Şakül Ustası Varmı? | Sayfa 2 | Define işaretleri ve anlamları

Şakül Ustası Varmı?

bornovalı

USTA
Super Moderatör
S.A
Merhaba meinblauesleben ustam
“Konuyu açmam gerekirse burada sol tarafta duvarın yarım metre mesafede (hemen hemen) validemin ruyasında birtane Dede altın dolu küp söylemiş”
“Bir de varsa önerisi olan şöyle yap değerlendiririm”

Başka bir konunda ise, her türlü nasihate ve tecrübeye açık olduğunu beyan etmişsin. Konuna müdahil olamadım. Nasip şimdi imiş diyelim.
Muhterem validenizin gördüğü bir rüya üzerine, amel edip etmemekte tereddüttünüz ve yardım isteğinize, bir nebze de olsa katkıda bulunmak isterim. Aşağıdaki derleme “Rüya” üzerinedir. Dikkatli okumanı tavsiye ederim.

Rüyanın yaratılış amacı ve hikmetleri nelerdir?
Rüyalar bir çeşit ilham sayılır.
Rahman ve Rahim olan Allah, vahiy ve ilham ile kullarına hitap edip onları onurlandırdığı ve mesajlarını ilettiği gibi, rüya ile de kullarına olan yakınlığını, onlarla ilgili rahmet ve inayetini, onların kimsesiz olmadıklarını, Rableri tarafından her zaman gözetilmekte olduğunu göstermesi rahmet ve inayetinin bir gereğidir. Hadis-i şerifte -mealen-:
“Salih rüya, vahyin kırk altı parçasından bir parçadır.” (Buharî, Tabir, 5) denilmek suretiyle, rüyanın Allah ile kulları arasında işleyen bir manevî telefon hattı mahiyetinde olduğunu gösterilmektedir.
- Başka bir hadiste Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurdu:
“Nübüvetten yalnız müjdeciler kalmıştır.” Oradakiler “Ya Resulellah! Müjdeciler nelerdir?” diye sorduklarında “Salih rüyalardır.” buyurdu. (Buhari, Tabir, 5; Muvatta, Rüya 3)
Bu hadis-i şerifler de gösteriyor ki, Allah ile kulları arasında iletişimi gerçekleştiren vahiy yolu kapandıktan sonra, vahyin kırk altı parçasından bir parçası olan rüyalarla bu iletişim hattı devam edecektir.
Rüya İle Amel Etmek ve Rüya yoluyla kesin bilgi edinmek mümkün müdür?
Peygamber (asm) bir hadiste şöyle buyurur:
"Rüya üç dür. Allah tarafından olup müjde veren salih rüya, üzüntü verip şeytandan gelen rüya ve insanın kendi kendine bir şeyler söyleyip tasavvur ettiğinden meydana gelen rüya."
Rüyaya göre hareket ve rüyaya
istinad etmek doğru değildir.
Hatta fıkıh kitapları beyân ediyorlar: Şeytan her ne kadar Peygamber (asm)'in suretine giremezse de şabanın yirmi dokuzunda Peygamber (asm) herhangi bir kimsenin rüyasında "Yarın ramazanın birinci günüdür, oruç tutunuz." diye emretse, bu rüya ile amel edilmez. Çünkü rüya ilim olmadığı gibi zabt da edilmez.
Rüyalar ve ilhamlar, Rabbanî ve Rahmanî; şeytanî ve nefsanî olabilirler. Bu sebeple aralarını iyi belirlemek gerekir. İslam uleması bu konularda şu üç şartın yerine getirilmesi durumunda amel edilebileceğini, ama hiç kimseyi zorlamanın doğru olmadığını belirtirler:
1. Görülen rüya veya ilham, dinimizin emirlerinden birini kaldırıcı veya yasaklarından birini de helal edici cinsten, yani dine aykırı ve sünnete zıt olmayacak.
2. Rüya veya ilham güvenilir, herkesin itimat ettiği, Ebu Hanife, Şafii, İmamı Rabbani, İmamı Gazali gibi kişiler olmalıdır. Herkes o zatın yalan söylemeyeceği ve dinin esaslarını hakkıyla bilen ve yaşayan birisi olduğunu kabul etmelidir.
3. Rüya ve ilhamla elde edilen bilgiler, dinin bir emri gibi kabul edilmemeli; sadece tavsiye edilebilir. Rüyalar ve ilhamlar birer ikazdır, irşattır. Bağlayıcı ve zorlayıcı olamaz. Bu rüya ve ilhama uyanlar ayıplanmayacağı gibi, uymayanlar da ayıplanmaz.
Ancak istihare namazı kılınarak Hz. Allah’a danışılan hususlarda görülen salih rüyalara itibar edilir. Bunun dışında rüyada bir şeyler beklemek her gördüğü rüyayı rahmani mi ki diye araştırıp ardından gitmek asla doğru değildir. ( Derlemedir)

Şimdi. Buraya kadar anlaştık isek; “uzaktan algılama” konusunda Lacivert24 ustamın sözlerine değer vermeni tavsiye ederim. Ayrıca Denizliden20 ustamın da konu üzerine çalışmaları olduğunu zannediyorum. İnşallah sana yardımcı olurlar.
Son tavsiyem ise; sakın ha sakın; hacı, dayı, bacı, abla gibi sıfatlarla anılan ama uyguladıkları yöntem ile “İslam’ı rencide eden kişiler ile muhatap olma. ALLAH (c.c) herkesin rızkına kefildir. Eğer o rızık takdir edildiyse, bize düşün onu helal yollardan istemektir.
Sağlıcakla kal
ALLAH a emanet ol.

meinblauesleben

Kullanıcı
Aleykümselam Bornovalı ustam, bu benimkisi biraz rüyanın peşine düşmek oluyo sanırım. Senin saydığın 3 duruma bakılıp rüyayıda karşılaştırır isek Dinimize aykırı bir şey yok hamdolsun, küpün yerini gösteren de ak sakallı dede imiş. Lavivert ustamım dediklerini göz ardı etmem inşAllah sen de sağoladın ustam dediklerini dikkate alacağım son olarakda maddi bir durum için hacı hocadan medet ummam Allah korusun. Sen de Allah'a emanet olasın ustam.

Lacivert24

Extra/Dini Konular
Admin
Sevgili kardeşim.. ikramın için teşekkür ederim Mevlam gönlüne göre versin inşAllah...
buradan olaya müdahele etme şansına sahip olmadığımı anladığını umuyorum.. ben müneccim falcı değilim ancak gerçek fotoğraf üzerinde şakülle tespit yapılabileceğini ifade ettim nasıl yapılacağı yolundaki yazımıda okumuşsun zaten al bir tane kuvars şakül sende başarabilirsin altta vereceğim link i dikkatlice oku inşAllah faydalı olacaktır...

http://www.definemekani.com/forum/konular/pandul-şakül-sarkaç.12058/#post-55538

meinblauesleben

Kullanıcı
@Lacivert24 usta müneccimlik ima etmedim sadece oluyosa paylastigim gotografi sen gercek fotograf olarak cikartip bakmak gibi yardimci olmani kastedmistim