saygi deger ustalarim tarihi hic bilinmeyen bir CESME

ikizceli

çalışmalarınızı yasal yapınız.
Vip Üye
Cevap: saygi deger ustalarim tarihi hic bilinmeyen bir CESME

ersanım,ben sana sadece bulgulardan iki harfin karşılığını yazdım.burda hem alan geniş ve nokta fazla.bunları araziye oturtmak kolay değil. ben sana sadece bulması kolay bir yer yazdımki yorulmayasın.çizdiğinin altında bile kabartma var.bunların hangi birine gideceksin.yazdıklarımı iyi anlamaya çalış.ben sana su gözelerini ve yağmur sularını taşıyan küçük bir dere dedim.bundan sen orada bir kaç suyun olduğunu anlaman lazım. biraz mesafeli yukarlarda pınar varmış diyorsun.bizde ,fazla suyunun bu dereye aktığı teye çıkarken olan pınar dedik.tepedeki yolun en fazla yetmiş m.gibi altında ve bu ana yolaçıkan patika yolun yanında bir setin altında. tepeyeden yakın pınar.işaret falanda yoktur. o sistemin içindedir. onun için binlercesi gezse bilmeyen pınara bakar geçer.
sana o kadar güzel bir yer tarif etmeye çalışıyorumki,ordan oraya koşman gerekmayecek tarzda. dahada anlayamazsan benmi gelim.

ersan

Admin

slm ,,ikizceli,, ustam burada bitkinci konuda bir yere yazmisin (HANGI BIRINE GIDECEKSIN )vala ustam okudukca okuyacam geliyor bu senin bitkincu yazdin konuyu .

bende yukardan ,,,krokisini indirdim cesmenin ,,oldu yerin burada ta cok net anaatabilirsin tam neresi ici oluyor.

ustalari bu kroki 2004 seneden ta yenisi yok .
1 -cesme
2-roma mezarli
3-pinar 100-150mt
4-pinarin yaninda toplandi sular,, buyuk bir kuyu gibi bir sey,,
5-eski pinar yeri
6-buyuk tepe pinarin arkasi 50 mt kadar var
7-eski pinarin karsi yakasi kayaliklar va bu yer supe tutan bir yer .
8-eski roma evin yei 15mt uzak pinardan
9-piteka (kara yol)tam pinarin arkasindan geciyor
10 -bir buyk tepe bu kara yol onu ortadan ayiriyor ,,IKI YARIM TOP GIBI,,
--USTALARIM BIR OKUYUN ,,ikzceli,,USTAMIN BURADAKI YORUMLARINI BIRDE SIZ KARAR VERIN USTA MI DEYILMI ,,TAMI TAMINA HER SEY UYUYOR,,,,EVALAHH CEKERIM USTAM,,,

Son düzenleme:

