki gelişime bakarken gözüme şöyle bir kaynak denk geldi.
Merak edip dayanamadım açtım baktım üşenmedim baştan sona kadar da okudum. Dil ingilizce ben orjinal metni halinde okudum ama önemli kısmı türkçeye çevirdim. Konuda “ERMENİSTAN’ın ALTI KÖŞELİ YILDIZI” dikkatimi çekti. Aşağıda ben iki resim ekledim. Konunun devamını orjinal metinden okursanız daha sade ve anlaşılır olur.

Konu Metninin Özeti ;

Bugün çoğu insan altı köşeli yıldızı ( heksagram ) Yahudi kimliğinin ve Yahudiliğin modern sembolü olduğu için Yahudi Davut Yıldızı (Magen David) ile ilişkilendirir. 1948'de İsrail'in resmi bayrağında bile kabul edildi. Wikipedia'ya göre: "Yahudi cemaatinin sembolü olarak kullanımı 17. yüzyıla kadar uzanıyor." Ancak, Ermeni kültürünün diğer birçok yönü gibi, heksagramın Ermeni kullanımı hakkında fazla bir şey yazılmamıştır. Bilimde, sanatta, mimaride, süslemelerde ve hatta dini amaçlarla kullanılmasına rağmen tarih boyunca yaygın olarak kullanılmıştır.

Bilgi gerçekten her defineci için çok önemli özellikle acemi düzeydeki arkadaşlar için. Tıpkı her haçın mezar işareti olmaması gibi bu 6 köşeli yıldızda farklı anlamlara sahip. Miladdan önce 10 bin ile 3 bin arası başlayan bazı söylentileri bile var. Sanırım bu konuda ermeniler kendileri dahi nereden geldiklerini bilmiyorlar. Sizlere iyi araştırmalar diliyorum. Selametle İnş’ALLAH. 😊🤚

Ekli dosyalar

• 290FD3BA-7DAD-437A-AF96-10CD78084B09.jpeg
    290FD3BA-7DAD-437A-AF96-10CD78084B09.jpeg
    139 KB · Görüntüleme: 9
  • 9FFE461A-6B41-4F97-BA7E-C531EEE65366.jpeg
    9FFE461A-6B41-4F97-BA7E-C531EEE65366.jpeg
    45.8 KB · Görüntüleme: 5