SİSTEMATİK GÖMÜLER | Define işaretleri ve anlamları

SİSTEMATİK GÖMÜLER

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Selamün aleyküm ustalarım.

SİSTEMATİK GÖMÜLER​

Çubuk denemeleriyle başlayan define merakında aklıma takılan bazı sorular var. Sizlerin engin deneyimlerinden hem ben hem de belki aklına aynı sorular takılan başka arkadaşların faydalanması amacıyla konu açmayı istedim. Forum aramalarında bulamadım eğer varsa kusurum affola, demek ki yeterince aramamışım.
Soru 1 - Medeniyet defineleri hariç, özellikle ermeni gömülerinde gömüyü saklarken neden ortak işaretler seçilmiş acaba? Bu sistematiği bilen herhangi biri saklanılan şeyleri bulabilirdi. Yani kendisi veya akrabaları dışında komşusu da gelip alabilir.
Soru 2- Böyle bir sistemi nerdeyse hepsi aynı şekilde nasıl geliştirdi. Yani komşusuna gidip ben şöminenin altına sakladım sen de orayı kullan mı dedi ?
Soru 3- Ev içine veya çevresine saklanan bir şeyin evin yanması, yıkılması,tadilat görmesi durumunda saklanan şeyin alınması çok zor bazan imkansız olacakken büyük kaya veya değişmesi zor arazi bölgelerine neden saklamadılar?
Soru 4-Bu kadar fazla işaret kendilerine kolaylık ama bunun peşinde olanlara daha büyük kolaylık olacak. Kendilerinin geri dönüp dönmeyeceği belli değil ama arayanların vakti çok olacağından geldiklerinde yerinde yeller esiyor olabilir.
Bunlar aklıma takılan sorular, eğer ben olsam böyle belirgin bir yöntemi izlemezdim. Onlar acaba ne düşünüyorlardı?
Cümlenize saygı ve esenlikler diliyorum. Allah herkesin nasibini bol etsin.

Moderatör tarafında düzenlendi:

oymak beyi

Kullanıcı

SİSTEMATİK GÖMÜLER​

Çubuk denemeleriyle başlayan define merakında aklıma takılan bazı sorular var. Sizlerin engin deneyimlerinden hem ben hem de belki aklına aynı sorular takılan başka arkadaşların faydalanması amacıyla konu açmayı istedim. Forum aramalarında bulamadım eğer varsa kusurum affola, demek ki yeterince aramamışım.
Soru 1 - Medeniyet defineleri hariç, özellikle ermeni gömülerinde gömüyü saklarken neden ortak işaretler seçilmiş acaba? Bu sistematiği bilen herhangi biri saklanılan şeyleri bulabilirdi. Yani kendisi veya akrabaları dışında komşusu da gelip alabilir.
Soru 2- Böyle bir sistemi nerdeyse hepsi aynı şekilde nasıl geliştirdi. Yani komşusuna gidip ben şöminenin altına sakladım sen de orayı kullan mı dedi ?
Soru 3- Ev içine veya çevresine saklanan bir şeyin evin yanması, yıkılması,tadilat görmesi durumunda saklanan şeyin alınması çok zor bazan imkansız olacakken büyük kaya veya değişmesi zor arazi bölgelerine neden saklamadılar?
Soru 4-Bu kadar fazla işaret kendilerine kolaylık ama bunun peşinde olanlara daha büyük kolaylık olacak. Kendilerinin geri dönüp dönmeyeceği belli değil ama arayanların vakti çok olacağından geldiklerinde yerinde yeller esiyor olabilir.
Bunlar aklıma takılan sorular, eğer ben olsam böyle belirgin bir yöntemi izlemezdim. Onlar acaba ne düşünüyorlardı?
Cümlenize saygı ve esenlikler diliyorum. Allah herkesin nasibini bol

