Günah Keçisi... | Define işaretleri ve anlamları

Günah Keçisi...

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Hazır sapiklıktan mevzu açılmışken bir konuda benden olsun...
Yahudi kavminin günahlarını yüklenen Günah Keçisi

Eski Ahit'deki Kefaret Günü ayinlerinde Yahudi kavminin günahlarını simgesel olarak bir erkek keçiye yüklenirdi.Günah keçisi deyimi, iyi gitmeyen her türlü işten sorumlu tutulan, başkalarının cezasını ve sorumluluğunu çeken kişi olarak toplumumuz tarafından anlamlandırılır.

Deyimin kökeni Yahudiliğin inanış ve tarihinde vardır ama olayın gelişimi İncil kitabında da anlatılır.

Yom Kippur, Musevilerin en kutsal bayramıdır, ana temaları kefaret ve tövbedir. Bu bayramda dualar okunur, kura ile iki keçi seçilir. Biri kurban edilir ve kanı kutsal sayılan yerlere serpilir. Diğer keçi ise günah keçisi olur.

Aaron (din adamı) ellerini üstüne koyar ve ulusun günahlarını itiraf eder. Bu keçi sırtında toplumun tüm günahlarını yüklenerek, insanları arkasında günahsız bırakarak uçurumdan aşağı fırlatılır.

Bu gelenek yüzyıllar boyu tekrar edilir. Simgesel olarak başında insanların suçunu taşır. Bu keçinin adı Azazel olarak bilinir. Yani günah keçisi. Bu keçi başlangıçta kurtulan keçi veya kaçan keçi olarak anılır iken, sonradan ismi zaman içerisinde günah keçisi olarak kullanılmaya başlanır.

Diğer yandan Azazel ismi: Şeytanın Adem tarafına secde etme emrinin verilmesinden önceki ismidir ve yahudi geleneğinde de Azazil isminden benzer bir şekilde bahsedilmektedir...

gıral

Vip Üye
Eline sağlık ustam
Birde inatçı keçi vardı onuda @aliveli44 ustam anlatsın:D

Yeşilordu

Kullanıcı
Bendenden bir kıssa gelsin o zaman :)
Eyvahını bilmeyen derviş
İkindi vakti öncesi abdest almak için avluya çıkan şeyh, dervişin tekinden bir ibrik su ister. Derviş getirir. Yere çömelmiş abdest almaya başlayan şeyh, bir yandan da bahçedeki dervişleri gözlemek için sağa sola bakmakla meşguldür. Su döken derviş bakar ki; şeyh elini yıkarken bazı yerleri kurudur; içinden,

- Bir de bize mürşit olacak, doğru dürüst abdest almayı bile beceremiyor diye geçirir. Bakışları alaycı ve suizancıdır. Şeyh kafasını dervişe doğru kaldırır, dervişin bakışlarını yakalar, aklından geçenleri okur.

- Evlat, sen bize yaramazsın. Akşama kalmadan dergahımızı terk et der.

Derviş bin pişmandır ama nafile kovulmuştur artık. Ne ailesi ne de gidecek bir yeri vardır. Deli divane dağ tepe yürür. Yorulmuştur artık. Havada kararmıştır. Yolda bir çoban görür. Allah misafirine verecek ekmeğin var mı deyince, çoban buyur eder ve dervişten olanı biteni dinler. Çoban bu duruma üzülür ve,

- Şu karşıdaki dağın ardında bir şehir var. Oraya git. İsmi Eyvallah şehridir. Ne alırsan al eyvallah dedikten sonra, ücretsiz bedavadır orada, der.

- Nasıl yani para pul istemiyorlar mı?

- Eyvallah diyene her şey bedava.

- Yalnız Eyvallah şehrinin üç kuralı var. Bunları ihlal edersen şehirden atılırsın.

- Nedir bu kurallar?

--- Bir; kulun işine karışmayacaksın.
--- İki; Allahın işine karışmayacaksın.
--- Üç; asla yalan konuşmayacaksın.

