LL Çubuk İle Boşluk Bulmak @BulursamKader25 | Sayfa 37 | Define işaretleri ve anlamları

Kader25

Admin
Eyvallah ustam ALLAHcc razı olsun. Öncelikle sizin ve sitedeki herkesin Cuma' mübarek olsun.RABBİM hepimize Afiyet versin.
Ustam size DM de atabilirim başka yollardan sorabilirim bu soruları.
CUBUKLA ALAKALI HER SORUYU GENELDEN SORMAKTA YARAR VAR. ILERIKI ZAMANLARDA OKUYANLARA FAYDASI OLUR.
Malumunuz sezon açılıyor ve ben istediği bu konu güncel olsun. Belki bir kaç dostumuz bu konuyu okurda etrafta gezen sahtekarlara para kaptırmak. ALLAH için niyetim budur.
Konumuza gelince ustam . Sizin ilk çubuk eğitimi verdiğiniz zaman herhalde tam hatırlamıyorum ama 3 veya 4 yıl önce direk katılmıştır. Test sahası yapmıştım o zamanlar. Bayağıdır faydalı olmuştu. O zamanki bilgilerle % 70 başarı yakalamıştır. Daha sonra pandemi araya girdi hastalandık. Rahmetli Anamı pandemide kaybettim. Annemi kaybetmek beni çok etkiledi yaklaşık bir yıl oldu.Cok fazla bu işlerle ilgilenemedim. Bu arada sizin ve sitedeki arkadaşların geçmişlerine RABBİM rahmet eylesin.
INNA LILLAHI VE INNA ILEYHI RACIUN.
EMIR ALLAHU TEALADAN.
ALLAH CC RAHMET EYLESIN.
KABRI NURLU MEKANI CENNET OLSUN.
ALLAH CC SIZLERE DE SABIRLAR VERSIN. AMIN.
Nihayetinde bir vesileyle ilgilenmeye başladım. Sizin bu konunuzu görünce baştan sona okudum. Bilgileri eskiye göre güncellenmiş.
HAKLISIN. BIRKAC LEVEL DAHA ATLADIK. BIRAZ DAHA ILAVE BILGILER YAZDIK. BAZI SISTEMLERDEN VE TECRUBELERIMIZDEN DE YAZDIK.
Benim derdim boşluk konusunda ilerlemek. Hala çok eksiğim var. Eski çalışmalarımızda sonra arazide yaptığım boşluk çalışmalarında. Boşluk aldığım yerlerin tamına yakını. Dolgu çıkmıştı. Yapmış olduğumuz çalışmalarda dolgu olduğunu hep teyit ettik.
Bende çubuklar boşlukta içeri doğru kapanıyorlar.
CUBUK BOSLUKDA:
1-CAPRAZ YAPAR.
2-IÇE KAPANIR
3-DIŞA ACILIR.
4NCU BIR ISARET CUBUKDA YOKTUR BOSLUK ICIN.

SIZDE IÇE KAPANIYORMUŞ. SIZIN BOSLUK ISARETINIZ BUDUR. VE BU BUNDAN SONRA "ASLA" DEĞISMEZ.
Şunu sormak isterim. Çubukları bant yapıştırıp. Yapacağım çalışmalarda dolmuşla boşluğun duruş şeklini ayırt edebilirmiyim. Ayriyeten bu çalışmaları bildik boşluk ve dolgularda yaparsam sağlıklı olurmu.
MISAL; BIR MAGARA VAR VE ICI TOPRAK DOLDURULMUŞ. SIZIN CUBUKDA BOYLE DOLGULU BIR YERIN ISARETI NEDIR? DIYE SORUYORSUNUZ.

BUNUN ICIN BOYLE BIR YER BULUP CUBUKLA CALISMA YAPMANIZ GEREKECEK. BU CALISMA CUBUGUNUZUN NE TEPKI VERDIGINI GORMENIZE YARAYACAK.

MISAL BENDE, CUBUK BOSLUGA GIRDIGINDE CARPI YAPAR VE CUBUK UCLARI AYNI ZAMANDA YUKARI ASAGIYA DOGRU TITREMEYE BASLAR. BEN ANLARIM KI BURADA DOLGU VAR.

