Hayatı ‘ramazan’laştırmak… | Define işaretleri ve anlamları

Hayatı ‘ramazan’laştırmak…

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Hayatı ‘Ramazan’laştırmak…

Ramazan; özümüze ve ruhumuza dönüşün gerçek hikâyesi… Yaşanan en derin duyguların gerçek öyküsü…

Sıradanlaşmak yerine, silinmez kayıtların tutulduğu, görüntülerin, seslerin; misal âleminde, sur âleminde, hava âleminde, zerreler âleminde ve Levh-i Mahfuz’da zapt u rapt altına alınması, melekût âleminde alkışlarla karşılanmasıdır Ramazan.

Ramazan; Günahlardan hicretin, kötülüklerden, münkerattan kaçışın, isyandan itaate yönelişin, sığınmanın adıdır.

Oruç; Rızada buluşmanın, iftara kavuşmanın, nefisle savaşmanın erdemli yürüyüşüdür.

Ahlâk-ı seyyieden, ahlâk-ı haseneye geçişin adresidir. Tüm kötülüklerin reddine, iyiliklerin kabulüne kapı açan sonsuz güzelliklerin barınağı, sığınağıdır Ramazan.

Beden, ruh, vicdan, madde/mana, latife ve duyguların dengelendiği, mihenge vurulduğu hassas terazidir Ramazan.

Oruç bereketinin, Ramazan saffetinin, teravih sükûnetinin, zekât/sadaka idrakinin, kalp inceliğinin ruhu sarıp sarmaladığı, lâhûtî âlemlerde seyr ü cevelân eylediği bir arınma, pâklanma, temizlenme sürecidir.

Böylesi sükûn ve huzur demlerinin kalıcı olması ve hayatın tüm karelerine ve anlarına hâkim olması en matlup olanıdır.

Durup düşünmek gerek: Bu atmosfer kirlenmemeli, zedelenmemeli geriye atılan adımlarla. İstikamet, istikametli olmalı, kalıcı ve sürekli olmalı. Evet, ruhu okşayan, kalbi besleyen bu demler göz ardı edilemez. Ama ya devamı? Öze dönüş ve kendini hesaba çekme projesi devam etmeli hayat boyu. Ve tüm hayatı kuşatmalı. Gerilimler, tereddütler, şüpheler, tembellikler, aldırmazlıklar, ihmaller, miskinlikler bir daha yaşanmamalı. Yaşanmamalı ki, umum hayat Ramazan olabilsin. Orucun kalıcı hikmetleri ve insan üzerindeki tesiri öylesine derin ve kalıcı olmalı ki; nefis, hevâ, heves ve Şeytan; bu nur halelerini/halkalarını yıkmaya/bozmaya cesaret edemesin.

Ramazan ve oruçla fıtrî hayatın kodları yeniden keşfedilirken, nefsin terbiye ve tezkiyesi gerçekleştirilirken; kısaca, yaratılış ayarlarında rıza endeksli ipuçları yakalanmışken, ebede kadar ulaştırılması gereken emanetin ve o emanetin Sahibinin farkındalığını yitirmeden hedefe ulaşmak gerekir.

Din, hayata hayat olsa ve dini ritüeller süslese insanlığın nazarını, İslâmî şeâirle hayat bulsa toplum, hiç çıkmaz sokaklara girilir miydi?

Gönüllerde kalıcı olsa gece ve gündüzün nurlu esintileri, gözlere fer olsa Kur’ânî bakış, Nebevî ahlâkın yaygınlaşmasına yönelse cümle himmet ve akış, işte o zaman, hayat ‘Ramazan’laşır, Ramazan ‘hayat’laşır. Ramazan ve Oruçla hayat bulan insanlığın, küllîleşen atmosferin devamına nefes aldırır, soluklanan insanlık, cennet bayırlarında yolculuğuna devam eder.

İftarla yol verilip, imsakla tutulan meşrû’ arzu ve istekler, rayında ve yörüngesinde tüm hayatı bir Ramazan ve Oruç kıvamında algılar; hayatı, hayatın sahibine teslim yolunda tereddüt etmeden fedaya hazır hale gelir biiznillah.
Kendisine sataşanlara; “ben oruçluyum” dedirten ruh, bu sefer de, “ben mü’minim, emin ve güvenilir insanım” yüceliğini yaşatır insana. Ve tüm evren sulhun, barışın, sükûnetin, huzurun, kul olmanın, insan olmanın onurunu yaşar.

Böylesine ‘Ramazan’laşan bir hayatın sakinlerinden mutluk ve huzurdan başka ne beklenebilir ki?

İşte ömrün ‘Ramazan’ı ve ‘Ramazan’ın hayatı böyle olur.

Ne mutlu yaşayanlara ve yaşatanlara…

Sevgili dostlar, bize karadeniz yolu göründü, bir hafta kadar ayrı kalacağız, Mevlam nasip ederse sonrasında görüşebilmek niyazıyla, sağlık ve esenlikler dileğiyle inşAllah...

TEVFiK

Vip Üye
Dostum ben orada olmasamda yinede bizim oraya uğrayacak olursaniz bir çayımı içmeye beklerim. Saygılar.
S.a. Bende Beklerim Ustam Bir Fincan Kahve içeriz :)
ustam bekleriz karadenizede nerde o eski ramazanlar gönlüne yüreğine sağlık ustam(ağla) Ahhhh ah nerede O' eski Ramazan'lar.:oops:

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
muhterem hocam şimdi memlekette olmadığıma üzüldüm. neden bir hafta önce değilde bu hafta. demekki her şey nasipten ileri gitmiyor.

Sağlık olsun inşAllah görüşeceğimiz günlerde olacak trabzondan samsuna kadar uzandık samsuna bir daha gitmem demiştim ama büyük konuşmuşuz bizim yeğen bastırınca bizim atlayıp zıplamalarımız havada kalıyor.. ailece söz vermiştim çocuklara derslerden bunalmışlardı ramazan girmeden bir hava aldıralım dedim yağmurdan gözümüz açılmadı ama olsun buda yetti.. sizler gibi dostlarıda arzu ettik ama kısmet senin için ünyeyide gezdik çamlıkta geçmiş hatıraları yad ettik...

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Dostum ben orada olmasamda yinede bizim oraya uğrayacak olursaniz bir çayımı içmeye beklerim. Saygılar.

Ya kısmet... bakalım nezaman mevlam nasip edecek çay dedinde cemil ustanın çayından başka düzgün çay demleyen kimseyi bulamadım senin oralarda...

esrarengiz2828

Kullanıcı
ustam erzincan tarafına gelecek olursanız burdan geçerseniz bizimde çayımızı çorbamızı içmeden bırakmam haber et yeter

MAVRAN

Super Moderatör
Ya kısmet... bakalım nezaman mevlam nasip edecek çay dedinde cemil ustanın çayından başka düzgün çay demleyen kimseyi bulamadım senin oralarda...
Ah benim Dostum sen bizim ellere gidersin de benim neden haberim olmaz Dostum keşke bir haber ucursaydin. Bizim oralarda çayı sohpetle iceceksinki zevk versin. İnşallah birgün bende orada olunca gel be Dostum bir çay demleriz kumda yanında birde sabaha kadar sürecek sohbet bak Dostum Cemil abinin çayımı yoksa ben demlediğim caymı. Hem bu Cemil usta Nerede kalıyor bir uğrayıp çayını içer teşekkür ederim. Dostumu memnun ettiysem beni bahtiyar etmiştir. Bir teşekkürü de hak etmiştir. Selam ve Saygılar.