Kolaymış, der derviş, biz bunları dergahta zaten yapıyorduk, der içinden.
Sabah çekine çekine şehre girer. Önce hamama gider, yıkanır kasaya yanaşır, 'Eyvallah' der, sağ elini sol göğsüne koyarak, kasa başındaki hamamcı, eyvallah diye karşılık verir.

- Borcum ne, diye sorar?

- Eyvallah dedinya kardeş, borcun yok, der hamamcı.

Derviş sevinir, iyiki dergahtan kovulmuşum, bu şehirde padişahlar gibi yaşarım, diye geçirir içinden. Aradan bir ay geçer, ben bir aile kurmak istiyorum der, derlerki ; eyvallah de, yarın köle pazarı var, orada her milletten güzel kadınlar var, istediğini seç, evlen. Aradan bir hafta geçer, çarşıda dolanıyordur, karşıdan biri genç diğeri yaşlı iki bayan gelmektedir. Genç olanın saçları açık, diğer kadın çarşaflıdır.

- Şuna bak diye bağırır; örtünmesi gereken açık, örtünse de olur örtünmese de olur yaşlı kadın çarşaflı. Niye böyle açıksın sen diye sorar genç kadına.

- İmdaat, zaptiye..! zaptiyeler gelir;

- Ne vardı?

- Bu adam kulun işine karıştı.

Derviş karakola götürülür ve on dayak atılır. Acısından çok, kulun hatasını uyardığı için şikayet edilmesine içerlemiştir. Karakolun dış avlusuna çıkar ellerini açar, yüksek sesle;

- Allahım bu nasıl iş? Kullarını uyardım, dayak yedim, Ey Rabbim bu nasıl iş derken, sesler duyulur yine

- Zaptiyee zaptiye..! gelen zaptiyeler;

- Ne oldu?

- Şu derviş Allahın işine karıştı!

Tekrar karakol, tekrar dayak, bu sefer adamakıllı canı yanmaktadır, doğru evine gider, yatağa uzanır. Bu sırada kapı çalınır, arkadaşları gelmiştir, derviş karısına, ev de olmadığımı söyle der.

- Zaptiyee zaptiye..

- Ne vardı?

- Eşim yalan konuşmamı istiyor, yalan söylüyor..

Derviş zaptiyelerce şehirden kovulur. Üstü başı toz toprak içindedir, uzaklaşırken şehre doğru bakar.

- Eyvallah'ın ayarını bilmeyen benim gibi eyvah eyvah diye inler..

"Başkalarına güvenenler, herkesin içten olmadığını göreceklerdir; ancak kendileri içten kalırlar. Başkalarından kuşkulananlar,herkesin kendilerine ihanet etmediğini göreceklerdir ancak kendilerine hep ihanet içinde olacaklardır."

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Bu sizdeki kaşıntı korona virüsünden beter...
Senden serpmiştir benim gariban gıralıma
Bi motorlu kaşağı bulmam lazım şimdi...

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye

Ahada buldum...
Abi sen işini bilirsin :p
Yolla gelsin motorlusundan :D

Şimdi aklıma bi şey geldi (fikir)
Abi kaşağı işini hallettin kolaya kaçtın
Peki
Beni severken
Demir eldiven ile seviyordun
Onu nasıl halledecen (soru) :cool:

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye

Ahada buldum...
Abi sen işini bilirsin :p
Yolla gelsin motorlusundan :D

Şimdi aklıma bi şey geldi (fikir)
Abi kaşağı işini hallettin kolaya kaçtın
Peki
Beni severken
Demir eldiven ile seviyordun
Onu nasıl halledecen (soru) :cool:

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Dostum metak ettiğin şeye bak..
Ne eldiveni ne demiri hangi devirde yaşıyorsun...
Şimdilerde iğneli fıçı moda azizim kaşıntıya birebir siddin sene daha kaşıntı yüzü görmüyorsun...
Yaw şu icimdeki insan sevgisine bayılıyorum...