SENDE ACILMIS KAPANMIS BIR YERDE CALISMA YAPMALISIN. BU YER MEZARLIK OLMASIN. DAHA DERIN BIR YER OLURSA DAHA GUZEL OLUR.
AMMA DIKKAT ET. AYNI ZAMANDA O DOLGUDA SU VARSA SENI YANILTABILIR. SU VAR ISE CUBUGUN HAREKETLERI DEGISIR. MISAL DOLGULU YERDE SU VARSA CAPRAZI HAFIF ACAR KAPAR. BU HAREKETI O DOLGU UZERINDE DURDUKCA YAPMAYA DEVAM EDER.

BU VE BUNA BENZER HER HUSUS ONCEDEN CALISILMADAN ANTIRAMAN YAPILMADAN ASLA ANLASILMAZ. BU ANTIRAMANLAR TAMAMLANMADAN DA ARAZIYE CIKILMAMALIDIR.
Birde ustam Krokideki gibi C den B ye giderken çeşitli katmalar olduğunu söylediniz örneğin büyük taş katmanıyla mıcır katmanın çubuk aynı tepkiyimi verir.
ILLA KATMAN OLACAK DEGIL.
AMA OLAN YELERDE COKTUR.
HEMEN HEMEN AYNI TEPKIYI VERIR.
TASIN KAYANIN ARASIDA DOLUDUR. BIR TOPRAK CESIDI ILLA OLUR, KIL, KÜL, KUM, TOPRAK...
LAKIN BU KATMANLARI HER CUBUKCU CUBUKLA GOREMIYOR. BEN BUNU COK TECRUBE ETTIM. COGU ARKADASLARDA BU USUL CALISMIYOR. SIZDE CALISIP CALISMADIGINI TEST ETMELISINIZ.
Son olacakta hocam Diyelimki adam bir oda yapmış 500 yıl önce 3×3 bir oda yapmak için bir alan açmış odayı yapmış ve üzerini katman katman doldurmuş. Buraya çubuk tuttuğumuz altta odayı aldık üstteki katmanları dolgu olarak alır çubuk.
DOLGU YERI GERIDEN ANLAYAMAZSIN. YADA BEN ANLAYAMIYORUM. BOSLUGU GERIDEN ALIYORUM DOLGU OLSADA OLMASA DA. AMMA DOLGUYU ANLAMAM ICIN ILLA UZERINDEN GECMEM GEREKIYOR.

SIZDE NASIL OLDUGUNU YINE ANTIRAMAN YAPARAK ANLARSINIZ.

CUBUGUN BENDEKI AHVALI ILE SIZDEKI AHVALI AYNI OLMAYABILIR. BUDA GAYET DOGALDIR.

BIZ BIR KONUDA BIR SEY YAZIYORUZ. BAZI ARKADASLAR HEMEN.ITIRAZ EDIYOR. SEBEBI BUDUR. STANDART YOKTUR CUBUKDA, KISISELDIR. YUKARIDA YAZDIM BOSLUK ICIN KISIDEN KISIYE DEGISEN 3 AYRI HAREKETLENME VARDIR CUBUGUN.
BENIM YAZDIKLARIM TAMAMEN BENIMLE ALAKALI. SIZLER KENDINIZLE ALAKALI NASIL OLDUGUNU TEST SAHALARINDA COZMENIZ GEREKIR.

ELBETTE BAZI HUSUSLARDA DA STANDARTLIK VARDIR, KISIDEN KISIYE DEGISMEZ.
Yani 500 yıl önceki dolmuşla 30 yıl önceki doğuya çubuk aynı tepkiyimi verir.
EVET AYNI TEPKIYI VERIR.

FAKAT 500 SENEDE O KAPATILAN YERIN USTUNE SONRADAN 1 METRELIK BIR YIGILMADA OLUSMUS OLABILIR. ALTUNDA CAPA BEL VB.METAL BIR ALET KALMIS OLABILIR.
SENIN BOSLUGU BU METALLER ETKILER MI?
ETKILEYEBILIR. YANINDAKI VE YAKININDAKI MINERAL YAPISINA BAGLI OLARAK.

