Sayın ustalarım bura için ne söylenebilir | Define işaretleri ve anlamları

Sayın ustalarım bura için ne söylenebilir

Selamun aleykum sayın ustalarım göründüğü üzere mezar olarak görünüyor taşın üzerindeki işleme neyi ifade etmekte olabilir 🤔

Ekli dosyalar

• IMG-20220629-WA0000.jpg
    IMG-20220629-WA0000.jpg
    89.2 KB · Görüntüleme: 28
Cevre bilgisine sahip değiliz başkaca olgu işin içine girmedikçe kalıp olarak metraj vermek gerekirse yön alırsak 40 adim kuzey, yön olmaksızın 16 adım da çalı ardıç kaya....vs emareler.
Çevre bilgisini soruyorum h
Cevre bilgisine sahip değiliz başkaca olgu işin içine girmedikçe kalıp olarak metraj vermek gerekirse yön alırsak 40 adim kuzey, yön olmaksızın 16 adım da çalı ardıç kaya....vs emareler.
Ustam çevre bilgisine dair cevap yazacağım.

Roni

USTA - KÂŞİF
Super Moderatör
Selamun aleykum sayın ustalarım göründüğü üzere mezar olarak görünüyor taşın üzerindeki işleme neyi ifade etmekte olabilir 🤔
Birçok defa kullanılan ve geneli dehliz olan işaret türü. Köy toplumlarında, toplum lideri yada aşiret reisi olarak isimlendirilen kişilere ait mezar. Yaşlı kişiye aittir. Bu mezarlar genelde doludur fakat öyle sizin düşündüğünüz tarzda dolu değil. Hemen hemen tamamı pişmiş tuğla ve yontma ile doldurulmuş simge malzemeleridir. Önemli olan mezarlığın eşik yakınında bulunan patika yolu bilmektir. Bu yol tatlı bir tepeye yönlenir ve dehlize gideceğiniz yolu gösterir. Dehliz girişi bu tepede %80 doğu %20 güney doğu tarafına düşer. Dehlizin size ne vereceği önemlidir.