Mihrap Ve Kanal | Define işaretleri ve anlamları

Mihrap Ve Kanal

ECE07

Kullanıcı

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Kullanıcı
yorum yapmadan sadece sormak istiyorum. hep sen sormazsınya.

hangi yönü ve sence ne veriyor. bildiğin kanaatiyle, yaptığına dikkatini çekmek istiyorum.

ECE07

Kullanıcı
İkizceli ustam böyle bir ayrıntı hiç aklıma gelmemişti. Ben her iki tarafta da olma ihtimali üstünde yoğunlaşmıştım. Siz böyle sorunca resim üzerinde iki ayrıntı dikkatimi çekti. Onları da resim üzerinde belirttim. Alttaki daire içindeki kesmenin yön ve şekli ile kayanın sağ tarafının toprak birleşiminde yapılan büyük kesme aynı gibi. Doğrusunu ve sebebini merak ettim doğrusu! (Mihrabın kendisi Doğuya bakıyor)

Ustam senin Apartman ve Villa'dan Bölgeye bakış

Son düzenleme:

ECE07

Kullanıcı

Sarı çizimler birbiriyle eşleşiyor...

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Kullanıcı

üst sol ve alt kısmın solu kapalı. sağına dikkatli bak. mihrabın bakışıyla nasıl örtüşüyor değilmi. kayanın yan kısımlarında olan bir bulgu asla yukarı çıkmaz. giriş alttan olmakla beraber yerine göre sadece odası kayanın üstüne uzanabilir. buda her bulguda değil. bunda alta doğru bir traşlama da mevcut. en fazla alt istikametle sağ kısmından başka bir seçenek olamaz. bunun yolunuda pek ala biliyorsun.

ECE07

Kullanıcı
İkizceli ustam Senin Apartman ve Villa'dan bu bölgenin görüntüsü yukarda var. Bu konu içindeki toprak altından ortaya çıkarmış olduğum kanal yaklaşık 20 x 20 cm. genişliğinde ve derinliğinde uzunluğu da 4-5 metredir. Başlangıcı ise aynı genişlikte, üzerindeki kaya yüzeyine yapılmış. Kanalın aşağısı ve yukarısında toprak altında devamı var mı yok mu bilmiyorum. Ama dağın zirvesinde resmin sol yönünden olmak üzere Güney-Kuzey yönünde ara ara çok eski olduğu belli olan birkaç noktada 2-3 metresi günümüze kadar gelebilmiş su arkı var. Bu su günümüzde 2 km. ileride dağın devamından akmaktadır. Konu içindeki kanal; zamanında bu zirveden geçen suyun aşağıdaki (Resimde görülen) araziler için yapılmış su arkı olabilir mi? Veya Sizin Apartman ile Villa'nın suyu buradan mı geliyordu yoksa!

• Beğen
Tepkiler: osi

ihtiyar45

Vip Üye
Değerli kardeşim senin kale dediğin yer kırallığın uç karakol yeri,etrafındaki işaretler seni yanıltır,burada bulaçağın dağın sağ tarafında 2x2 veya 2x3 gibi ölçülerda oda temelleri,sen bu tepenin sağ tarafında yaklaşık 500m.fesafede hafif meğilli yerde kapaklı mezar ara.Saygılarımla.

ECE07

Kullanıcı
Kazancı yöresinin en ünlü kalesi, halen varlığını sürdürmekte olan “ Asar Kalesi”dir. Kasabanın batı yakasında, kuzeyden güneye bir duvar gibi uzanmış olan sıra dağların bir parçası olan Asar Tepesi (Beleni) üzerindedir. Bu kalenin hemen doğusundaki Uluköy Mahallesi kuzeyinde, kumluk tepelerin bulunduğu yerde,(BİRBİRİNE KANALLAR BAĞLANTILI OYMALAR KONUSUNU AÇTIĞIM, TÜMÜLÜSÜN OLDUĞU YER) “ Asar “ şehri varmış. Bu şehrin kralı çok set bir kişiymiş. Esirleri ve suçluları hemen idam ettiğinden “Asar Kralı” adını almış. Kalesine de aynı ad verilmiş. Defineciler tarafından tahrip edilen kale kalıntıları ve içindeki toprak altına gizlenmiş sığınaklar (depolar) halen durmaktadır. Bir deponun sonuna gelindiğinde bir kapı ve sonrası ikinci depo başlamaktaydı. Bu kale ve depoları savaş zamanlarında, halkın sığındığı yer olmakla birlikte, yaz mevsiminde yaylalara göçüleceğinde ev eşyalarının kira karşılığı depolanıp emniyetinin muhafızlarca sağlandığı yerler olarak (yedi emin depoları) emanet görevi de yapıyormuş.

Bir zamanlar bölgenin iki güçlü kralı olan, Asar Kralı ve Enebolu (İrenepolis) Kralının arasında kız almak-vermek konusunda savaş çıkmış ve Enebolu Kralı tüm silahlı adamları, at, katır ve develeriyle birlikte Piladan Burnu’ndan inerek Asar şehrine saldırıya geçmiş. Asar Kralıın güçleri Demircilik deresi ve Kazanpınar civarına gizlenmiş. Enebolu Kralının hesaba katmadığı bir husus, iki güç arasındaki arazinin, sazlık, bataklık ve kaygan zeminlerden oluşmasıymış. Nitekim, askerler, atlar ve develer bu bölgede balçığa saplanıp kalmışlar ve savaşı Asar Kralı kazanmış ve istediği kızı almış. Bu savaş bölgesinin adı şimdi bile “ Deve Çökeği” adıyla, yani, deveyi çökerten yer olarak bilinir. Çevresindeki yerler ise, Kanlıcagöl, Parçukruru ve Göl adıyla söylenir ki, bu adlar çok kanlı bir savaş olduğunun kanıtlarıdır. Sonraları, Asar şehrine bir düşman saldırısı sırasında, tüm insanlar Asar Kalesine taşınırken, evlilik hazırlığı yapan bir kız “ çeyizlerim düşman eline geçmesin “ diye, evlerini ateşe vermiş ve şehir tamamen yanmıştır. Bu yerlerde define arayanların, kömürleşmiş buğday fosilleri ve evlerin kül yığınlarıyla karşılaştığı bilinmektedir

ECE07

Kullanıcı
Ustam bahsettiğiniz Oda biraz yakında olabilir mi? Eğer 50 mtre yakınlık yeter diyorsaniz sanırım gideceğim adresi biliyorum .

Üst Alt