Her Definecinin Bilmesi Gereken Kil Ve Kil Katmanları! | Sayfa 4 | Define işaretleri ve anlamları

Her Definecinin Bilmesi Gereken Kil Ve Kil Katmanları!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

nik

USTA
Super Moderatör
selamlar sevgili define mekanı üyeleri..
uzun zamandır konusunu açmak istediğim kil ve kil katmanları hakkında önemli bilgileri burada sizlere aktaracağım inşallah..
Kil,kazılarda önemli bir unsurdur..kilin su tutma özelliğinden dolayı hemen hemen her önemli define kazısında ve bazı mezar odalarında,tümülüslerde kullanılmıştır..

Kil,bazı kazılarda son katman olarak görülür fakat ağır işciliği olan yerlerde kilden önce ve kilden sonrada farklı katmanlar görülmüştür.
bazı zemin altı mahzenlerin tabanında dövme kil uygulanır ve kilin bir karış üstü en sağlam gözeneksiz horasan ile kaplanır ve en son mahzenin kendisi horasanın üstüne oturtulur. bu horasanı kırmak imkansızdır,inanılmaz sağlamlıktadır. böylelikle mahzenin altdan su alması engellenir.
Kil,farklı versiyonlar ve farklı renkler ile karşımıza çıkar. çok az miktarda elenmiş toprak içinde,horasan toprak ve kil karışımı ile kuru bir malzeme olarak mahzene giden dolgu kayaların duvarlarında, pişmiş çok sert kil katmanları tünel dolgularında vs kullanılmıştır.
KİL,kazılması zor (özellikle pişmiş sert kil) hafriyatı zordur çünkü topraktan ağırdır.

KİLİN İŞARET OLARAK KULLANILMASI
zemin altında en zor çözümü olan işaretlerden biride kil ile yapılmış olanıdır. boyut olarak serçe parmağı,bazende bir karış büyüklüğünde ve bolca bulunurlar.kilden yapılmış işaretler her zaman yardımcı işaretlerdir. ana işaretler daima iyi korunmuş sağlam ve büyük kayalardan yapılır. 2 ana işaretin ara mesafesi bazen çok değişkendir. 1,4,9,18 metrelere kadar uzayabilir.bu yüzden ana işaretlerin ara mesafelerinde daima yardımcı işaretler bulunur ve bunların bazıları kilden yapılmıştır. işaretleri yanlış okursanız,yanlış yola saparsınız ve bu size pahalıya patlayabilir yada kazıdan umudunuzu kesmek zorunda kalırsınız.
Bir diğer işaret ise kil katmanlarıdır. çok geniş bir alanda yoğun kil ile karşılaşırsanız burada size yine işaretler yardımcı olur. kil katmanları kemer şeklinde ise,kemerin altından gidilmesini söyler. bir diğer önemli işaret ise,kil katmanları arasında ince uzun çizgilerdir ve bu çizgilerden bazıları çok belirgindir. belirgin olan çizgi takip edilir.
çizgilerin haricinde,resimde de gördüğünüz gibi kilin içinde,kapıya giden yönü yine kapı gibi resmetmişler!

Kil katmanları genelde rengarenktir..organik ve in organik maddelerlerle renklendirilmiştir. kil katmanlarındaki renkler aslında birer koddur. bu kodları ilk bakışda çözmek imkansızdır. hangi medeniyetin ne amaçla kullandığını nerden bilebilirizki! bu yüzden hatayı en aza indirmek için,geniş bir alana yayılmış tek renk devam eden kilden uzak durun. genelde yeşil renk hep doğru yöne gider ve sık katmanlıdır. sarı,yeşil,gri katmanların bir arada olmaları doğru istikamettir. eflatun ve mor renkli killer sınırları belirlerler.
Bir diğer işaret ise kil katmanların üzerine renkli killerle yapılmış krokidir. bir pencere büyüklüğünde olur ve pencerenin içine renk renk ince ve kalın katmanlar uygulanır.bu size gittiğiniz istikamette karşılaşacağınız katmanları ve kalınlıkları hakkında bilgi verir.