SİSTEMATİK GÖMÜLER​

güzel soru, inşallah cevabı da gelir

Kafkaslı

Vip Üye
Böyle bir sistemi nerdeyse hepsi aynı şekilde nasıl geliştirdi. Yani komşusuna gidip ben şöminenin altına sakladım sen de orayı kullan mı dedi ?
Ben birine cevap vereyim diğer lerinede ustalar cevap versin
Sen başkasinin evindeki kasayda para olduğunu biliyorsun kendi evin gibi açabilirmisin hayır çünkü o kasa baskasinin şömineleride öyle düşün her ermeninin yada baskasinin kasasi.
Bu evlerde zaruri ihtiyaçlar için saklanan para her eve buzamanki gibi isyediğin zaman giremessin
Hem her şömimede para olacak diye bir olay yok bir çoğuda dönem soygununa uğramış zaten

Kafkaslı

Vip Üye
Mezarlarda genellikle sistem aynıdir ozaman biblolar yada paralar antika değildi şimdi değerli düşun şimdi 1 lirani 1000 yıl sonra değerini mezar sistemleridaki durum bu mezarlarda altin veya değerli eşyanin pek az bulunduğu görülmüştür dikkat edersen işaret dediğiz semboller genelde sunu cçanağı yada hangi dine mensup olduğunun işaretidir
Şimdiki hiristiyanlar yada yahudiler cenazelerinin yanina bir takim malzeme koyarlar yüsüğüne kolyesine gözlerine konulan para koyarlar hadi gidip açsana
Bilmem anlatabildimmi

gıral

Vip Üye

SİSTEMATİK GÖMÜLER​

Güzel düşünülmüş birkonu
Ermenilerin yada diğerlerinin gömüsü hakkında yapılan yorumlar belli bir tecrübeye yada ihtimalleri içermektedir
Hiçkimse kesin ve nokta verememektedir
Elbetteki buişin bisistemi var hernekadarda kimse sır vermesede mutlaka nasibi, olana bişey bahane oluyor
Adına nasip deyin kısmetdeyin sistemdeyin😊
Hattap ustamın dediğigibi
Ozamanki gömülen şeyler şimdi değerli ovakitler bitcoin yoktu
Adamın incik boncuğu kendine göre kıymet verdiği şeyler zaten açılan mezarların yüzde 90 ı fakir bulunan mazemelerin maddi değeri 20.30bin vs vs

Necat.

Emektar
Forum Düzeni
Admin
Sanırım kafamdakini tam olarak ifade edemeyip sizi yordum, kusuruma bakmayın. Aslında temel soru şu olmalıydı. Özellikle evlerdeki saklanan paralarda, hatta kısmen mezarlarda ortak bir anlayış nasıl oluşuyor acaba. Dini ifadesi olan sunu çanağı, mihrap vs kısmını demiyorum. Mesela üçgen işareti, ya da çarpı işareti, ya da ağaca çakılan çivi gibi. Yani benim anlamak istediğim bu şekilde ortak olan işaretleri neye göre belirlediler acaba. Hattap ustam bir başkasının evine rasgele girilmeyeceğini söylemiş ve haklı da. Benim kastettiğim bunların yaşadıkları yerleri terkederken saklama şekilleri. Daha önce bir ustamızın (konuyu hatırlayamadım ) söylediği gibi bu işin sistematiğini öğrenmek yolun bence yarısı. Mantığı kavrayınca belki bazı arkadaşiarımızın işine yarar.

aliveli44

ONURSAL ÜYE
Forum Düzeni
Admin
Super Moderatör
Vip Üye
Arkadaşlar
Medeniyet ayrı
Yani ermeniyi farklı ele almanın bir ifadesi yok
Onlarda başlı başına medeniyet

Medeniyeti hristiyanlıktan önce
Ve sonra diye ayıralım
Yahudilik tek tanrılı putlu olan dinlere girersek
Mısıra kadar gidip
İtalyadan çıkmamız lazım
Ve tektek medeniyetler ile
Dini sosyolojilerini ele almamız lazım
Neyse
Hristiyanlıktan önce Anadolu da
Tabii ki
Dini inanışları ve sosyoloji mezarların oluşmasında
Yani ölüyü defin etme şekillerini etkilemiştir
Hristiyanlıktan sonra ise
Sadece dini yani hristiyanlık etkisi değil
Sosyoloji ile birlikte geçmişten gelen dini anlayışları
Yani pagan inanışlarıda etkili olmuştur
Pagan ile birlikte mısır inanışları pers inanışları dahi
Hristoyan ritüellerini bir çok bölgede etkilemiştir
Pagandan örnek verecek olacaksak
Anaitisin yerini hz.Meryem anamız yer almış
Zeus un yerini tanrının oğlu isa almıştır v.s.
Bu kadar yeter...

