Rahmet Ayi Ramazan’a Girerken | Define işaretleri ve anlamları

Rahmet Ayi Ramazan’a Girerken

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
RAHMET AYI RAMAZAN’A GİRERKEN

Esirgeyen ve bağışlayan Yüce Allah cc.ın bize lütfettiği nimetlerden biri de Ramazan-ı Şeriftir. Bir kez daha bu mübarek aya kavuşmayı bizlere nasip ve müyesser kıldığı için O’na şükrediyoruz, hamt ediyoruz. Ramazan’ı Şerif hakla batılın, hidayetle sapıklığın, iyilikle kötülüğün birbirinden ayırt edildiği aydır. Çünkü O hidayet kaynağı olan Kuran’ın indirildiği aydır.

Ramazan’ı Şerif, İslam cemiyetinde sosyal adaletin tatbik edildiği önemli bir ay kabul edilmiştir. Ramazanda zenginin karnı fakirin karnından, mahrumun ağzı müreffeh bir hayat sürenin ağzından farklı değildir. Ramazan ayı, bir yıllık maddi ve manevi kirlerden, hastalıklardan temizlenebileceğimiz bir aydır. Biz bu ayda yemek-içmek gibi tabii ve meşru arzularımızla mücadele ederiz ki günah ve yasak zevklerimizi terk etme iradesini kazanabilelim. Ramazan ayı, insani duygularımızın kuvvetleneceği, hislerimizin inceleceği, şuurumuzun derinleşeceği bir terbiye ayıdır.

Allah rızasını elde etmek için, muayyen zamanlarda en tabii hakkımız olan mubah şeylerden vazgeçip oruç tutarken; yalan söylemek, iftira etmek, koğuculuk yapmak…suretiyle zaten haram olan şeylerle orucumuzdan elde edeceğimiz neticeyi hükümsüz bırakmayalım ve bu manevi kirlerle orucumuzu lekelemeyelim.

Bir Ramazan hutbesinde Peygamberimiz ashabına şöyle hitap etmiştir: “ Ey insanlar! Büyük ve mübarek bir ay sizi gölgesi altına almıştır. Bir ay ki içinde bin aydan daha hayırlı olan bir gece ( Kadir Gecesi ) vardır. Bir ay ki Allah, gündüz orucunu farz, gece ibadetini ( Teravihi ) sünnet kılmıştır. Bu ayda bir iyilik yapan, başka zamanlarda bir farzı yerine getirmiş gibi sevap kazanır. Bu ayda bir farzı yerine getiren kimse de başka aylarda yetmiş farz eda etmiş gibi olur.”

“Ramazan sabır ayıdır. Sabrın mükafatı ise cennettir. Ramazan eşitlik ayıdır, mü’minin rızgının çoğalacağı bir aydır. Kim bu ayda bir oruçluya iftar verirse, bu davranışı günahlarının affedilmesine, kendisinin cehennemden kurtulmasına vesile olabilir.”

Ashab-ı Kiram: “ –Ya Resülallah, hepimiz oruçluya iftar verecek bir şey bulamayız.” Dediler.

Resül-i Ekrem : “ – Allah bu sevabı, oruçluyu, bir tadımlık süt ,bir hurma tanesi veya bir yudum su ile iftar ettirene de verir.” Dedi ve şöyle devam etti :

“- Kim bir oruçluyu doyurursa, Allah ona kıyamet gününde benim kevserimden öyle bir şerbet içirir ki cennete girinceye kadar susamaz. Ramazan ayı, evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da ateşten kurtulma ayıdır.”

Bir başka hadis-i şeriflerinde de Peygamberimiz bu ayın önemini şöyle özetlemişlerdir: “- Kim inanarak ve sevabını Yüce Allah’tan umarak Ramazan’ı ihya ederse, Allah Teala o kimsenin geçmiş günahlarını bağışlar.”

Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu da cehennem ateşinden kurtuluş ayı olan mübarek Ramazan’ın, milletimiz, memleketimiz ve tüm insanlık alemi için hayırlara vesile olmasını Birlik ve beraberlik içinde, daha nice nice Ramazanlara erişebilmeyi,Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum...

esrarengiz2828

Kullanıcı
bende bu emeğe vede dileklerinize amin diyorum inşallah saygı sevgi vede bol sevaplı bi ramazan geçirmemizi niyaz ediyorum hayırlara vesile olur inşallah

hattuşalı

Kullanıcı
Hepimizin 'eski ramazanlar' tadında bir ramazan geçirmesi dileğiyle... Amin.