not: yukarıda anlatılan teknik ve işaretler mezarları kapsamaz. mahzenler işaret bakımından oldukça zengindir. mezarlara uygulanan teknikler mahzenlere nispeten çok daha kısıtlıdır ve işaret mantık'ı farklıdır.
şimdilik kafaların karışmaması için burda kesiyorum.zaman zaman ilavelerim olacaktır. okuduğunuz için teşekkür ederim.yorumlarınızı ve tecrübelerinizi esirgemezseniz mutlu olurum.
Bu yararlanmalar tamamen yapılacak resmi kazılar içindir.kaçak kazıdan uzak durun.

saygı ve sevgilerimle kervan:)

77777.jpg
7777.jpg
7777.jpg
7777.jpg
777.jpg
7777.jpg
Emeğine yüreğine sağlık üstadım

Kervan07

Admin
tecrübelerini demekki zekana pek bir şey katmadan başarmışsın.
azmin ve gençliğin başarısı derim.
Kervan kardeşim k. d. liler ben değilde çoğunluğu helede sizin horon oynayanlarınız var ya ,azmi sabırla katık yapar. bizim ömrümüz bitmeden seninde gençliğin hızı kesilmeden ya bana gel yada beni yanına al. en az bir gün arazide olalım. o seni yoran mineraller buhar olup semaya çıkmazsa ,ya da başlarını öne eğip biz yokuz diye saklanmazlarsa bende ....demek benim kardeşimi bu kadar çok yormuşlar.
😭😭😭😭😭

Kervan07

Admin
Kervan07 hocam merhaba değerli paylaşımınız için teşekkürler bizde 4 metrede resimdeki gibi bir kil tabakası ile karşılaştık üstte 2.3cm kalınlıkta hamur gibi biraz daha açık turkuaz rengine benzer çamurumsu ve kolayca kaldırdığımız bir tabaka onun altında ise sıkıştırılmış veya dövülmüş kuru kil tabakası ( içinde kül yada kömür parçasına benzer küçük parçalar var ) ile karşılaştık çubuklar ile bulduk burayı bir hikaye üzerine 20- 30cm kadar kazıp bıraktık bir yorum yaparsanız çok sevinirim.
selamün aleyküm..kil dolguları yerine ve önemine göre farklılıklar gösterirler. 1 metreden 18-20 metrelere kadar kil dolguları mevcuttur. çubuklar killeri mineral yada boşluk olarak algılar. işaretler olsa idi, nokta ile ilgili daha kesin cevaplar bulabilirdik. zemine dik inen kil dolgusu en zorudur. kazı yapmaktan ziyade sondaj yapılsa çok daha kolay ve kısa sürede sonuç alırsınız. şimdi burada detaylara girmeyeceğim. arazi ile alakalı detayları bilseydim daha çok yardımcı olurdum.
hayırlı akşamlar saygılarımla kervan

Kervan07

Admin

pelteks

Kullanıcı
@Kervan07 üstat kepçenin kıramadığı,minik parçalar kopartabildiği bu parçaları 3.resimlerinizle eşleştirdim..yanılıyormuyum

Bendeki bu yapı 1 mt toprak altında düz kaya zemin olarak çıkıyor.50 cm kadar kalınlık var.altı yine toprak

Ekli dosyalar

• Screenshot_20240104_230619_Gallery.jpg
    Screenshot_20240104_230619_Gallery.jpg
    434.5 KB · Görüntüleme: 7
  • Screenshot_20240104_230626_Gallery.jpg
    Screenshot_20240104_230626_Gallery.jpg
    275.6 KB · Görüntüleme: 5
  • Screenshot_20240104_230635_Gallery.jpg
    Screenshot_20240104_230635_Gallery.jpg
    506.2 KB · Görüntüleme: 8

Kervan07

Admin
@Kervan07 üstat kepçenin kıramadığı,minik parçalar kopartabildiği bu parçaları 3.resimlerinizle eşleştirdim..yanılıyormuyum

Bendeki bu yapı 1 mt toprak altında düz kaya zemin olarak çıkıyor.50 cm kadar kalınlık var.altı yine toprak
konunuzun hemen başında paylaşmış olduğun kil dolgunun altından mı çıktı bu sert dolgu?evet benzerlik var..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...