Kudret Kale | Sayfa 8 | Define işaretleri ve anlamları
  • Hoş Geldin Ya Şehr-î Ramazan

balkaya34

Kullanıcı
Kudret kale yi onaylamak için
Kirazlı yaylayı bulman lazım
Kirazlı yayla varsa
Göksu vardır

Kalenin manastırını duymadım
Fakat mantık yürütecek olursak
Bir kalenin manastırı/kilisesi
Olmaması olasılık dışı
Selam,, Yine esgi bir konu ama yinede bildigimi yazıyım,
Kırazlı yayla zaten kudret kaledir ,Gök su dedigi Çok onemli bir Çeşmenin adı ama bu ceşmede bana gore adıni bu dereden aliyor ,Bu gok su öyle bir nehir veya ırmak gibi bir su degir cok az ama devamlı akan bir dere ve ucu Erikli yayla dan gelir.
Gelelim manasdır konusuna ,, Bu eskiyalara yataklık eden ordaki kilisenin papazıdır halen tarlasindan filan bahsi gecer bazı yazılarda bu papazın adı DİMİTRİ dir , ve kilisenin oldugu yer SARIMESELIK dedigimiz yerdir , Sari meselikle kirazli yayla bitişikdir ,
Gündüz papaz ,Gece eskiyadır ,.Gundüz değirmenci gece eskiyadır, Nalbantı oyle, Kasabı öyle ,Bunlarin hepsi birlikde faaliyet gösderirlerdi.
Dememoki ,kendini gizlemiş ,

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
Kırazlı yayla zaten kudret kaledir ,Gök su dedigi Çok onemli bir Çeşmenin adı ama bu ceşmede bana gore adıni bu dereden aliyor ,Bu gok su öyle bir nehir veya ırmak gibi bir su degir cok az ama devamlı akan bir dere ve ucu Erikli yayla dan gelir.
Gelelim manasdır konusuna ,, Bu eskiyalara yataklık eden ordaki kilisenin papazıdır halen tarlasindan filan bahsi gecer bazı yazılarda bu papazın adı DİMİTRİ dir , ve kilisenin oldugu yer SARIMESELIK dedigimiz yerdir , Sari meselikle kirazli yayla bitişikdir ,
Gündüz papaz ,Gece eskiyadır ,.Gundüz değirmenci gece eskiyadır, Nalbantı oyle, Kasabı öyle ,Bunlarin hepsi birlikde faaliyet gösderirlerdi.
Aynı fikirdeyiz ustam
👏 👍

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
Ustam bende şunu demeden geçmeyeyim
Gördüklerimi yazdım

Kartallı

Kullanıcı
Selam erdem usdadım ,, Bu belgelerin ana nokdası 3 adet yayladır , 1) Kırazlı yayla , 2 ) Erikli yayla , 3) yörük yaylası ,
Önce buradan başlamak gerekiyor ,
1) Kırazlı yayla ,burası yayladır ,Ve burası KUDRET kaledir,
2 ) Erikli yayla ,Burası kirazlı yaylanın Kuzey dogusunda ve Kirazli yaylanın bitişigidir.buraya aslında Erikli Boruklu yayla denir ,
3 ) Yörük yaylası ,Burası Erikli yaylanın tam karşısı ,Yani bu iki yaylanın arasında büyük bir dere var.
Bu yaylalarada bazı özellikler verilmiş.
Top koru ,mesela Yorük yaylasında ve Buraya belli bir bölümüne ARDIÇ agacı özelliklidir ,Yani ardıcı kendileri dikmiş olabilir veya Ardıcdan başka olan agaçları kesmiş olabilir ,Ama bu bölgeyi anlatırken ,TOPKORU ARDIÇ agaclıklı demiş.
Mesela herkes Sarı göl arar ,Oysa biz öküzlerin üzerini kapatıyorduk, Bir atlı haberci geldi ,Biz ilerde bir SAZLI göl bulduk dedi ben hemen arabayı hazirlayin dedim.ve arabaya binip.vardık , sazlı gölün dogusuna 9 adim kanal yapdık,
Burasının Topragı DEVE TÜYÜ renginde ve burada AHLAT agaçları var ,, Der..
Mesela erikli yaylayı anlatır burada çok aldatıcı işaretler yapdık der.
Kale demis mesela Kale olarak bir tek kale olan alan var orasınada ÇİMENİKA adını takmış ,Roma veya bizans gibi isimler kullanmamış.
Ne ceneviz kalesı ,nede kudret kale dedigi yerler aslinda kale degil ,Şifredir ,Ama kudret kale onların yer alti kalesidir ,ordada kale ile alakalı hic bir şey yok..
Bu yerler bursa bölgesinde mi ustam

Kartallı

Kullanıcı
Selam ustalar kudret kalenin guneyinde manastir varmidir?Yillardir bu sitede işaret paylaşip konulari takip edipvyorumluyorum arada bir eşkiya belgelerine bakmişliğim var belgelerde geçen kudret kaleye uyumlu bir yer var elimde bilgisibolan ustalar bakabilirmi selam saygiyle.
Bursa bölgesinde mi bu yer usta

Kartallı

Kullanıcı
Selam arkadaslar : Kudret kale yuzeyde bir kale kalintili bir yer degil ,Buraya eskiya bu ismi takdı.Aslinda burası Kirazlı Yayladir ,Bu yaylanin kuzey dogusunda bitisinde devam eden kısım ERİKLİ yayla , Erikli yaylanin guney karsisindaki dag Komple YORÜK YAYLASIDİR ,,Top koru bu yaylada yani yoruk yaylasindadir,turbe tepe ve daha bir cok isaretler Yörük yaylasinadir.Bazi resimler yukleyecegim ama yüklenmiyor. Saygılar
Büyük ihtimalle bursa karacabey de bu yerler