Karadeniz Durunami Çikacaksiniz Lütfen Buraya Uğramadan Gitmeyin. | Define işaretleri ve anlamları

Karadeniz Durunami Çikacaksiniz Lütfen Buraya Uğramadan Gitmeyin.

MAVRAN

Super Moderatör
----------------------------Çaykara Sultan Murat Yaylası----------------
1635 yılında İran seferinden dönerken ordusuyla bu yaylada konaklayarak kılmış ve birkaç gün burada konaklamış olmasından dolayı birkaç yaylanın merkezinde olan bu yaylaya “Sultanmurat” ismi verilmiştir.İlçe merkezinden 17 Km. güneybatıda ve denizden 2000 m. yükseklikte bulunan bu yaylada Resmi kayıtlara göre 70 KAHRAMAN VATAN EVLADINI BAĞRINDA SAKLAR.

-------------1. Dünya harbinde Rus ordusuyla Karsta çarpışan yiğit evlatlarımıza, Karadeniz üzerinden ek kuvvet olarak gitmekte olan ordumuz Atalarının iran seferinden dönerken kullandıkları yolu kullanarak Karsa gitmek istemişlerdir. Ancak beşlerinde olan rum, ve ermeni destekli ruslardan oluşan birlikler zaman zaman kısa sürelide olsa çarpışmaya giriyorlar bu çarpışmalarda askerlerimizin Karsa ilerlemesini yavaşlatıyordu.

--------------Ordumuz Sultan Murat yaylasına geldiğinde ( yayla ilerisinde yol 4' e ayrılmaktadır. ) 4. Al. 4. Tb. ŞHT. K. YZB. SEYFETTİN BEY Komutasında 70 kadar yiğit gönüllü olarak Sultan Murat Yaylasında Düşmanı mevzi alarak beklemeye başlar, amaç önde giden birliğe zaman kazandırıp yolunu kayıp ettirmek ve düşmanla irtibatı kesmektir. SEYFETTİN BEY ve yanında olan YİĞİTLER çok iyi biliyorlar ki burada Şahadet şerbetini içmek var. Düşmanla uzun süren amansız bir harp yaşanır. 70 YİĞİT VATAN EVLADI ŞEHİT OLUR. Düşman Sultan Murattan geçse de ilerleyen ordumuza ulaşamaz.

--------------Ve karlar eridiğinde şehitlerimiz BU VATAN BİZİM VERMEYİZ DERCESİNE TOPRAĞA SARILMIŞ BULUNUR. Bulundukları yerde köylüler tarafından tefin edilir. Ruhlarına FATİHA.

-------------- Her yıl 23 HAZIRAN'DA AZİZ ŞEHİTLERİMİZİ ANMA MAKSADIYLA ANMA TÖRENİ YAPILIR. Yöre halkı bu törene km ler kat ederek mutlaka katılır. Bazen yurt dışından gelenlerde olur. " Yurdumun dört yanından gelerek bağrımız sayılan yerde sizin ve Bizim DEDELERİNİZ YATIYORSA Biz onları nasıl unuturuz Sevgili DEFİNE MEKANI KARDEŞLERİM."

---------------Şimdi neden bu yazıyı zamansız paylaştım diye düşünen kardeşlerime izninizle bir açıklama yapayım. Malum Yaz geliyor tadiller başlar, eğer yolunuz Karadeniz'e düşerse mutlaka tavsiye ederim buraya uğrayın. 23 Hazıranda mahşeri kalabalık orada olur mutlaka çadırlarınız yanınızda olsun konaklamada sıkındı yaşayabilirsiniz.
---------------Yurdumun dört bir yanından VATAN KURTULSUN DİYE KOŞAN YİĞİTLERİMİZE Ne kadar dua etsek azdır diye düşünüyorum. Lütfen 3 İHLAS 1. FATİHA Bütün ŞEHİTLERİMİZ İçin okuyalım. ALLAH HEPSİNDEN RAZI OLSUN, ALLAH RAHMET EYLESİN, ŞEFAATLARINA BİZLERİ NAİL OLMAYI NASİP ETSİN.
------------------AMİN.
----------------Şehitliğe ulaşım aslında bir kaç yolu vardır.
1. Hava yoluyla Trabzon'a oradan Çaykara arabalarına binilip Şehitliğe çıkılır. Çaykaradan taxilerle şehitliğe çıkılsa da biraz bahalı olabilir. Pazarlık etmek şart.
2. İse kendi aracınızla olur ki bu biraz sorun olur yolu bulma noktasında, eğer anma gününe rastlarsanız sorun asla olmaz.
-------------- Nasıl çıkacaksınız. Çaykara 280 mt rakıma sahip. Çaykaraya cıkınca Çaykara beldesine girmeden sola ayrılan yoldan yoğun bir rampa yol tırmanarak çıkılır.

