Oturak Taşı-1 | Define işaretleri ve anlamları

Oturak Taşı-1

metin77

Kullanıcı
Değerli ustalarım merhaba.
haftasonu tespit ettiğim yerler için yorumlarınızı almak isterim.
daha önden yılan ve el işareti görülen bir tepeye (5 dönüm kadar alanda) L çubuklarımla gittim. herhangi bir çekim alıp işaretleri bulmak için. fakat başka bir işaretlerle karşılaştım. sormak istediklerim 1- derinlik ölçemedim. boşluk yok ve diğer altın var diyor. derinlik ne kadardır. 2- bu işaretlerin herhangi bi tehlikesi var mıdır. tuzak yada zehir gibi? şimdiden çok teşekkürler ustalarım.

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Kullanıcı
SELAMÜN ALEYKÜM METİN KARDEŞ.
tarım alanı içinde mezar ve m. odaları için eşsiz bir yer. SENİN BAHSETMEYE ÇALIŞTIĞINDAN ÇOK DAHA FAZLA gizemler mevcut. bir iki örnek verelim sonrada sorularını cevaplamaya çalışalım.

uzak ve tek görünüm olmasına rağmen,bir hayli işlenmiş bir alan olduğu görülüyor.. kanalında bile mezar üstüne dikilen susam çiçeği olması ne garip değilmi. burada odalar mevcut.

kaya gövdesinden anlayamayanlar,altta çizdiğime dikkatli baksınlar.

ne muazzam bir işçilik değilmi. hilal kesik üsten kanalların altına doğru kayaya işlenmiş. sağında bir baş ve göz ayrıca bir küçük oyma. solunda zeminde otların içinde olan oymanın yeri biraz açığında olacak.
sevgili metin kardeşim şimdi burası hakkında biraz konuşalım. mihrab benzeri veya baş olanların bir tanesi bile olsa banko işlem olmalı. ki burada işlem yok diye bir söylemi kabul etmem.
senin tespitinde bir noksanlık olduğunu söylemek isterim. neden,
-işlem olan her noktada boşluk mutlaka olur. ki bura da ,düşündüğünden daha kapsamlı boşluk ihtimali de çok yüksek. acaba neden alamadığına biraz eyilelim;
bazı çubuk türleri boşluğu vermez.sadece madene tepki verir.
derinliğe gelirsek,
ya oda türü bir yerden çekim almışsan olamazmı. işte o zaman hayli derine düşer.
üstten açılıp kapatılmış olamazmı .öyle dahi olsa yine de burası bayağı çaplı bir yer olur 2m den yukarıdır.
küçük oymanın karşılığı üstten belki müjde diye tabir edilen bir cins olsa bir m. n,in biraz üzerinde olur,mutlaka ana olayı derindir muhtemelende biraz önden girişli olabilir.
bu ihtimaller doğrultusunda yeniden burayı ve diğer noktaları incelemeni tavsiye ederim.
eğer yeterli bir tespitte boşluk olmamasını düşünmem de ,alınmıyorsa madende olamaz. ancak çok küçük bir noktada bir mineralli yer vardır. ama bulgular niye sorusu akla gelir değilmi.
sağlıcakla selametle.

metin77

Kullanıcı
SELAMÜN ALEYKÜM METİN KARDEŞ.
tarım alanı içinde mezar ve m. odaları için eşsiz bir yer. SENİN BAHSETMEYE ÇALIŞTIĞINDAN ÇOK DAHA FAZLA gizemler mevcut. bir iki örnek verelim sonrada sorularını cevaplamaya çalışalım.

uzak ve tek görünüm olmasına rağmen,bir hayli işlenmiş bir alan olduğu görülüyor.. kanalında bile mezar üstüne dikilen susam çiçeği olması ne garip değilmi. burada odalar mevcut.

kaya gövdesinden anlayamayanlar,altta çizdiğime dikkatli baksınlar.

ne muazzam bir işçilik değilmi. hilal kesik üsten kanalların altına doğru kayaya işlenmiş. sağında bir baş ve göz ayrıca bir küçük oyma. solunda zeminde otların içinde olan oymanın yeri biraz açığında olacak.
sevgili metin kardeşim şimdi burası hakkında biraz konuşalım. mihrab benzeri veya baş olanların bir tanesi bile olsa banko işlem olmalı. ki burada işlem yok diye bir söylemi kabul etmem.
senin tespitinde bir noksanlık olduğunu söylemek isterim. neden,
-işlem olan her noktada boşluk mutlaka olur. ki bura da ,düşündüğünden daha kapsamlı boşluk ihtimali de çok yüksek. acaba neden alamadığına biraz eyilelim;
bazı çubuk türleri boşluğu vermez.sadece madene tepki verir.
derinliğe gelirsek,
ya oda türü bir yerden çekim almışsan olamazmı. işte o zaman hayli derine düşer.
üstten açılıp kapatılmış olamazmı .öyle dahi olsa yine de burası bayağı çaplı bir yer olur 2m den yukarıdır.
küçük oymanın karşılığı üstten belki müjde diye tabir edilen bir cins olsa bir m. n,in biraz üzerinde olur,mutlaka ana olayı derindir muhtemelende biraz önden girişli olabilir.
bu ihtimaller doğrultusunda yeniden burayı ve diğer noktaları incelemeni tavsiye ederim.
eğer yeterli bir tespitte boşluk olmamasını düşünmem de ,alınmıyorsa madende olamaz. ancak çok küçük bir noktada bir mineralli yer vardır. ama bulgular niye sorusu akla gelir değilmi.
sağlıcakla selametle.

