Terlek kaya tüneli | Define işaretleri ve anlamları

Terlek kaya tüneli

BoZKurT

"R@m@z@n"
Forum Düzeni
Yazar & Araştırmacı : İbrahim IRMAK

Rivayet olduğunu sanırdım kaya tünellerini görene kadar. Güya ırmağın altından karşıya geçermiş. Hadi canım. Nasıl yapacaklar bu işi. Bunu yapabilirlerse bu resmen tüp geçit olur. Belki de dünyanın ilk tüp geçidi.

Terelek antik bir yerleşim alanıdır. Ve burada sadece kral mezarı yoktur. Herşeyiyle bir medeniyet burada yaşamıştır.İşte Kızılırmak'ın altından geçebilmek için insanlar tarafından oyulmuş bir kaya tünelinden çeşitli görüntüler.

Kaya tünelini insanlar kullanmayalı çok olmuş. Merdivenler taşla tozla kaplanmış.

İyi bir temizlik ve aydınlatma çalışması yapılırsa burası bence harika bir turizm alanı olur.

Tünel bazı yerlerde öyle çok fazla geniş değil. Ama sıkı bir temizliğe ihtiyaç duyuyor. Bazı kısımlar hep kaya parçalarıyla dolmuş ve tıkanmış.

İnsanı garip bir heyecan kaplıyor burada. Biraz korku, biraz merak ve saygı ile hayranlık eski adamlara.

Burası değerlendirilirse hem eski bir medeniyete ait bilgilerimiz oldukça çoğalacak hem de alternatif bir turizm alanında Durağan ilçesinde bir şeyler yapılabilmiş olacaktır.

Bazı kısımlarındaki merdivenler hala kullanılabilir ve gayet iyi durumda. Restorasyon şart ama.

Bazı yerlerde ise kaya tüneli oldukça dik iniyor. Merdivenlerinde üzeri kaplandığı için inmek ve çıkmak oldukça güç bir hal alıyor.

İyi bir restorasyonla harika bir alan olacaktır burası.

Halys yani Kızılırmak nehrini altından geçen bir tüneldir burası.

Maceralı gezileri sevenler buyrun Terelek Kaya Tüneline.

Terelek Kaya tüneli Sinop ili Durağan ilçesi Kemerbahçe köyü sınırları içerisinde olup Durağan ilçesine 12 km uzaklıktadır. Yolun 10 km lik kısmı asfalttır

HARBİCİ

SERKAN
Kullanıcı
Cevap: Terlek kaya tüneli

paylaşım için teşekkürler...

star21

Kullanıcı
Cevap: Terlek kaya tüneli

bilgilerinden ve tanıtımından dolayı seni taktir ediyorum dostum emeğine sağlık