Solaklı deresinden

çay bahçelerinden farklılıklardan ilerleyerek akan nehri izleyerek Çaykaraya çıkarsınız.
-----------------Ve Şehitlik yolunu tırmanmaya başlarsınız önünüzde 17 km bir zorlu yol vardır.
---------------Sırasıyla. Önce fundalıklar sonra kestane karışımı orman güllerinin olduğu bir güzellik içinden

sığ orman içinden geçer ve

sisli bir yoldan yürürcesine yavaş ilerleyerek sonunda 2000 mt rakıma ulaşırsınız bitki örtüsü sadece çimendir.

Ve buralarda yol kenarlarında bir iki km bir bir iki Şehit Mezarı görürsünüz. Ve nihayet Önünüzde bütün ihtişamıyla SULTAN MURAT ŞEHİTLİĞİ DURMAKTADIR.

Burada Yurdumun hemen hemen her köşesinden bir Şehidimiz yatmaktadır.
-----------Yine üzerinde durarak yazayım ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ Önümüzdeki yıllarda Çok yoğun bir silah atışı olduğundan ( şu an durumun ne olduğunu tam olarak bilmiyorum) tedbirli olmakta fayda vardır.
--------------- Sevgili Kardeşlerim Teknoloji ile aram bek iyi değil ancak size bu kadar hazırlayabildim yanlışlarım olmuş olabilir beni bağışlayın. Özümde anlatmak istediğimi anlattığımı düşünüyorum. Eğer Anma şenliklerine katılmak isteyen olursa önceden beni bilgilendirirse belki bende orada olabilirim en azından tanışmış oluruz.
Herkese sevgi ve saygılar. Şehitlerimiz için 3. İHLAS VE 1. FATİHA Okumayı unutmayalım. ALLAH Sizlerden razı olsun. AMİN.

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
sevgili MAVRAN ustam çok güzel ifade etmişsin. ALLAH mekanlarını cennet etsin.bu vatan için atalarımız çok bedeller ödedi. bu günde maalesef öyle. yine ödüyoruz ödetmeye de devam edeceklerdir.
ALLAH birliğimizi ,korusun,yüreklerimizdeki vatan sevgisini yüceltsin.
bu gün bir bayrak altında yaşıyorsak onlara ve bu gün de onlar gibi vatan ve bayrak için ,şehadete hazır olan yiğitlerimiz sayesindedir.
ALLAH ın rahmeti ve selamı üzerlerine olsun.

TEVFiK

Vip Üye
S.a.Sevgili MAVRAN ustam çok güzel ifade etmişsin. ALLAH mekanlarını cennet etsin.(ağla) bu vatan için atalarımız çok bedeller ödedi. (ağla) bu günde maalesef öyle. yine ödüyoruz ödetmeye de devam edeceklerdir. (beğendim) Kara Denize İkizceli ustama Fındık yemeğe yardım yapmak için geldiğimde Mutlaka
Durunami'' geleceğim hatta İkizceli ustamla beraber çünkü ben kaybolurum :( güzel yerleri görmeyide çok İsterim Elinize ve Emeğinize Sağlık Saygılar.:rolleyes:

esrarengiz2828

Kullanıcı
biraz daha içeri gelmeyi düşünürseniz buralardada güzel yerler var gezilecek ustalarım bizde gezdirik ordular burdanda geçmiştir Allah zeval vermesin sağlıcakla

Moderatör tarafında düzenlendi: