LL Çubuk İle Boşluk Bulmak @BulursamKader25 | Sayfa 36 | Define işaretleri ve anlamları

El-Ensari

Kullanıcı
Ayni noktada ileriden hem altin hemde gumus sinyali aliyorsan buradaki MINERALDIR.

Eger hem altin hem gumus var dersek;
Metallerdeki ALAN HAKIMIYETI teorimizi curutmus oluruz.

Amma alan hakimiyeti oldugu tecrubelerimizle sabit, ilmi aciklamasini bilemesek de.

Burasi acildiginda karsiniza altin ve gumus degil mineral cikacaktir ve bizim alan hakimiyeti teorimizi de sende ispatlamis olacaksin.
Bıraktım orda kalsın
İsteyen gelip alsın 🙂

Kader25

Admin
Devam...
Diğer odalarda metal testi yaptım bir şey yok.
Sadece daha önce tavafuken bulunmuş olan odanın hemen yanında küçük bir oda var, onda Çubuk anlamadığım garip işaretler veriyor.
Bu isaretleri ajandana cizerek not almalisin. Ileride isine yarayacak.
Daha önce açılmış kapatılmış olan odanın ve hemen yanındaki küçük odanın ölçülerini aldım, yan yana oldukları ve diğer yönleri müsait olmadığından her birini kablo ile tek taraftan ölçü ve derinlik aldım.
Buna göre açilmış olan odanın ölçüleri 3 x 3 ebatlarında ,iç derinlik 175 cm , kazılacak mesafe 165 cm giriş kısmı tünel 60cm genişliğinde 1,5 m. Uzunluğunda.
Küçük oda;
Yanındaki odayla bir metre mesafede, kapısı yok, yani girişi bulamadım.
Her cephesi bir buçuk metre genişliğinde iç derinlik yine 175 cm, kazılacak mesafe yine 165 cm , yani birinci odayla aynı.
Demişler ki madem bu küçük odanın girişi yok ,daha önce açılmış odanın Bu oda tarafında duvarda mezarı var, demek ki geçiş mezardan oluyor , duvardan geçmişler.
Bunun üzerine girişini belirttiğim yerden ilk odanın girişini açmışlar giriş tam 45 santim sağa sapmış, yani çizdiğim tünelin sol kenarı , tünelin tam ortasına denk gelmişti, ben sonradan ölçtüm 45 cm.
Ben derinlik yani kazılacak mesafe 165 santim demiştim, 150 cm de çıktı. 15 cm yanılma.
15 cm. ye yanildim denmez. Gayet makul.
Hatta 40 cm. Kadari da makul. Ayrica belki birebir senin olcun dogru, arkadaslarin olcusu yanlistir. Yukaridan bir kurek agizi toprak alatak duzeltme yaptilarsa senin olcun birebir tutmus demektir. Velev ki tutmasin 15 cm hic de onemli degil.

Odanın ölçülerini almışlar
Odayı her taraftan 50 santim fazla büyütmüşüm O da 3 x 3 değil 2,5 x 2,5 çıktı.
İlk olcumu her zaman imkan varsa kuzeyden guneye yapmalisin. Birde duvar kalinligina dikkat et; sen olcu aldiginda aldigin olcunun icinde duvar kalinligi kadar fark oluyorsa duvar kalinligini aldigin olcuden cikararak soyle, karar ver.
Odayı tabandan zemine ölçüm tam 175 cm, birebir doğru çıktı.
Masallah.
Bu olcuyu net alman sana bundan sonraki tespitlerinde guven versin. Tavan taban arasi makul olmayan her yere kuşku ile yaklasip karar vermelisin. Bu karar senin bircok yerde islem yapmani engelleyecektir. Asagidaki hakkinda sana guzel bir fikir verdirecektir.
Kaya katmanlarini, suyu, toprak katmanlarini bu sekilde tespit etmis olacaksin.
Bu analizi ben cubukcuyum diyen bircoklari bilmedikleri icin yapamiyorlar. Millete kostebek gibi islem yaptiriyorlar bu nedenle.

Küçük oda,,
1 metre sağında olan Küçük odaya varmak için yan duvardan, ölçülere dikkat ederek, zemine yakın yerden , yaklaşık 1m kare açılmış. Tam bir metre ye vardığında delinmesi gerekiyormuş, ama delinmemiş, tam bir metreye varınca zerrecikler halinde parlayan çok yoğun mineralli, aynı zamanda çok sert bir zemine denk gelmişler,
Bundan sonra ilerlemek çok zor olmuş ama buna rağmen , hem slim daraltilarak, 3 saatte sabırla 80 santim daha zor bela devam edilmiş toplam 180cm .
ama oda falan çıkmamış.
yerin sahibine dedim ki bu odayı başkası da buldu demiştin kim buldu nasıl buldu?
dedi ki yarattı görüntüleme cihazıyla aynı ebatlarda bulmuştu.
* Derinliği alırken tersten geldim ama katmanları bulamamiştım.
Şimdi kafama iki şey takıldı.
Ya çok inatçı bir minarele yakalandım ,
Kil yada minerale takilmisin.
Tavan tabani aldi isen ve incekilerle ayni cikti ise, muhtemelen zihinsel sartlanma yasamisin.
ya da yansıma dedikleri şey...?.
Cok odali yerlerde yansimalar boyle olmaz.
Mineraldir/Kildir.

Diğer odalarda da ne yazık ki tek taraflı ölçüm alabiliyorum ve katmanları bulamıyorum ondan dolayı metal tespit ettiğim o da dahil hepsinde şüpheye düştüm,

Olmayan katmani nasil bulacaksin?
:))
Ayrica katman isi herkes de olmuyor. Bu konuyu yazarken aciklamistim.

Tekrar içine girilen odadan çıkıp ağzını kapatmışlar meseleyi şimdilik kapattık.
içine girdiğimiz odanın 1.5 m. Tüneli vardı. İçeriye iniş 3 basamaklıydı.
Tavanı düz değil sağ ve sola doğru ovaldı,
* Odayı işlem yapılmadan önce önce çubuklarla bir yönden diğer yöne geçerken, başlangıç duvarında odayı bazen görmüyor , bitiş duvarında görüyordu ,bazen de başlangıç duvarında görüp, bitiş duvarını görmüyor, 2-3 adım geçtikten sonra görüyordu.
Tek çubukla etrafında dolaşırken, 45 santim sapma ile duvarları çiziyordu.

Bunlara birsey demeyecegim.
Benim anlattigim usullerimin disinda.
Bu bilgileri de cizerek defterine yaz.
3 - 5 denemeden sonra meseleyi anlamis olursun.

Yaptigin her calismayi 2 sene boyunca en az, defterine not almalisin. Sana cok katkisi olacaktir.

Değerli ustalarım durum böyle.
Görüş tavsiye ve önerileriniz nelerdir ? nerede doğru yaptım, nerede hata yapıyorum ne yapmalıyım? Selam ve saygılarımla, Allah'a emanet olunuz.
Goruslerimi yukarilarda soru altinda yada durum altinda yazdim insallah .

El-Ensari

Kullanıcı
Bu isaretleri ajandana cizerek not almalisin. Ileride isine yarayacak.

15 cm. ye yanildim denmez. Gayet makul.
Hatta 40 cm. Kadari da makul. Ayrica belki birebir senin olcun dogru, arkadaslarin olcusu yanlistir. Yukaridan bir kurek agizi toprak alatak duzeltme yaptilarsa senin olcun birebir tutmus demektir. Velev ki tutmasin 15 cm hic de onemli degil.

İlk olcumu her zaman imkan varsa kuzeyden guneye yapmalisin. Birde duvar kalinligina dikkat et; sen olcu aldiginda aldigin olcunun icinde duvar kalinligi kadar fark oluyorsa duvar kalinligini aldigin olcuden cikararak soyle, karar ver.

Masallah.
Bu olcuyu net alman sana bundan sonraki tespitlerinde guven versin. Tavan taban arasi makul olmayan her yere kuşku ile yaklasip karar vermelisin. Bu karar senin bircok yerde islem yapmani engelleyecektir. Asagidaki hakkinda sana guzel bir fikir verdirecektir.
Kaya katmanlarini, suyu, toprak katmanlarini bu sekilde tespit etmis olacaksin.
Bu analizi ben cubukcuyum diyen bircoklari bilmedikleri icin yapamiyorlar. Millete kostebek gibi islem yaptiriyorlar bu nedenle.

Kil yada minerale takilmisin.
Tavan tabani aldi isen ve incekilerle ayni cikti ise, muhtemelen zihinsel sartlanma yasamisin.

Cok odali yerlerde yansimalar boyle olmaz.
Mineraldir/Kildir.

