Gönenli Mehmet Efendi'den Bir Hatıra | Define işaretleri ve anlamları
  • Hoş Geldin Ya Şehr-î Ramazan

Gönenli Mehmet Efendi'den Bir Hatıra

wolf81

Kullanıcı
BENİM SIRRIM
Gönenli Mehmet Efendi, Sultan Ahmet Camii’ne tayin edilince çevreyi incelemiş. Fakir ve düşkün kimseleri bulup ilgilenmek istemiş. O civarda oturan âmâ (kör) bir kimseyi tespit edip ziyaretine gitmiş. Selâmdan sonra:–Efendim ben Sultan Ahmet Camii’ne imam geldim. Hem sizi ziyaret etmek hem de üzerime düşen bir görev varsa onu ifa etmek isterim, demiş.
Âmâ adam:–Allah razı olsun, hoş geldiniz, demiş.
Hocaefendi:
–Maaşınız falan var mı? diye sormuş.
–Hayır, yok, cevabını vermiş adam.
Hocaefendi:
– Peki, başka yerden geliriniz falan? demiş.
Âmâ adam:
–Hayır, herhangi bir gelirim yok! demiş.
–Peki, neyle geçiniyorsunuz, diye sorunca; âmâ öfkelenmiş:
–Bundan size ne efendi? Bir de imamsınız, rızık haa! Rızık kimden hoca? Gidebilirsiniz!. diye konuşmuş.
Hocaefendi çıkmak zorunda kalmış. Lâkin o gece gözüne uyku girmemiş. Ertesi gün sabah yine gitmiş ve kapıyı çalmış. Âmâ adam içeriden:
–Kimsin? diye seslenmiş. Hocaefendi:
–Dün kovduğun yüzsüz imam, cevabını vermiş. Âmâ adam kapıyı açmış:
–Gene neye geldin? diye söylenmiş.
Hocaefendi:
–Hiç efendim, ziyaretinize geldim. Beni bin defa kovsanız da yine geleceğim. Yine geleceğim, demiş. Âmâ adam:
–Adın ne senin, ne derler sana? demiş.
Hocaefendi:
–Adım Mehmet Öğütçü, efendim. Gönenli Hoca diye tanırlar beni, diye karşılık vermiş. Âmâ adam bunu duyunca:
–Buyur gir içeri, konuşalım, diyerek içeriye buyur etmiş. Hocaefendi içeri girince âmâ adam:
–Kusura bakma hoca, dün kalbini kırdım.
Hakkını helâl et, demiş. Hocaefendi:
–Estağfirullah efendim. Sizi dinliyorum, demiş. Âmâ adam şöyle anlatmış:
–Benim sırrım şu hoca. Ben her gün kuşluk namazını kıldıktan sonra, “Ya Rabbi! Kuşluk senindir, güzellik senindir, nimet ve her şey senindir. Eğer rızkım gökte ise, yere indir. Yerde ise, çıkar. Uzakta ise, yaklaştır. Haram ise, helâl et. Dar ise, genişlet ve elime ilet.” diye dua ederim. Sonra ellerimi yüzüme sürer sürmez, biri gelir sağ dizime vurur. “Aç elini!” der. O günkü ihtiyacımı verir gider. Bu her gün böyle devam eder.
Hocaefendi onu hayretle dinlerken âmâ adam sözlerine devam etmiş:
–Aynı zat bugün de geldi ve sağ dizime vurarak benim kısmetimi verdikten sonra, sol dizime vurarak, “Bunu da Gönenli Mehmet Efendi’ye ver.” dedi. Al kısmetini!…
Büyük âlim, fakirlerin ve talebelerin mânevî babası Gönenli Hocaefendi içli içli ağlamaya başlamış ve “İlâhî ya Rabbi! Hikmetinden sual olunmaz.” diyormuş.
Hocaefendi şunu kendisi söylemiştir: “O âmâ adamdan bu mübarek kısmeti aldıktan sonra ömrü hayatımda hiç darlık çekmedim.
Rızkını Allah’tan bilmeyip de onun mahlûkundan beklemek, insanı Cenâb-ı Hak’tan uzaklaştırıp, halka muhtac eder. Rabbim, rızkını Allah'tan bilen kullardan eylesin cümlemizi inşeAllah. ( Amin )

metin77

Kullanıcı
Dua icerisinde ilk.dikkatimi ceken cumle " eger riskim gokte ise yere indir, yerde ise çıkar" defineci oldugumuzdan sanirim. Ben boyle dua.etmezdim.artik bu saatten sonra dualarima bu cumleyide ekliyecem. Sedece benim icin degil, hepimiz icin..allah kabul etsin Amin

wolf81

Kullanıcı
Dua icerisinde ilk.dikkatimi ceken cumle " eger riskim goktegenişlet ve elime ilet" ise çıkar" defineci oldugumuzdan sanirim. Ben boyle dua.etmezdim.artik bu saatten sonra dualarima bu cumleyide ekliyecem. Sedece benim icin degil, hepimiz icin..allah kabul etsin Amin
:) devamıda güzel metin ustam oda ilgilendirir "Eğer rızkım gökte ise, yere indir. Yerde ise, çıkar. Uzakta ise, yaklaştır. Haram ise, helâl et. Dar ise, genişlet ve elime ilet" (Amin)

metin77

Kullanıcı
:) devamıda güzel metin ustam oda ilgilendirir "Eğer rızkım gökte ise, yere indir. Yerde ise, çıkar. Uzakta ise, yaklaştır. Haram ise, helâl et. Dar ise, genişlet ve elime ilet" (Amin)
O cumle dikkatimi cekti. Duanin Tamami guzel dedigin gibi :)

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Eline sağlık ustam güzel bir paylaşım olmuş Mevlam cümlemizi samimi bir kalple ona iltica eden ondan başkasına meyl etmeyen dualarına icabet edilen kullarından eylesin inşAllah...

MAVRAN

Super Moderatör
Wolf81 kardeşim ALLAH cümlemizi bu sırra mashar olanlardan eder inşellah. RABBİM Senden razı olsun. İnşallah hisse cikaranlardan olur hayatımıza tatbik edenlerden oluruz güzel kardeşim. Çok güzel bir paylaşımdı.