Vay aleyküme selam ustammmm :)
Eline diline sağlık değerli yorumların için teşekkür ederim. benim göremediklerimi ve görüp te söyleyemediklerimi tek tek ele almışsın. ustalık işin inceliklerinde belli eder kendini. tüm incelikleri söyledin bana helal olsun allah razı olsun senden.
ustam yeni aldığım 2mm %30 prosent gümüş çubuk ve 2 mm lik pirinç çubuk yanıma almıştım. genelde de gümüş çubuk tuttum. ersan ustam bir yorumunda gümüş çubuklar değerli maden varsa boşluğu görmez direkt madene gider demişti belki de o yüzden bulamadım. birde usta burası eğimli ve kayalık bir yer. yukarıdan aşağıda inme durumum yoktu. aşağıdan da dik yukarı çıkınca göremedim belki de boşluğu. ustam o baş olan yerden sağa doğru kaya diplerinde 2-3 metre kadar mesafede hep değerli var dedi çubuklar. ben bunu manyetik alan olmuştur diye düşünüyordum. 1 metreye sadece bir çömlek koysalar da boşluk mutlaka olmak zorunda mı ustam.? kanalları doğal olarak yorumladım. oturak taşı da eşkıya işaretlerinden olunca, eşkıyalar çaldıklarını saklamışlardır diye düşündüm. sadece çömlek vardır boşluk yoktur dedim kendimce. başın boyun kısmında bir çatlaklık farkettiniz. bir çekiç eşliğinde tekrar ziyaret edim ustam burayı. :)

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Kullanıcı
bende gümüş çubuk kullanmış olacağın düşüncesinde olduğumu yazmadan senden duymak istedim.
o kısmı hafife almamalısın. bir m. veya altında olan saklılar bir aciliyetten, aceleyle konulan yerdir.
buradaki işçilik zamanın şartında ayları almıştır. hemde bir kaç kaya ustasıyla. düşündüğün derinlikte olacağını sanmıyorum. olabileceğinden yola çıksakta, 40-50 cm ve üzeri açılıp kapanmış her yer boşluk verir.isterse komple beton döksünler farketmez.
bir gün yolun düşerse, alüminyum veya bir tek diş 4-6 lık bakır bir kablo alıp L YE ÇEVİR ONLARLA MUTLAKA BAK.
önce boşluğu görmelisin,eğer bakırla bakıyorsan,değerli aldığın yerde tam üzerine gelince,ilk önce hızla ilk tutuşa döner ve hızla yine metal tepkisi verir. alttaki değerin tepkisi ne göre ,durursan sabit ,yürürsen,üzerinden ayrıldığın da yine yine ilk tutuş ve tekrar hızla boşluk tepkisine döner. bu sayede boşluk üzerinde yüründüğünde,metalin olduğu noktaya geldiğinde, kullanıcıya göz kırpar . anlayan anlar anlamayan niye böyle yaptı diye merak eder durur.
oda veya normal mezarlarda bunu denemeni öneririm. bu tür yerlerde mineralde olmaz.

metin77

Kullanıcı
Bakir cubukla ilgili yazdiklarini ilk defa duydum allah razi olsun. 2. Oturak konumda gumus cubuklarla bosluk tespit ettim cunku ici bos oldugundan. Hemen bir elektrikciye gidip 6 lik bakir alim ustam

zebun

Web Master-Coder
Kullanıcı
Sanırım resimde binek taşı diye işaretlediğin yeri oturak taşı olarak yorumlamışsın binek taşı ile oturak taşı çok farklı şeylerdir ve o ne oturak taşı nede binek taşıdır

metin77

Kullanıcı
Sanırım resimde binek taşı diye işaretlediğin yeri oturak taşı olarak yorumlamışsın binek taşı ile oturak taşı çok farklı şeylerdir ve o ne oturak taşı nede binek taşıdır[/QUOTE
Nedir peki usta bu tasin anlami.

metin77

Kullanıcı
bi anlamı yok bildiğin taş gayette doğal

ne taşıysa o iyice bakar mısın? sırtını yaslayacağın yer ayrı bir parça. başka yerden kesip üzerine koymuşlar. oturup sağa baktığında görünen kesin kayayı bu oturak taşına koyarsan cuk oturur gibi değil mi? elmanın 1/4 ü gibi düşündüm ben. 3/4 oturak taşı, 1/4 de kesilmiş taş. usta buna doğal diyorsan bu senin doğallığındır. ikizceli ustamın yaptığı yorumlar hepten hayal ürünü olsa dahi bu 2 işareti doğal yorumlayamam

Karamıstık

Kullanıcı
Ustam küçük binek taşı dediğin taşın oturunca sag tarafında sıkıştırılmış bir taş var fark ettinmi oraya tekrar gidersen o taşı bir incelemeni tavsiye ederim ustam.

SM-T310 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üst Alt