BIZ NIYE CUBUK YAPIP SATMIYORUZ..????????

ISTE BU VE BUNUN GIBI YUZLERCE YAN FAKTORLERDEN DOLAYI.

BU CUBUKLA BOSLUK BULURSUN SOZU EKSIKTIR. BU CUBUKLA BOSLUK BULURSUN AMMA COK ANTIRAMAN YAPARAK COK CALISARAK. HER FARKLILIGI NOT ALARAK. BU DA KOLAY DEGIL AYLAR YILLAR ISTER.

BOYLE DESEM KIM CUBUK SATIN ALIR..? YALAN SOYLEMEK GEREKIR CUBUK SATMAK ICIN, EKSIK BILGI VERMEK BAZI BILGILERI SAKLAMAK GEREKIR.

YANI TAM BIR MUNAFIK OLMADAN CUBUK SATILAMAZ.

BILE BILE YALAN SOYLEYENDIR MUNAFIK.

MINERALE GITMEZ DIYECEN. MINERALE GITMEYEN CUBUK MU VAR?
RAHMETLI REISIN DEDIGI GIBI; 3 GUNLUK DUNYADA FIRILDAK OLMAYA GEREK YOKTUR.

GECEN SENE KURBAN BAYRAMINDA BAK NELER YASADIM;
CUBUK SATAN ALTTANDA BIR KUTUYA BAGLAMIS CUBUGU. BIRDE TEK CUBUK. ALTIN GUMUS VE BOSLUK GOSTEREN DUGMESI VAR. NE ARIYORSAN ONU CEVIRIYON. TAM BIR 3 KAGIT.
DEDIM "BU CIHAZ VE TEK CUBUK BU ISLERI YAPMAZ KANDIRMAYIN INSANLARI."
17 DAKIKADA 35 KEZ KUFUR ETTI TEHDIT ETTI O CUBUGU 7.500 LIRAYA SATAN SATICI. TUM CEDDIMI DE BU KUFURLERINE KATTI. BU DUNYA HIRSIDIR. BU PARAYA KOLE OLMAKTIR. TERBIYESUZ HER VIDEOSUNA DA ALLAHIN SELAMIYLA GIRIYOR AMMA ALAHTAN UZAK.

EDEP YOK AHLAK YOK. MAHKEMEYE VERDIM. TEHDITDEN VE KUFURDEN CEZA ALDI. AVUKAT DEDIKI SADECE 1 GUN YATAR DENETIM SERBESTLIKLE CIKAR IMZA ATAR HER HAFTA.

VALLAHI BOYLE OLACAGINI BILSEYDIM VERMEZDIM MAHKEMEYE. ALLAHU TEALAYA HAVALE EDERDIM. BASINA GELECEKLERI BEKLERDIM. ILLA ALLAH CC BENIM INTIKAMIMI.ONDAN ALIRDI.

KARAR VERDIM BUNDAN SONRA BANA SOVEN.OLURSA MAHKEME YOK. ALLAHA CC HAVALE EDIP BIRAKACAGIM.

ALLAH'A emanet olun.
SENDE INSALLAH.

Sorularin altina cevaplari yazdim.
Farki olsun diye de buyuk harf kullandim.

Son düzenleme:

Kader25

Admin
Ustam hakkını helal et son soruyu şöyle sorayım.
A noktasından B noktasına boşluk.

A noktasindan B noktasina mesafe ne kadarsa senin kazman gerekecek derinliği verir:

Misal 3.80cm geldi.
Ayagini bastigin yerden 3.80 kazarsan odanin tavanina denk geleceksin.

B noktasından C noktasına dolgu işareti mi almalıyız
HAYIR...
B ILE C NOKTASI ARASINDAKI MESAFE:
Odanin Tavani ile Tabani arasindaki mesafedir.

Bosluk Bulma.konusunda bu hususu sekillede anlattim. O konuyu tekrar oku insallah. Zira bu mesafenin uygunsuz cikmasi buranin bir oda olamayacagini sana soylecek.

Misal:
B ile C arasi 6 metre olctun.
Tavani ile tabani arasi 6 metre olan bir oda olur mu? Olmaz...

