Pazar Gezisi.Koltuk taşı ve dere ve çeşme.Eski konulardaki aynı bölgeden.

Gitti

Kullanıcı
Mrblr tekrardan herkeslere.
Geçen pazar gidip ziyaret ettigim aynı bölge burası.
Lakin gözden bunca zaman kaçırdıgım bir koltuk taşı buldum.
Taşa oturup baktıgımızda hemen karşısında derenin hafif yukarısında portakal büyüklügünd taşların oldugu bir ufak yer mevcut.

Boş olmadıgı konusunda kanatim oluştu.
Ayrıca soranlar olabilir diye belirteyim ; yolun belki 100-200 mt ilerisinde bu yol 2 ye bölünüp v yapıyor.
Bu yol geniş bir yol yalnız.
Yollardan sol kolu üzerinde ilerde kervansaray kalıntısı mevcut.
Bunlar köylere giden karayolları.Lakin eskiden beri kullanılan yollar.
Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen.

Bölgeyi ,konularımı bilen inceleyen herkes hatırlayabilir.
Bu gördügünüz yol yukarda kervansaray,kanal oymalara giden yol.
Aşağıya dopgru gittiginizde ise hemen 20 mt asagıda bir önceki yamaşta büyük haç ve kaya mezar şüphesi olan yer ve dahada aşağıya gittigimizde kaya mezarlar ve kaplumbaga tepelere ulaşıyoruz.

Kısacası bölge benim üzerinde çalıştıgım keşif yaptıgım aynı bölgedir.
İpek yolu veya lidyalıların kralın yolu dedikleri ticret yolu veya onun kollarından biri oldugunu düşündügümüz bölge burası.

Kısacası ; bölgeyi her acıdan ve her noktasıyla tarih barındıran bir mevkii olarak degerlendirip bu koltuk taşınıda ona göre yorumlarsanız memnun kalırım.

İlk resim koltuk taşının karşıdan görünümü.

886DSC_0163.jpg
[/IMG]

İkinci resim yakın çekim koltuk taşı.

2124DSC_0162.jpg
[/IMG]

Üçüncü resimde koltuk taşı uzaktan.
Koltuk taşının baktıgı yön belki tam belki hafif farklı olarak BATI yönüne bakmaktadır.Hemen karşısında dere akmaktadır yılın 2-3 ayı.Ve derenin icinde çeşme vardır.Yukarıdada yine kurumus bir çeşme vardır

6900DSC_0164.jpg
[/IMG]

Dördüncü resimde koltuk taşının baktıgı tam karşı yönde hemen dere yatagının üstünde bu taşlar toplulugu var.En dikkat çekici nokta burası kanaatimce.
Şüphelendigim noktada burası

6537DSC_0174.jpg
[/IMG]

5335DSC_0175.jpg
[/IMG]

1304DSC_0182.jpg
[/IMG]

ASİAVCI

Kullanıcı
Cevap: Pazar Gezisi.Koltuk taşı ve dere ve çeşme.Eski konulardaki aynı bölgeden.

Hititli koltuk vede taş öbeğini aynı karede görebileceğimiz resim varmı birde koltuğu yakından cekseydin iyi olacakmış

Gitti

Kullanıcı
Cevap: Pazar Gezisi.Koltuk taşı ve dere ve çeşme.Eski konulardaki aynı bölgeden.

Hititli koltuk vede taş öbeğini aynı karede görebileceğimiz resim varmı birde koltuğu yakından cekseydin iyi olacakmış

Hemen geliyor şefim.

9877DSC_0162.jpg
[/IMG]

2199DSC_0179.jpg
[/IMG]

8052DSC_0185.jpg
[/IMG]

ASİAVCI

Kullanıcı

Karar senin koltuk koltuk deyil ama oynama var ikinci resimde calının olduğu yerde bir boşluk bakıver taş yığma cok basit

2199dsc017.jpg

Son düzenleme:

Gitti

Kullanıcı

Karar senin koltuk koltuk deyil ama oynama var ikinci resimde calının olduğu yerde bir boşluk bakıver taş yığma cok basit

2199dsc017.jpg

Şefim aslında koltuk bir hayli güzel.Tam tepesinden foto cekmedim yoksa gayet düz ve güzel.

Karşıdaki taş öbeklerisi ise benim şüphelendigim ilk nokta.
Daha yukarılarda da belki emareler vardır lakin cok gezemedim.

Boşıluk testine gelince; tam yol kenarı ve bircok köye giden yollar burdan geciyor.
Fena bir trafigi var.
Yani ölçüm yapmak cok akıllıca gelmiyor :)))

Enazından bana bu taş öbegi altında şu derinliklerde şu tarz malzemeler cıkar diyebilme şansınız olurmu acaba?

Ve bu bir gömü ise ne tarz ve hangi dönemde kullanılan bir yapı olabiir,yani ermeni mi eşkiya işimi bizansmı roma mı?

Çünkü ileride kervansaray kalıntısı ve asagıda kaya mezarlar kaplumbaga tepe mevcut.

Bu yer onlarla ilişkilimidir yoksa farklı bir dönemdemi yapılmıs olmalı sizce ustam?

Ve genelde bu yapısal gömülerden neler cıkar?