Sadece Bir Fikir | Define işaretleri ve anlamları

Sadece Bir Fikir

MAVRAN

Super Moderatör
Cihaz sorumlusu Ustalarım ve bu konuda fikri olan kardeşlerim, uzun zamandır araştırıyorum ve kafamı kurcalayan bir konu içindeyim ve sizinde bu konuda fikrinizi almak isterim. OPTİK SENSÖRLER le toprak altını görüntülemek veya haritasını çıkarmak istiyorum bu konuda sizin bir fikriniz, veya öneriniz olur mu yardımınız için şimdiden teşekkür. Saygılar.

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
Sevgili @Erdem ustamız şu an ki
Çalıştığı firmada yaptığı iş bu bildiğim kadarıyla
Onun bilgisi vardır

Erdem

Vip Üye
Vip Üye
Optik sensör den emin değilim ama termal kamera bence bu iş için biçilmiş kaftan.
Bu optik sensörü biraz açabilirsen ne olduğu husunda belki bilgimiz vardır,Termal kamera flu kalır sanırım definecilikte

Erdem

Vip Üye
Vip Üye
Sevgili @Erdem ustamız şu an ki
Çalıştığı firmada yaptığı iş bu bildiğim kadarıyla
Onun bilgisi vardır
Rüştü ustam kullandığım radarın sadece yerinaltında bulunan kablo,boşluk,boru gibi çeşitli materyallere sinyal göndererek sinyalin kırılması sonucu ekranda bu kırılmayı görerek kırılmanın şekline göre ne olduğunu tesbit etmeye yarayan ve derinliğinide gösteren bir nevi radar işte :D diğer söylenen şeyler yeni çıkan türden olabilir bende anlayamadım!

MAVRAN

Super Moderatör
Rüştü ustam kullandığım radarın sadece yerinaltında bulunan kablo,boşluk,boru gibi çeşitli materyallere sinyal göndererek sinyalin kırılması sonucu ekranda bu kırılmayı görerek kırılmanın şekline göre ne olduğunu tesbit etmeye yarayan ve derinliğinide gösteren bir nevi radar işte :D diğer söylenen şeyler yeni çıkan türden olabilir bende anlayamadım!
Erdem Ustam aslında kafamdaki sizin cihazın aynısı ancak bu cihazın gelişmiş halini düşünün, siz cihazlarda nasıl bir sensör kullanıyorsunuz ve kırılan sinyalleri okuyan algılayıcının nasıl bir algılayıcı olduğunda önemli. Aslında bir Fizikçi böyle bir cihazın var olduğunu ancak deney odasında kullanıldığını ve çok büyük bir cihaz olduğunu söylemiş ne katar doğru bilmiyorum ben kendim konuşmadım. Ben okuyup yaptığım araştırmalar sonunda böyle bir cihazı yapabileceğim üzerine düşünme, ardından çalışmaya başladım ve bu işle direk ilgili ustalarımın fikrini almak istedim malum bu işlerde inanılmaz masraflar önümüze çıkıyor ve bunca masrafı yap ve sonuç bir hiç olunca insan bir hoş oluyor, anlıyorsunuz umarım, eğer yanlış bir yoldaysam bilen arkadaşlar uyarsın ki sonra hoş olmayayım. Allah sizlerden razı olsun.

cesycex

Kullanıcı
hocam bence optik sensörler ile toprak altından görüntü almak çok zor.hatta imkansız. en azından bugünün teknolojisi ile. fakat uydularda kullanılan bir çeşit sensör bu işi bir miktar yapabiliyor.güvenilirliği düşük bir sistem fakat...çünkü optik sensörler, hava koşullarından etkileniyor diye biliyorum. hatta bizim göremediğimiz manyetik ve diğer dalga boylarınıda görerek yanlış yorumlamalara sebep verir. bence yer altını görmek için , röntgen tarzı , sanırım x-ray di, ışınlar ile görüntülemek uygun olabilir.. burdada ışını olabildiğince uzak mesafeye yollayabilmek lazım derinlik için.

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
sinyal göndererek sinyalin kırılması sonucu ekranda bu kırılmayı görerek kırılmanın şekline göre ne olduğunu tesbit etmeye yarayan ve derinliğinide gösteren bir nevi radar işte :D !
Bence temelde yatan mesele bu
Gönderilen sinyalin geri yansıması sonucu veri elde etmek
Bu kablo döşemeden tutunda insan sağlığındaki görüntülemeye kadar
Sinyal bir yere yollanıyor ve
Bu sinyal bir şeylere çarpıp geri dönüyor
Önemli olan istediğimiz mesafeye ve
İstediğimiz şeye çarpıp geri dönmesi
Sinyal olmadan bir şeyler elde etmek zor
Yer altında madenci yerini tespit için çalışan arkadaşım
En son testinde
450mt sinyal yolladı arkadaşım bu metrede sensör olmayınca geri dönüş olmuyor dedi
Yani bu sinyali yönlendirecek bir şey olmalı
Demek istediğimi umarım anlata bilmişimdir