Kaya kesme,kırma,traşlama,bicimlendirme ve taşıma teknikleri |

Kaya kesme,kırma,traşlama,bicimlendirme ve taşıma teknikleri

Kervan07

Araştırmacı
Araştırmacı
selamlar define mekanı sakinleri
bu videoda zımpara(bileme)taşı nasıl imal edildiğini gösteriyor. 1971 de almanyada çekilmiş bir belgesel.
video normalde 48:38 dakika idi ve ben gereksiz 20 dakikasını sizin için kırptım.
kadim medeniyetlerin çalışmalarına bi nebze de olsa ışık tutuyor.
Zımpara taşı, aşındırıcı taneciklerin çeşitli bağlayıcılarla birbirlerine bağlanması sonucunda oluşur. Çok kesicidirler. Genellikle metal endüstrisinde kullanılırlar. Metal endüstrisi dışında ise ve sanayiinde kullanılırlar.

Schleif_1.jpg

MAVRAN

Usta
Define İşaretleri
Super Moderatör
Sağol kardeşim, bu beni yıllar evveline götürdü, Rh Dedemi hatırlattı bana. Onun da böyle bir taşı vardı " kösre " taşı derler bizim oralarda, halen saklıyoruz hadıra olarak. Orada olsam bir resmini çeker paylaşırdım, kullandığımız aletlerinin kesici ağızlarını bilemede kullanılır. Halen kullanılır nostalji olaraktan.
Bena bir an olsun çocukluğumu yaşattığın için ALLAH senden razı olsun.

Kervan07

Araştırmacı
Araştırmacı
Sağol kardeşim, bu beni yıllar evveline götürdü, Rh Dedemi hatırlattı bana. Onun da böyle bir taşı vardı " kösre " taşı derler bizim oralarda, halen saklıyoruz hadıra olarak. Orada olsam bir resmini çeker paylaşırdım, kullandığımız aletlerinin kesici ağızlarını bilemede kullanılır. Halen kullanılır nostalji olaraktan.
Bena bir an olsun çocukluğumu yaşattığın için ALLAH senden razı olsun.
mavran ustam öncelikle dedenize ALLAH tan rahmet diliyorum.mekanı cennet olsun. benim dedemde bileme taşını bana çevirtirdi. gücüm yetmeyince azarlardı beni:D rabbim mekanlarını cennet eylesin

Kervan07

Araştırmacı
Araştırmacı
Eline sağlık ustam Allah razı olsun...
Emeği işçiliği gördümde işçilerin yaşlarının bayağı ileri olması dikkatimi çekti...
sende sağolasın ustam..evet yaşları epey var.demekki bu iş için çok tecrübe gerekiyor. eskiden her iş zordu fakat bu dahada zormuş.şimdiki nesil internetten sanal madencilik peşinde. iki tuşa basıp para kazanma peşinde. emeksiz yemek olmaz,olsada helal olmaz!