Para / maddi gömüler ise
Gene dini yani inanışların etkisi altında
Sistem şekillenmiştir
Eşkiyalarda ki sistemi
Dini adamlar oluşturmuş
Dini adamlardan kastım papazlardır
Ama bu papazlar sadece hristiyanlık değil
Pagan ile birlikte bir çok dinden etkileşme oluşturmuşlardır
Bu meselede uzar gider...

Peki her kez aynı sembolu veya sistemi kullandıysa
Eli ile koymuş gibi bulur dediniz

Arkadaşlar
Bir görünen semboller
Birde görünmeyen semboller var
Mesala bir çeşit haç işareti
Hemen 8 adım önü dedik
Ama hacınn yanına görünmeyen
Başka yön ve ölçü işareti koyunca
Mesele değişir
Sistemlere gelince
Kuyu ulu ağaç şömüne kiler değirmen dere tepe v.s.
İlla sistemde bunlar bire bir olacak diye bir şey yok
Kuyuya koydu şömineye koymadı kilere koydu
Veya hepsine koydu
Hepsine koydu merdivene koymadı
Eşkiyada da böyle olabiliyor
V.s.

Benim kısmen bilgim böyle
Eksikleri yanlışları ustalar halletsin

Kafkaslı

Vip Üye
Bu işlerde biraz simya biraz geometri biraz matamatik birazda dinsel inanış harmanlanmıştir hatta ve hatta asturonomide ve elementler dahildi
Aslinda ben pratik olarak açıklamak istedim
Ama olmamış demekki
Söylediyelim
Aslindan o osareet diye bildiklerimiz isaretlerin
Cokğu kişınin konumu belirlemek için yapılmıştır bizim işaret diye algiladiğımız bunlardır
asilmi deyilmi askermi komitanmi zanatkarmi vs kişilerdir aslinda
O zanki konulan eşya ve paralarin fazla bir değerri.olmadiğı icin bu zamana gelmiştir
Onlar icin maddI değeri olmayan bize göre gömüdür

Degerli eşya gömüleri siya, geometri, matamatik ,dinsel inanışlar harmanlanarak saklanmışlardir ve bunun çözümü çok zordur çok iyi bilgiye ihtiyaç vardir zaten bir çoğu bulunamamıştır hediyeler haricinde
Hepsinde sistem ayni deģiğildir ısaret isareti ve bir başka isareti kovalar
Yani çok derin bilgiye ihtiyaç var
Bir balik isaretinin 270 çeşit yorumu vardir
Bakma sen balığı gören denizi arar akarsu arar
Hiristiyan inancina gore balığın sayi degeri
270 artı 12 dir öyle basit deyil beş metre sonra kaz parayi al öyle deyil
Kurbanim mevzu uzun
Bir akrep isaretini anlamak için yunan mitoloji herayi mısir mitolosini iyi anlamak.gerek yoksa boşa kürek sallar
Akrebi gören hemen şi yorumu yapar tuzaklıdır mezar koruyucusudur
Doğrudir bu işin 100 de bir bölümüdür
Neyse buranin çok değerli ustalari var sana daha aydınlatici bilgi verirler

Son düzenleme:

KANAS_USTA

Admin
Sımdıye kadar sorulan en mantıklı sorulardan.
Her zaman derim bir işaret ve olgunun,
içinde bulunduğu mekana cevre şartlarına göre bır cok anlamı olur tek degıldır yardımcı ısaretlerde ısın ıcıne girince anlamsal kombinasyonu artar. Yani herkesin harcı değildir cok fırın ekmek yemek gerek.