Olmayan katmani nasil bulacaksin?
:))
Ayrica katman isi herkes de olmuyor. Bu konuyu yazarken aciklamistim.

Bunlara birsey demeyecegim.
Benim anlattigim usullerimin disinda.
Bu bilgileri de cizerek defterine yaz.
3 - 5 denemeden sonra meseleyi anlamis olursun.

Yaptigin her calismayi 2 sene boyunca en az, defterine not almalisin. Sana cok katkisi olacaktir.

Goruslerimi yukarilarda soru altinda yada durum altinda yazdim insallah .
Eyvallah Ustam, Teşekkür ederim.
Allah razı olsun, Rabb'im sıhhat ve afiyet versin inşaallah

Kader25

Admin
anteimiz çubuklarımız 3 mm yerine 8 mm olursa derinlikmi artar uzakdan algılamasımı yoksa ikisidemi artar bilen yazsın hafızaya alayım *SABIR
Timur abi
Kalinlik degisince cubukda, derinlige etkisi olduguna dair bir tecrubem olmadi. Yani fark goremedim, incesi de kalini da ayni derinligi veriyor.

Yaliniz metal tespitinde cubugun kalinligi fark ediyor. 6 ve 8 mm kalinliklarda "sinyal" daha net alinabiliyor. Birde cubuk kalinlastikca bizim "kotu sinyal" dedigimiz sinyaller cok cok azaliyor. Boyle bir faydasi var ve önemli bir husus bence.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Mars

Kullanıcı
Konu devam ediyor. Cevabı bulan kardaşlarımı tebrik ediyorum.
Konya'ya gelirlerse Fırın Kebabı ile bakım yapacağım inşallah. :)
Selamün Aleyküm ustam. Bir şey sormak isterim izninizle. B noktasından C noktasına giderken 3.80 ölçüsünü aldık. Bu defa Tersten C noktasından B noktasına gidersek aradaki katman işaretlerini ala ala B noktasına geldiğimizde kaçınılmaz olarak 3. 80 olacak.
Benim anlayamadığım ve okuyunca anlayamadığım bir durumu var . İzah ederseniz sevinirim.

Kader25

Admin
Selamün Aleyküm ustam. Bir şey sormak isterim izninizle. B noktasından C noktasına giderken 3.80 ölçüsünü aldık. Bu defa Tersten C noktasından B noktasına gidersek aradaki katman işaretlerini ala ala B noktasına geldiğimizde kaçınılmaz olarak 3. 80 olacak.
Benim anlayamadığım ve okuyunca anlayamadığım bir durumu var . İzah ederseniz sevinirim.
Aleykum selam kardasim.
Yazdigin dogru.
Olculer dogru alinduysa katman varsa toplami o olcuyu verir.

Anlayamadigini belirttigin husus nedir? Biraz detayli yazarsan cevaplamaya calisayim insallah.

Mars

Kullanıcı
Aleykum selam kardasim.
Yazdigin dogru.
Olculer dogru alinduysa katman varsa toplami o olcuyu verir.