Mars

Kullanıcı
A noktasindan B noktasina mesafe ne kadarsa senin kazman gerekecek derinliği verir:

Misal 3.80cm geldi.
Ayagini bastigin yerden 3.80 kazarsan odanin tavanina denk geleceksin.

HAYIR...
B ILE C NOKTASI ARASINDAKI MESAFE:
Odanin Tavani ile Tabani arasindaki mesafedir.

Bosluk Bulma.konusunda bu hususu sekillede anlattim. O konuyu tekrar oku insallah. Zira bu mesafenin uygunsuz cikmasi buranin bir oda olamayacagini sana soylecek.

Misal:
B ile C arasi 6 metre olctun.
Tavani ile tabani arasi 6 metre olan bir oda olur mu? Olmaz...
1678688548882.png

Kader25

Admin
Ustam ALLAHcc razı olsun buradaki çizimde A. B arası odanın tavan taban arası yazıyor diye sordum. Biliyorum yoğunsun . Müsait olduğunda yazarsınız. Saygılar
Bu krokiyi kim cizdiyse yanlis cizmiş (kahkaha)
Bu kroki yanliş.

A ile B arasi kazilacak derinlik.
B ile C odanin tavani ile tabani arasi yani odanin iç yuksekliği.

Seni de cani gonulden tebrik ediyorum.

Mars

Kullanıcı
Bu krokiyi kim cizdiyse yanlis cizmiş (kahkaha)
Bu kroki yanliş.

A ile B arasi kazilacak derinlik.
B ile C odanin tavani ile tabani arasi yani odanin iç yuksekliği.

Seni de cani gonulden tebrik ediyorum.
Eyvallah ustam. Her halde çubuk işindenden anlamayan birisi çizdi:D.
Sizi ara sıra yine rahatsız ederim. Bu arada çok renk vermedim acaba beni tanıyabildinizmi. @meratan desem. ALLAHA emanet olun

Kader25

Admin
Eyvallah ustam. Her halde çubuk işindenden anlamayan birisi çizdi:D.
Sizi ara sıra yine rahatsız ederim. Bu arada çok renk vermedim acaba beni tanıyabildinizmi. @meratan desem. ALLAHA emanet olun
Hatirladim abi.
Arasira seni wp durumda goruyordum kayboldun :))
Nasilsin iyisin insallah.?

Rahatsizlik olmaz.
Sen sorularini buradan sor ben cevaplarim insallah.

Bosluk bulmaya yoneldiysen sadece tek cins cubuk seç. Ben aleminyum cubuk tavsiye ediyorum amma, kisiye gore tercihler degisebiliyor.

Son düzenleme:

Mars

Kullanıcı
Hatirladim abi.
Arasira seni wp durumda goruyordum kayboldun :))
Nasilsin iyisin insallah.?

Rahatsizlik olmaz.
Sen sorularini buradan sor ben cevaplarim insallah.

Bosluk bulmaya yoneldiysen sadece tek cins cubuk seç. Ben aleminyum cubuk tavsiye ediyorum amma, kisiye gore tercihler degisebiliyor.
Hamd olsun iyiyim sizde iyisiniz inşaallah. Evet biraz uzaklaşmıştım bu işlerden. Fakat eski bir arkadaşımın ısrarı üzerine tekrar ilgilenmeye başladım.
Bir tane yerimiz vardı aradı beni birisi var gelsin baksın diye. Ben önce ilgilenemedim ısrar edince tamam dedim. Bir kişi dedi ama her hafta bir kişi getirmeye başladı.Getirdiği adamlara bakıyorum hepsi şarlatan. Konuşlamalarından cihaz tutmalarında. Bazıları çubukçu çubuğu kaldırdığı an bundan bi şey olmaz diyorum. Fakat arkadaşın gözler kör olmuş görmüyor anlatıyorsun anlamıyor.Bunun üzerine dedimki yeri biliyorsun beni arama bu konuda daha git ne istersen yap. Gittiler bir kaç yerde çalışma yaptılar sonuç tabiki hüsran.
Fakat artık benim aklıma bu işi soktu bir kere öyle tekrar ilgilenmeye başladım.
Bu arada şunda söylemem lazım. Bu tecrübeleri ve bakış açısmın değişmesinden en büyük etken sizsiniz. Sizden öğrendiklerimdir.RABBİM sizden razı olsun.
Çubuk işine gelirsek ustam evet boşluğa daha çok ağırlık veriyorum. Sizde bilirsiniz bu işlerde boşluk tespiti işin %70 dır.
Evet alüminyum çubuğu var. Yaptığım çalışmalarda şunu gördüm. Boşlukla dolgu arasındaki farkı çözememişim. Şimdi bunun üzerinde çalışıyorum. Daha önce hiç bilmediğim yerlerde yaptığım tespitlerde boşluk dediğim yerler dolgu çıkmıştı. Çalışma yaptığımız arkadaşlara mahçubiyetimizi en azından bu şekilde yırtmıştık.
Şöyle bir şey sorsam ustam Boşlukta yansıma olurmu olursa nasıl anlarız.
ALLAHA emanet olunuz.

