Ordu’da Tahtta Oturan 2100 Yıllık Kibele Heykeli Bulundu | Define işaretleri ve anlamları

Ordu’da Tahtta Oturan 2100 Yıllık Kibele Heykeli Bulundu

A21MEDLi

Admin
Ordu’da, Kurul Kalesi ve yerleşmesinde 2100 yıllık olduğu tahmin edilen 110 santim yüksekliğinde, mermerden ve tahtta oturan Ana Tanrıça Kibele heykeli bulundu. Heykelin Türkiye’de yerinde bulunan ilk mermer heykel olduğu da belirtildi.

Prof.Dr. Süleyman Yücel Şenyurt başkanlığında 25 arkeolog tarafından yürütülen kazı çalışmaları Ordu’nun Altınordu İlçesi Kurul Kalesi’nde sürüyor. Yapılan kazıda, yaklaşık 200 kilo ağırlığında ve 110 santim boyunda tahtında oturan Ana Tanrıça Kibele heykeli bulundu.

Anadolu’da yerinde bulunan ilk mermer heykel
Bulunan heykelin Türkiye’de yerinde bulunan ilk mermer heykel olduğunu belirten Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt şunları söyledi;

“Çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. İki gün öncede çok güzel bir eser bulduk. Gerçekten bizim de beklemediğimiz kadar önemli bir eseri Ordu’da bulup Türkiye arkeolojisine kazandırdık. Bu çok nadir bir durumdur. Araştırmalarımıza göre bu heykel Kurul Kalesi’ni istila eden Romalı askerlerin işgali sırasında giriş kapısındaki duvarların yıkılmasıyla yerinde kalmış. Bu heykel bize ayrıca Ordu Kurul Kalesi’nin çok önemli bir yerleşim yeri olduğu göstermiş oldu.”

Prof.Dr. Süleyman Yücel Şenyurt, heykelin bir süre yerinde kalacağını, daha sonra yetkililerin incelemelerinin ardından Ordu’daki müzeye kaldırılacağını belirtti.

metin77

Kullanıcı
evet yeni fark ettim,
fakat konu arkeoloji sonucu açıldığı için,bu bölümde konuyu görmedim.
Az once komana ustam da acti ayni konuyu. Bu paylasimlar bizim gercekten bir aile oldugumuzun bir kanitidir. Bilgi ve tecrubelerini birbirimizden esirgemeyen tum uye arkadaslarima tesekkur ederim.

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
Amedli ustam sakıncası yok.Ordu yu görünce :D kendi adıma büyük keyf alıyorum.
emeklerinize gönlünüze sağlık.