Anlayamadigini belirttigin husus nedir? Biraz detayli yazarsan cevaplamaya calisayim insallah.
Eyvallah ustam ALLAHcc razı olsun. Öncelikle sizin ve sitedeki herkesin Cuma' mübarek olsun.RABBİM hepimize Afiyet versin.
Ustam size DM de atabilirim başka yollardan sorabilirim bu soruları. Malumunuz sezon açılıyor ve ben istediği bu konu güncel olsun. Belki bir kaç dostumuz bu konuyu okulda etrafta gezen sahtekarlara para kaptırmak. ALLAH için niyetim budur.
Konumuza gelince ustam . Sizin ilk çubuk eğitimi verdiğiniz zaman herhalde tam hatırlamıyorum ama 3 veya 4 yıl önce direk katılmıştır. Test sahası yapmıştım o zamanlar. Bayağıdır faydalı olmuştu. O zamanki bilgilerle % 70 başarı yakalamıştır. Daha sonra pandemi araya girdi hastalandık. Rahmetli Anamı pandemide kaybettim. Annemi kaybetmek beni çok etkiledi yaklaşık bir yıl oldu.Cok fazla bu işlerle ilgilenemedim. Bu arada sizin ve sitedeki arkadaşların geçmişlerine RABBİM rahmet eylesin.
Nihayetinde bir vesileyle ilgilenmeye başladım. Sizin bu konunuzu görünce baştan sona okudum. Bilgileri eskiye göre güncellenmiş.
Benim derdim boşluk konusunda ilerlemek. Hala çok eksiğim var. Eski çalışmalarımızda sonra arazide yaptığım boşluk çalışmalarında. Boşluk aldığım yerlerin tamına yakını. Dolgu çıkmıştı. Yapmış olduğumuz çalışmalarda dolgu olduğunu hep teyit ettik.
Bende çubuklar boşlukta içeri doğru kapanıyorlar.
Şunu sormak isterim. Çubukları bant yapıştırıp. Yapacağım çalışmalarda dolmuşla boşluğun duruş şeklini ayırt edebilirmiyim. Ayriyeten bu çalışmaları bildik boşluk ve dolgularda yaparsam sağlıklı olurmu.
Birde ustam Krokideki gibi C den B ye giderken çeşitli katmalar olduğunu söylediniz örneğin büyük taş katmanıyla mıcır katmanın çubuk aynı tepkiyimi verir. Son olacakta hocam Diyelimki adam bir oda yapmış 500 yıl önce 3×3 bir oda yapmak için bir alan açmış odayı yapmış ve üzerini katman katman doldurmuş. Buraya çubuk tuttuğumuz altta odayı aldık üstteki katmanları dolgu olarak alır çubuk. Yani 500 yıl önceki dolmuşla 30 yıl önceki doğuya çubuk aynı tepkiyimi verir.
ALLAH'A emanet olun.

Mars

Kullanıcı
Eyvallah ustam ALLAHcc razı olsun. Öncelikle sizin ve sitedeki herkesin Cuma' mübarek olsun.RABBİM hepimize Afiyet versin.
Ustam size DM de atabilirim başka yollardan sorabilirim bu soruları. Malumunuz sezon açılıyor ve ben istediği bu konu güncel olsun. Belki bir kaç dostumuz bu konuyu okulda etrafta gezen sahtekarlara para kaptırmak. ALLAH için niyetim budur.
Konumuza gelince ustam . Sizin ilk çubuk eğitimi verdiğiniz zaman herhalde tam hatırlamıyorum ama 3 veya 4 yıl önce direk katılmıştır. Test sahası yapmıştım o zamanlar. Bayağıdır faydalı olmuştu. O zamanki bilgilerle % 70 başarı yakalamıştır. Daha sonra pandemi araya girdi hastalandık. Rahmetli Anamı pandemide kaybettim. Annemi kaybetmek beni çok etkiledi yaklaşık bir yıl oldu.Cok fazla bu işlerle ilgilenemedim. Bu arada sizin ve sitedeki arkadaşların geçmişlerine RABBİM rahmet eylesin.
Nihayetinde bir vesileyle ilgilenmeye başladım. Sizin bu konunuzu görünce baştan sona okudum. Bilgileri eskiye göre güncellenmiş.
Benim derdim boşluk konusunda ilerlemek. Hala çok eksiğim var. Eski çalışmalarımızda sonra arazide yaptığım boşluk çalışmalarında. Boşluk aldığım yerlerin tamına yakını. Dolgu çıkmıştı. Yapmış olduğumuz çalışmalarda dolgu olduğunu hep teyit ettik.
Bende çubuklar boşlukta içeri doğru kapanıyorlar.
Şunu sormak isterim. Çubukları bant yapıştırıp. Yapacağım çalışmalarda dolmuşla boşluğun duruş şeklini ayırt edebilirmiyim. Ayriyeten bu çalışmaları bildik boşluk ve dolgularda yaparsam sağlıklı olurmu.
Birde ustam Krokideki gibi C den B ye giderken çeşitli katmalar olduğunu söylediniz örneğin büyük taş katmanıyla mıcır katmanın çubuk aynı tepkiyimi verir. Son olacakta hocam Diyelimki adam bir oda yapmış 500 yıl önce 3×3 bir oda yapmak için bir alan açmış odayı yapmış ve üzerini katman katman doldurmuş. Buraya çubuk tuttuğumuz altta odayı aldık üstteki katmanları dolgu olarak alır çubuk. Yani 500 yıl önceki dolmuşla 30 yıl önceki doğuya çubuk aynı tepkiyimi verir.
ALLAH'A emanet olun.

Mars

Kullanıcı
Ustam hakkını helal et son soruyu şöyle sorayım.
A noktasından B noktasına boşluk. B noktasından C noktasına dolgu işareti mi almalıyız