Kader25

Admin
Hamd olsun iyiyim sizde iyisiniz inşaallah. Evet biraz uzaklaşmıştım bu işlerden. Fakat eski bir arkadaşımın ısrarı üzerine tekrar ilgilenmeye başladım.
Bir tane yerimiz vardı aradı beni birisi var gelsin baksın diye. Ben önce ilgilenemedim ısrar edince tamam dedim. Bir kişi dedi ama her hafta bir kişi getirmeye başladı.Getirdiği adamlara bakıyorum hepsi şarlatan. Konuşlamalarından cihaz tutmalarında. Bazıları çubukçu çubuğu kaldırdığı an bundan bi şey olmaz diyorum. Fakat arkadaşın gözler kör olmuş görmüyor anlatıyorsun anlamıyor.Bunun üzerine dedimki yeri biliyorsun beni arama bu konuda daha git ne istersen yap. Gittiler bir kaç yerde çalışma yaptılar sonuç tabiki hüsran.
Fakat artık benim aklıma bu işi soktu bir kere öyle tekrar ilgilenmeye başladım.
Bu arada şunda söylemem lazım. Bu tecrübeleri ve bakış açısmın değişmesinden en büyük etken sizsiniz. Sizden öğrendiklerimdir.RABBİM sizden razı olsun.
Çubuk işine gelirsek ustam evet boşluğa daha çok ağırlık veriyorum. Sizde bilirsiniz bu işlerde boşluk tespiti işin %70 dır.
Evet alüminyum çubuğu var. Yaptığım çalışmalarda şunu gördüm. Boşlukla dolgu arasındaki farkı çözememişim. Şimdi bunun üzerinde çalışıyorum. Daha önce hiç bilmediğim yerlerde yaptığım tespitlerde boşluk dediğim yerler dolgu çıkmıştı. Çalışma yaptığımız arkadaşlara mahçubiyetimizi en azından bu şekilde yırtmıştık.
Şöyle bir şey sorsam ustam Boşlukta yansıma olurmu olursa nasıl anlarız.
ALLAHA emanet olunuz.
Elhamdulillah bende iyim.
Sabah ise aksam eve, omur tamamlaniyor.

Boslukda bazan -her zaman değil- yansima oluyor.

Benim tecrubeme gore yansimanin sebebi bosluk icindeki metal ve bazi metallerle canak comlegin birlikte bulunmasi. Ozellikle bakir ile comlek ayni bosluk icindeyse.

Yansimanin olmasi cok onemli degil.
Asil mesele yansimalarin arasinda asıl odayi tespit edebilmek.

Bunu da her oda olarak buldugun yerin tavan ve taban arasini olcerek anlarsin.
Yansima yapan odalarin ic yuksekligi 1 metreyi gecmiyor. Rahatlikla elersin.

Ayrica yansima oldugunu tespit ettiginde o alandaki ilk yuruyuslerini illa kuzeyden guneye yap. Birkac tanesini kafadan elemis olursun.

Diger bir husus: Yansima olan boslukda cubugun hareketleri -acilip kapanmasi, yon vermesi- nispeten yavaslar.