ikizceli

Vip Üye

ersan kardeş,çok zahmet vermişsin,güzelde olmuş,lakin son cümleni iyi niyettende olsa,yazmamanı tercih ederdim.bütün ustalarımızın ,bu alanda ,çok konularda yeterli birikim ve beceri sahibi oldukları tartışılmaz bir gerçektir. benim yorumlayamayacağım bir konuyu,bir ustamız,en güzel şekilde yorumlayacak düzeyde olduğunuda unutmayalım. ben kuran okurum,arapça yazamam,bir diğeri yazar. biri hem yazar hem okur,ibraniceye osmanlıcaya ,harekesizlere gelince tıkanabilir.bir diğeri tefsir yapacak düzeydedir.iyi anlaşılması için örnekliyorum.yer altı olayılarında binlerce tarih boyu,bir çok medeniyetin,saysızca ve bir o kadarda farklı hesablarla yapılmış olayları karşımıza çıkar.her birimiz ,belli bir çağrışım yapsa bile ,karşılaşmadığımız bir konuyu ,tahminlere dayanarak yorumlamaktansa ,bu konuda tecrübeli bir arkadaşımızın yorumlamasını tercih ederiz.benimde bazı konuları yorumlamadığım gibi. arazi üzerinde ise arkadaşlarımızın her konuyu rahatlıkla çözecek kapasitede olduklarınıda lütfen bilelim. kısıtlı bir görünüme falcılık yapmaktansa ,üyelerimize çok emin olduğumuz konularda rehberlik yapmayı tercih ediyoruz.
konuya gelince,dediğimiz top tepeyi görmüş olduk.yine bu tepeye çıkarken bir pınar olacak dedik,onuda gördük.bu pınarın altındada bir zayıf dere dedik,görüntülerden hemen altında çukur bir alanın indiği görülüyor. acaba yanılıyormuyum.bu görüntüye göre sen 5 numaradaki eski pınara işaret ettiğimizi anlamışsındır.hepsini bir kenara bırakarak bulman kolay olanı seçtik. orda olaylar elbette fazla ama çoğu işaretsizdir.
ersan kardeş bu pınarın önüne dur,eğer geçmişte bir işem yapılıp bozulmadıysa,(sağ tarafı topraklı nisbeten yumuşak, sol tarafı biraz daha sert kisli veya kayalıklıdır.)hatta üstüde setlidir,yani pınara göre yüksektir. şimdi pınarın solundaki sert kısmı ,pınardan
2-3 m. gibi mesafeyi bir incele.bakalım dokunulmuşmu,yoksa onuda görmek sanamı nasib olacak.
YÜCE RABBİM,gönlüne göre nasib eder inşaallah.

ersan

Admin

slm ,,ikzceli ,,ustam --USTALARIMIZ --kusura bakmasinlar buyle yazdim icin baska sey gelmedi aklima ,,kac senelerdir bu islen urasiyorum sefte gurdum bukadr --tipa -tip -her sey tam olsun vala sasirdim ustalarim .
ustam burada ta baska pinarlar da varmis ama azlari kapali topraklan --ben burada ilazim 5 ci pinari mi bulem uburleri de bu pinarin etrafindaymislar .

Son düzenleme:

ikizceli

Vip Üye

o bölgede su gözeleri olduğunu yazmıştım.bunların bir kısmı pınardır,bir kısmı normal akar,zaman içinde değişime uğrayanlarda olmuştur.tepeye en yakın olanını,patika yolunda pınarın yanından ana yola geçtiğini.5. resimdekini en yakın olarak gördüm. biraz daha netleştirelim
tepenin altındaki pınar.tepeye en yakın olan. diğerleride yakındır ama bundan biraz daha mesafelidir. bakman gereken pınarında şeklini yazdım .diğerleri onun görünümünde değilki. sizden önceki dönemlerde ,bir tahribat yaşadıysa o da senin şansına. çünkü adresi ve işçiliği kolay,bilenlerinde iştahını kabartacak güzellikte.inşallah durur ve tesbit edersinde bizlerde resimden olsun görürüz. o zamanda ben son sözlerimi sana yazarım.
diğer yorumlarımıda iyi anlamaya çalışki,kafanda tam şekillensin. olabilecek bir noksanlığıda bana mal etmeyesin. o pınara yaklaşık kırk m. gibi olanın yakınında mezarlarda olacak. yerleri karıştırmamaya özen göster.
ALLAH a emanet ol.

ersan

Admin

slm ikzceli usta allah kismet nasib iderse bu senin putun konularni kopi yapacam belkim 2 gun o yerde arastirma yapacam ozaman her sey ortaya cikacak eyer kismet bizimse eyer ilerten aldiysalar o baska ama burada bir kaya mezar acmislar tasta kanal var asaya doru 60 kadar kazmislar .ustam bu yedi nomaranin yeri taslik 40 sm kazmislar barakmislar bu yere cesmernin yanindan cektim cubuklari tam o yere guturdu beni acik yukada tepede kaliyor yer tam eski pinar yatanin 30-40 mt yununde bu yer bakiver krokiye burada olabilir mi acaba ona gure makine guturecem .