Herkes Yorgun... | Define işaretleri ve anlamları

Herkes Yorgun...

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Herkes yorgun...

“Evlerden sadece televizyon gürültüsü geliyor: Çünkü artık insanlar konuşmuyor”...

Ne soru, ne cevap, ne yorum, ne kitap, ne de birlikte bir şeyleri paylaşma hali…
Her akşam, televizyona dönük olarak yerleştirilmiş kanepe ve koltuklara kurulup sinema salonu disiplini içinde sessizce yaşanmamış hayatları seyrediyoruz…
Oysa hayat yaşamak için verilmiştir bize, yaşanmamış hayatları seyretmek için değil…
En azından “zaman israfı”, yani bir anlamda “hayat israfı” içindeyiz!
Ne tuhaf:
Her nefesten sorgulanacağımıza da inanıyoruz!

Yıllardır televizyona “bilge kişi” muamelesi yapıyoruz, ama hiçbir şey öğrenemiyoruz…
Çünkü doğru düzgün program, yok denecek kadar az. Olanlar da zaten tercih edilmiyor: Eğlence-yarışma-dizi üçgeninde tükeniyoruz!

Yaygın olarak seyredilen kanallarda kitap-kültür-medeniyet-edebiyat-şiir-felsefe programı gördünüz mü?..

“İzlenmiyor” diye vermiyorlar. Ama izlenme oranlarını belirleyen dekoderleri de bu tür programlara ilgisiz ailelerin televizyonlarına kuruyorlar…
Bir kısır döngüdür gidiyor!

Kötü bir tabir, ama sanki toplumun ruhu kurudu!
Sohbet etmeyen aileler kurur, aileler kuruyunca toplum da kurur!

Sürekli bir yorgunluk, memnuniyetsizlik hali var üstümüzde; selamı bile asık suratla veriyoruz. Çünkü dinlenemiyoruz. Televizyon yorar, sohbet dinlendirir. Uyku saatlerimiz, hatta namazlarımız bile televizyon programına göre belirleniyor.

Arızalı gibiyiz!

Bu ülkede uzun zamandır insanlarımızın yerine aletler konuşuyor (konuşan arabaları, turnikleri ve akıllı evleri unutmayalım).
Ve bu ülkede kuşaklar arasında müthiş kopukluklar yaşanıyor...

Dil kopmuş, (din şimdilik duruyor mu bari) yürek kopmuş; sonuçta dünyalar öyle farklılaşmış ki, aile fertleri aynı çatı altında farklı dünyaları yaşıyorlar!
Sonuçta evden yorgun çıkıyor, eve yorgun geliyoruz!
Çünkü ailenin insan ruhunu ve zihnini dinlendiren bir işlevi vardı;“muhabbet” aracılığıyla bu sağlanırdı. Bireyler bir birlerine küs gibi durunca, bütün misyon televizyona kaldı; eh, onun da “dinlendirme” gibi bir görevi yok: Ekranlar arasında saatlerce katil kovalayıp duruyoruz!..
Sonuçta beynimiz dinlenemiyor: Ruhu sükûnet bulmayan insanın beyni nasıl dinlensin?

Unutmayalım: “Doğru çocuk” yetiştirmenin yolu “doğru aile” olmaktan geçer...
Doğru aile olmak için, öncelikle aile bireylerinin konuşmayı yeniden öğrenmeleri, bir bakıma ecdadın “muhabbet” geleneğini keşfetmeleri lâzım.
Başarabilirsek, bu tam anlamıyla bir “yürek inkılâbı” olacak.

MAVRAN

Vip Üye
Sevgili Dostum! Ne güzel yazmışsın ALLAH senden razı olsun, hatırlıyorum eskiden Dedem, Ninem, Dedemin yaşlı bir ablası, Babam, Annem, ablalarım abim ve kardeşim ne çoktuk değilmi, şimdi ise Ben ve eşim iki cocuk, aynen senin belirttiğin gibi birimiz tv de diğeri bilgisayar diğeri tersde ve evde bir suskunluk konuşan bir aile yok, ALLAHIN izni ile bir yıldır uyguladığımız bir calışmayla en azından hafda sonları herşeyden uzak birbirimizle ilkileniyoruz, belki sizin yazdığınız gibi olamayız ancak calışıyoruz, bazen bakıyorum hafda sonu özlemle bekleniyor bu beni sevindiriyor ve ümitlendiriyor. Hani karınca haca gitmeye karar verir ve yola cıkar, yolda olanlar bu hızla ömrür biter gitemezsin derlerse oda cevapen. Olsun bu yolda ölürüm der. Bende bu misal...

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı
evet televizyon başlı başına bir hastalık ve seyredilen programlar özenilip üzerinde durulan yani reyting alan programlar o kadar kalitesiz ki...

bilgisayar da diğer bir hastalık, kimisi bilgisayar oyun hastası, kimi de internet hastalığı var. benim fikrimce en sosyal şekilde yaşansa bile sanal ortama harcanacak vakit yerine ailemizle gezmek sohbet etmek aile ziyaretlerini tekrar canlandırmak gerek.
hergün istirahat zamanında bilgisayarda geçen 2 saat bil ailemizden kopmamıza sebep oluyor. buna da hepimiz dikkat etmeliyiz.

çok güzel paylaşımınız için teşekkürler @Lacivert24 usta.

Üst Alt