Güzel Bir Şapel......! | Define işaretleri ve anlamları

Güzel Bir Şapel......!

Kader25

Bildiğim kadar. Herşeyi bilmek imkansız.
Admin
Selamün Aleyküm.
Büyük bir dağın zirvesine yakın kayalık bir bölgede, dağın güney yamacında, kayalara oyularak yapılan bir Şapel.
Bulunduğu yer Sit alanı değil. çobanın, avcıların güzergahı. O yörede iyi bilinen bir yer. Bu nedenle resim paylaşmak
istemedim, bizim için çok önem arzediyor. Mazeretimi mazur görünüz lütfen. Bu nedenle basit şekilde ölçeksiz
krokisini yükledim.
Şapele bir kuyudan giriliyor. Kuyunun derinliği 190 cm. Kuyudan geçilince ilk giriş kemeri karşılıyor. 1,5 metre sonra giriş kemerinin (kapısının) aynısı var. İki kemer arası tavanı iç bükey. Ortasında birisi diğerinden küçük 2 adet oyuk mevcut. Sonra şapele giriliyor.
Tam karşısında mihrap, odanın sağında ve solunda birer oda daha var. Toplam 2 oda 1 salon.
İşin bilenin dediği şu: Hedef Mihrabın altında oda.
Boşluk bulmak "inşallah" kolay.

Konuyu açmamın sebebi şu:
Başka nerelere bakmak ve kontrol etmek lazım?
Tecrübelilerin tecrübesinden istifade etmek tecrübesizi tecrübeli yaptığı bir gerçek.
Değerli ustalarımın ve sitemizin güzide üyelerinin de görüşlerini almak isterim.
Şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum. Allah cc razı olsun.

apel.png

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Kullanıcı
sevgili Kader ustam,yüzeyde olsa idi, biraz daha alternatifleri olabilirdi. böyle tarz da bir yapı görmeme rağmen,kemerdeki iki oyma ,boşuna yapılmış olamaz. oymalarda mutlaka bazı anlamlar yüklenmiştir. sağa solamı zeminemi meyillidir dikkatli bakmak gerekir.mutlaka karşılığı olmalı.kolonların olduğu kısım tavandan tabana çok dikkat ister. kasa tipi kapatılmış yer olabilir. en güzeli maden tespiti yapılmalı. birde boşluk tespiti zeminde varsa verecektir.bilinen yer olduğu içinde günümüze kalmasına da pek ihtimalde vermiyorum.
mihrabın içi sıvalımıdır.dikkat çeken bir bulgu varmı bakılmalı. 2-3 adım ön kısım.
kapıdan girince mihraba bakerken sol kısım ,oda duvar ve zeminlere dikkat edilmeli.
su ihtiyacını temin ettikleri ,çeşme kaynak biliyorsanız belli ise önemlidir. kuyunun duvarlarına da dikkat etmek gerekir.
elinizde plastik bir çekiç olsun duvarları ve zemini güzelce kontrol edersiniz. oymaların görüntüsü varsa mahzuru yoksa görmekte fayda olabilir. selametle inşaallah.

Kader25

Admin
sevgili Kader ustam,yüzeyde olsa idi, biraz daha alternatifleri olabilirdi. böyle tarz da bir yapı görmeme rağmen,kemerdeki iki oyma ,boşuna yapılmış olamaz. oymalarda mutlaka bazı anlamlar yüklenmiştir. sağa solamı zeminemi meyillidir dikkatli bakmak gerekir.mutlaka karşılığı olmalı.kolonların olduğu kısım tavandan tabana çok dikkat ister. kasa tipi kapatılmış yer olabilir. en güzeli maden tespiti yapılmalı. birde boşluk tespiti zeminde varsa verecektir.bilinen yer olduğu içinde günümüze kalmasına da pek ihtimalde vermiyorum.
mihrabın içi sıvalımıdır.dikkat çeken bir bulgu varmı bakılmalı. 2-3 adım ön kısım.
kapıdan girince mihraba bakerken sol kısım ,oda duvar ve zeminlere dikkat edilmeli.
su ihtiyacını temin ettikleri ,çeşme kaynak biliyorsanız belli ise önemlidir. kuyunun duvarlarına da dikkat etmek gerekir.
elinizde plastik bir çekiç olsun duvarları ve zemini güzelce kontrol edersiniz. oymaların görüntüsü varsa mahzuru yoksa görmekte fayda olabilir. selametle inşaallah.

Kıymetli @ikizceli Hocam,
mihrap sıvalı ve maviye yakın bir renkle boyanmış.
Sanıyorum suyu yanından geçen, hala akan dereden almışlardır.
Kuyunun duvarı kontrol edildi, işlemi tamam, elhamdülillah.
Şu an 2 metreden fazla kar var. Karlar erimeye başladı.
En kısa zamanda mekanın iç kısmının resimlerini paylaşırım inşallah.
Kemer ve mihrabın haricinde görsel güzelliği yıllara dayanamamış çok yıpranmış.
İlginiz için teşekkür ederim. Allah cc razı olsun.

Kader25

Admin

Kıymetli @wolf_52 ustam,
Hani derler ya "dananın büyüğü ahırda kalmış" 2 büyük işaretin bilgisini vermeyi unutmuşum (kafam)
Giriş de 2 adet sütun var. Sonra 1.5-2 metre sonra 2 sütun daha var. ikisinin arasında kalan tavanı iç bükey şekilde.
Buranın tam ortasında biri küçük biri büyük 2 tane oyuk var. Oyuğun sağunda siyah renke yakın yarım metreden biraz fazla HAÇ kabartması ve onun yanında da kayanın renginde KILIÇ kabartması var. Resimlerini ilk fırsatta atacağım inşallah.

Kader25

Admin
disardan foto sakincali diye cekmemissin.insan icersininkini ceker ustalar daha yorumlar getirir,veya görünmeyenleri fotodan daha gözükürdü. kolay gelsin

Çok dogru söylemişsin ustam.
Kuyu bizi biraz heyecanlandırdı. Resim çekmeyi bile akledemedik.
İnşallah karlar erisin iç mekanı resimleyeceğim.

wolf_52

Kullanıcı
sütünda müjdesi ve haritası olması gerek,3cm lik bir ağaç dan yapma tıpadır bu sütüna çakılmışdır,soldaki sütünda ve kör nokdanda kalır...1.50 cm gibi yüksek hizadadır...tahmini dir bu ölçü..tıpayı aldıkdan sonra deri haritası çıkar sakın açmayın suya bırakın kendi açılır, müdeside haritasıda ordadır, rabbim hayrını göstersin...

Kader25

Admin
sütünda müjdesi ve haritası olması gerek,3cm lik bir ağaç dan yapma tıpadır bu sütüna çakılmışdır,soldaki sütünda ve kör nokdanda kalır...1.50 cm gibi yüksek hizadadır...tahmini dir bu ölçü..tıpayı aldıkdan sonra deri haritası çıkar sakın açmayın suya bırakın kendi açılır, müdeside haritasıda ordadır, rabbim hayrını göstersin...
Amin.
Allah cc razı olsun. Teşekkür ederim ustam.

Üst Alt